Mindegy, hogy színész, sportoló, író vagy rapper csap fel étteremtulajdonosnak, majdnem borítékolható, hogy ha nem is robbant bankot, de legalább mérsékelt sikerrel viszi majd új szerzeményét. Egyeseknek annyira bejött a kajabiznisz, hogy valósággal lubickolnak benne – lásd például Robert De Nirót, aki több étteremben is érdekelt, köztük a Locanda Verde- és a Nobu-láncban –, mások viszont jobban tették volna, ha maradnak annál, amihez tényleg értenek. Most közülük csemegézünk a Daily Meal válogatásának segítségével.
Nem lehet tudni, hogy pontosan mi játszik közre az ilyen félresikerült celebpróbálkozásokban, de valószínű, hogy a nem éppen jó tippeket adó üzleti tanácsadók és a magukról olykor túl sokat képzelő hírességek üzleti életben való járatlansága is ludas.
Nyla – Britney Spears (New York)
Britney számára jó ötletnek tűnt New York és Louisiana kétbetűs rövidítéseinek egymás mellé rakása, így ezt a nevet kapta a manhattani Dylan Hotelben megnyílt étterem. De nagyon nem működött. Az énekesnő mindössze fél év után feladta, az étterem cajun menüje egyszer csak olaszra változott, miközben a létesítmény 400 ezer dollár adósságot termelt.
Dive! – Steven Spielberg (Los Angeles, Las Vegas, Barcelona)
Spielberg a producer Jeffrey Katzenberggel közösen alapította az éttermet, amelynek 5 év kellett, hogy végleg bekrepáljon. A tengeralattjárót formázó, és belül is teljesen olyan hangulatú – csövekkel, vezetékekkel, speciális számítógépes vízalatti effektekkel felvértezett – étteremben félóránként a merülés illúzióját is megteremtették, hangos szirénázás és fényorgia közepette.
Alaia – Stephen és William Baldwin (New York)
A Baldwin-testvérek rengeteg befektetett energiája, ideje és pénze ellenére sem sikerült sikerre vinni az 1999 elején megnyílt, Stephen idősebbik lányáról elnevezett éttermet. A helyet nem sokkal a nyitás után átnevezték Luahnra, majd – amikor Stephen végleg kiszállt – Society 5 lett az új név. Nem sokkal ezután végleg le is húzhatták a redőnyt.
Pastamania! – Hulk Hogan (Minneapolis)
Ha azt nézzük, hogy a McDonald's-nak is bejött Ronald McDonald, a bohóc figurája, elviekben akár működhetne is, hogy egy hidrogénszőke pankrátor-színész ajánlja a tésztákat a vendégeknek. De – nem is annyira meglepő módon – az izomagyú Hogannek nem jött be az éttermesdi: a 1995-ben megnyílt tésztaétterem fantáziadús menüje és promóciós megjelenései ellenére sem tudott talpon maradni, egy éven belül bezárt.
Madre's – Jennifer Lopez (Los Angeles)
A színésznő még 2002-ben – a Ben Affleck-korszakban – Pasadenában nyitotta meg Puerto Ricó-i éttermét. Egy amerikai lap úgy fogalmazott az étteremmel kapcsolatban: ahhoz képest, hogy milyen lehúzó kritikák születtek róla, elég tisztességes forgalmat bonyolított, és jóval tovább tartott ki, mint ahogy azt maga J.Lo várta. Ennek ellenére, épp úgy, ahogy az énekes-színésznő Ben Affleck-kel és Marc Anthonyval folytatott kapcsolata, viszonylag hamar befuccsolt.
The Fashion Café — Christy Turlington, Claudia Schiffer, Elle Macpherson és Naomi Campbell (New York)
Azt gondolhatnánk, hogy egy olyan étterem, amelyet a '90-es évek legmenőbb modelljei üzemeltetnek, sikerre van ítélve, pedig a gyakorlat nem ezt mutatja. Megnyitásakor viszont kellőképp magára vonta a figyelmet ahhoz, hogy a New York Times kritikusa, Ruth Reichl is megnézze magának. A kritikusnak viszont elment az étvágya attól, hogy egy hétfői napon egy órát kellett várnia az ebédjére, ráadásul a csupa csontsovány, testhezálló ruhát viselő ember látványa is elvette a kedvét. Bár Reichl végül „meglepően tűrhetőnek” találta az ételt, benyomásai előre jelezték, ami néhány év múlva be is következett: az étterem bezárt.