Trükköztek az útdíjjal, a NAV lefoglalta a vagyonukat

útdíj kilométer autó
Olvasási idő kb. 2 perc

Három éven keresztül fuvarozott úgy egy vállalkozópáros, hogy autóikon próbarendszámokat használt – így igyekeztek elkerülni az útdíj fizetését, abban reménykedve, hogy nem fogják őket tudni azonosítani a hatóságok. Számításuk nem jött be: egész vagyonuk ráment a trükközésre.

Mintegy 50 millió forintnyi útdíjat csalt el egy házaspár, akik ideiglenes próbarendszámokkal akarták kikerülni az útdíj megfizetését. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közleménye szerint három éven keresztül fuvaroztak így árukat – abban reménykedtek, hogy a rendszámok miatt a hatóságok nem fognak eljutni hozzájuk, ám számításuk nem jött be. 

Három éven át nem fizettek útdíjat

Az csalók módszere egyszerű volt: azután is tovább használták az ideiglenes próbarendszámokat, hogy azokat az illetékes Járási Hivatal visszavonta, érvényességi idejük már lejárt. Nem volt könnyű dolga az adóhatóságnak: a nyomozásban, amelyet „sokrendbeli sorozat-normaszegés ügyében” rendeltek el, a NAV közép-magyarországi, dél-dunántúli és dél-alföldi nyomozói, revizorok, adatmentők és járőrök is részt vettek. Közel 20 helyszínen végeztek kutatásokat és foglaltak le bizonyítékokat, illetve több mint 10 embert hallgattak ki tanúként, mire végül sikerült eljutniuk a házaspárhoz.

Nem sikerült kijátszaniuk a rendszert, végül meg kell fizetniük az útdíjat
Nem sikerült kijátszaniuk a rendszert, végül meg kell fizetniük az útdíjatBalázs Attila / MTI

Összességében a férfi és nő csaknem 50 millió forintos költségvetési hiányt okozott,

mivel az útdíjból származó bevétel és a bírság is közvetlenül a büdzsébe megy. Hogy ezt pótolják, a pénzügyőrök lefoglalták a férj és a feleség összes készpénzét és olasz luxusautóikat, valamint zárolták a bankszámláikat is.

Az útdíj megfizetését tehát ilyen módszerekkel nem érdemes megpróbálni kikerülni, ám arra is oda kell figyelni, hogy a tartozásra figyelmeztető SMS nem minden esetben valós. Ahogy arról a Dívány is írt: csalók olyakor a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató (NÚSZ) Zrt. nevében küldenek hivatalosnak látszó, de valójában adathalász üzeneteket, amelyekben útdíjtartozásra hívják fel a figyelmet. Az SMS-ek külföldi telefonszámról érkeznek, és tartalmaznak egy linket, amely a NÚSZ hivatalos hu-go.hu oldalára nagyon hasonlító, de hamis weboldalra vezeti a felhasználókat.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

Érdekességek