Egy egészséges, jól működő romantikus kapcsolat feltöltő erővel bír, támogatja és javítja a felek mentális és fizikai egészségét, elégedettségét és önbecsülését. Akadnak azonban olyanok – a ROCD-ben szenvedők –, akiket éppen az tesz tönkre, ha valakihez igazán közel kerülnek.
Az ROCD megmérgezi a pár életét
Az OCD-ről már lehet, hogy hallottál. A kényszeres kézmosás, a rutinok mániákus ismétlése vagy éppen az állandó takarítás és fertőtlenítés is ebbe a kategóriába tartozik. Ám van a betegségnek egy olyan típusa – a ROCD –, amely a párkapcsolatodban okozhat komoly problémákat.
A kapcsolati OCD, azaz ROCD a rögeszmés-kényszeres rendellenességek egy újonnan felismert típusa, amely elsősorban a párkapcsolatról szóló félelmekkel és kétségekkel jár együtt.
A betegeknek gyakran férkőzik az a gondolat a fejébe, hogy a partnerük vajon megfelelő-e számukra, eléggé vonzó-e, vagy éppen a félelem tárgya, hogy a beteg elég erős hatással van-e a párjára.
Ez a tépelődés olyan komoly mélységekbe taszíthatja az ROCD-s nőt vagy férfit, hogy akár véget is vethet a kapcsolatnak. Idővel szinte megszállottan kutathatja a partnere hibáit, úgy érzi, hogy nem elég mutatós a társa, vagy éppen nincs azon a szinten az intelligenciája, hogy az megfelelő legyen számára. Ezek a gondolatok olyan pillanatokban férkőzhetnek a fejükbe, amikor nem is számítanak rá. Nem kívántak és gyakran nagyon váratlanok.
Az ROCD-ben szenvedők gyakran elégedetlenek a partnerük ágybéli képességeivel, bizonytalanok abban, hogy szeretnék-e elkötelezni magukat, de akár jelentkezhet esetükben a mérgező féltékenység is.
Applikáció segíthet a betegeknek
Az izraeli Reichman Egyetem kutatói kifejlesztettek egy mobilalkalmazást, amellyel kezelhetővé válhatnak az ROCD tünetei. A vizsgálatban 103 pár vett részt, átlagéletkoruk 26 év volt. A csoport felét arra kérték, hogy használják a mobilalkalmazást, és hasonlóan egy-egy társkereső applikációhoz fölfelé vagy lefelé húzzák az adott kijelentést jó vagy rossz kategóriába. Olyan mondatok szerepeltek, mint hogy „a partneremmel kapcsolatos kétségek tönkretesznek”, ezt felfelé húzva pedig azt imitálták, mintha az adott negatív gondolatot eldobnák. Ha egy mondat pozitív tartalmat hordozott – például „Képes vagyok eloszlatni a párkapcsolatomhoz kötődő kétségeimet” –, akkor a mondatot lefelé húzták, mintha befognák és befogadnák az adott gondolatot. A résztvevőket az applikáció használata előtt és egy hónappal később is kikérdezték a szexualitással kapcsolatos elégedettségükről, a mentális egészségükről, illetve hogy vannak-e OCD-re vagy ROCD-re utaló tüneteik. A vizsgálat utánkövetésekor az derült ki, hogy azok esetében, akik használták a mobilalkalmazást, nem emelkedtek az OCD-re és ROCD-re kapott pontszámok. A kutatók azonban kiemelték, hogy az alkalmazás nem a tünetek csökkenésével jár, inkább arra derített fényt – a kontrollcsoport által –, hogy a tünetek növekedése ellen véd. Az eredmények valószínűleg arra vezethetőek vissza, hogy a stresszes időszakokban elmélyülő negatív gondolataikat az applikáció által jobban kordában tudták tartani.
A párkapcsolati OCD tünetei
Ha felmerül benned a gyanú, hogy azért nem tudsz hosszú és boldog társkapcsolatot kialakítani, mert ROCD-ben szenvedsz, érdemes megvizsgálnod a partnereddel kapcsolatos érzéseidet. Ha sokszor jár a fejedben a következő kérdések közül jó néhány, miközben valódi okod nincs rá, felmerül az ROCD gyanúja:
- Tényleg szeretem a páromat?
- Valóban egy irányba haladunk?
- Elég jó vagyok a páromnak?
- Másokat is vonzónak látok. Lehet, hogy nem is szeretem őt igazán?
- Néha elgondolkodom azon, hogy megcsalom a párom. Lehet, hogy nem is szeretem őt igazán?
- Amikor utoljára megcsókolt, nem éreztem semmi különöset. Lehet, hogy eltűnt a szikra?
Ezek a sokszor kényszeressé váló gondolatok gyakran még több kétséghez, feszültséghez vezetnek, és még több fájdalmat okoz mind a betegnek, mind a partnerének. Miközben a ROCD-s folyamatosan próbál megnyugodni, és elhinni, hogy a párja valóban őt szereti, gyakran előfordul, hogy csak azért élnek vele házaséletet, hogy megtartsák. Annyira félnek attól, hogy sérülhetnek egy kapcsolatban, hogy inkább kínosan ügyelnek arra, hogy ne legyen túl szoros a kettőjük közötti kapocs. Eközben állandóan szüksége van a megerősítésre, hogy elég vonzó, és miközben a társát más férfiakhoz vagy nőkhöz hasonlítja, még esetleg flörtöl is velük. Ha pedig bekövetkezik, amitől mindig is félt, és vége lesz a kapcsolatnak – sokszor saját akaratából –, akkor kétségek között vergődik, hogy jól döntött-e, vagy azzal nyugtatja magát, hogy ennek így kellett lennie.
Ha felismered a tüneteket, és úgy érzed, hogy boldogtalan magánéletedről esetleg a párkapcsolati OCD tehet, érdemes szakemberhez fordulnod, hogy esélyt kapj a teljes és örömteli mindennapokra a szerelmed oldalán.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés