Amint arról a Díványon elsőként beszámoltunk, a flakonozás, azaz a palackok köztéri összegyűjtése, és visszaváltása hivatalosan szabálysértésnek minősül. Megkeresésünket követően azonban a Rendőrség közleményében leszögezte, hogy nem fognak azért senkit sem büntetni, ha összegyűjti a kidobott flaskákat. A köztéri szemetesek átalakítása is felmerült a szakemberekben, hogy megkönnyítsék azon honfitársaink életét akik számára ez a bevétel a létfenntartáshoz szükséges.
Ennek nyomán összegyűjtöttük, mit tehetünk azok érdekében, akik életminőségük javulását remélik a palackokból származó 50 forintosoknak.
A flakonozással akár napi tízezreket is kereshetnek azok, akik a köztéri szemetesekben hagyott, vissza nem váltott palackokat összegyűjtik. Azok, akik munkába menet-jövet, vagy városnézés közben isznak egy-egy üdítőt, sok esetben nem cipelik magukkal az üres flakonokat, hanem egyszerűen kidobják. Az ezzel kapcsolatos riportok szerint a belváros, illetve a Margitsziget a leginkább kedvelt területe a flakonozóknak.
A palackvisszaváltás átalakíthatja a szemeteseket
Az új rendszerre reflektálva a MOHU is igyekszik tartani a lépést, a hírek szerint külföldi példák alapján helyeznének el a köztéri szemeteseken kifejezetten a visszaváltható, a REpontokba el nem vitt palackoknak külön rekeszt.
A visszaváltás hazai lebonyolítója jelenleg is tárgyal a köztisztasági cégekkel ennek megoldási lehetőségeiről.
Dán, holland, norvég, svéd, német illetve japán megoldások már születtek a fenti probléma megoldására: a köztéri hulladékgyűjtőkre néhány palack ideiglenes tárolására alkalmas tartókat szereltek ezekben az országokban. Léteznek olyan osztott terű tárolók is világszerte, ahol külön rekeszbe, lyukakon át csak palackok dobhatók, és van már kizárólag visszaváltható italcsomagolások tárolására szolgáló kuka is egyes országokban.
A fenti hírek, illetve korábbi cikkünk nyomán számos olvasói levelet kaptunk az elmúlt hetekben, ezek egy részében pedig különféle praktikákat is megosztottak velünk, miként is lehet nehéz helyzetbe jutott honfitársainkat egyszerű, mindennapi szokásokkal segíteni.
Csak a fővárosban az elmúlt évek statisztikai adatai alapján körülbelül 15-20 ezer ember küzd a túlélésért, számukra a sokaknak szinte semmit nem jelentő 50-100 forintosok nagy segítséget jelentenek.
A szegényeken is segíthetünk
"A lehulló javak összeszedésének joga, a zsidó hagyományban a pea törvénye, a Szentírásban a lehulló kalászok összeszedésének joga ősi joga a szegényeknek, akikről az evangélium is azt tanítja, hogy mindig velünk lesznek. Mint ilyen, hagyni kell nekik megélhetési lehetőséget." - összegezte olvasónk, aki pár példát is írt, hogy miként tudjuk ezt segíteni. Ezeket egészítettük ki az alábbiakban.
Így segíthetsz a mindennapokban, észrevétlenül:
- A tiszta, de kinőtt, vagy már nem használt ruhákat a szemetesek, illetve a köztéri ruhagyűjtők mellett elhelyezve mások számára nyújtasz lehetőséget, hogy ruhához juthassanak. Egyes kerületekben, például Budafok-Tétényben a tél közeledtével az önkormányzatok, illetve a civil szervezetek fogasokat helyeznek el, ahova a nem használt kabátokat akaszthatják a lakosok a rászorulóknak. Innen bárki leakaszthat téli ruhát, ha szüksége van rá.
- A budapesti aluljárókban, illetve egyes lakótelepeken is működtetnek olyan szekrényeket, ahová ételt tehet az, akinek akad felesleges. Ezeket a legtöbb helyen dátummal, néhol még allergén listával is ellátják. Főtt ételt, illetve tartós élelmiszert is be lehet tenni.
- A zöldségesek és pékségek egyre többször teszik ki nap végén a megmaradt, másnap már nem eladható portékát zacskókba csomagolva, így az arra járó rászorulók magukkal vihetnek egy-egy adagot belőlük.
- A megmaradt vasárnapi ebédet, vagy a feleslegesen vásárolt élelmiszert a közösségi média tematikus ételmentő csoportjaiban mások számára is felajánlhatod.
- Az érmével működő bevásárlókocsikban hagyd benn az érmét, lesz, akinek ezek a 100 forintosok jelenti majd a napi betevőt.
- A visszaváltani nem kívánt palackokat hagyd a köztéri szemetesek mellé állítva, vagy a tetejükön, így könnyebben megtalálja az, aki visszaváltaná. Mivel akár készpénzre is válthatóak a palackokért kapott blokkok, így az, aki összegyűjti azokat, a számára szükséges dolgokra költheti a betéti díjat.