A mai felgyorsult világban könnyen elgépelünk valamit, ami mindenkivel előfordul, ám van különbség a gépelési és a nyelvtani hiba között. A gépelési hibát általában a kapkodás vagy a figyelmetlenség okozza, míg a nyelvtani bizonyos fokú tájékozatlanság eredménye, és bár ez nem bűn, mégis hajlamosak vagyunk felkapni azon a vizet, ha a leírt szavak nem tökéletesek, vagy akár egy egész, képzeletbeli jellemrajzot felállítani a sorok írójáról. Ennek oka azonban nem a hibát vétő személy problémája, hanem a miénk, ugyanis ha felidegesítjük magunkat a helyesírási hibákon, a pszichológia szerint introvertált személyek lehetünk.
A Michigani Egyetem nyelvészei választ kerestek arra, hogy miért lesz ideges az ember a helyesírási hibáktól. A vizsgálatok során két olyan szöveget mutattak meg nyolcvan, különböző háttérrel rendelkező embernek, melyek teljesen ugyanazok, csupán az egyik helyesen volt írva, a másik pedig hemzsegett a hibáktól. E hibák rendkívül sokrétűek voltak, ugyanis volt köztük elgépelés, valamint kisebb és nagyobb helyesírási hiba is. A szövegben egy illető lakótársat keresett, és ezt fogalmazta meg soraiban.
Az olvasottak alapján a résztvevőknek értékelniük kellett azt, hogy a hirdetés feladója elég figyelmes, megbízható és barátságos-e. Az értékelésekből adott pontszámokból megállapították, hogy potenciálisan jó lakótársnak tartották-e a vizsgálatban résztvevők a képzeletbeli hirdetés feladóját. Az eredmények kiértékelése előtt azonban a résztvevőknek is ki kellett tölteniük egy kérdőívet, amiben a nyitottságukról, lelkiismeretességükről, elfogadhatóságukról, extraverziójukról, valamint a szorongásra és depresszióra hajlamosító neurocitizmusukról kellett nyilatkozniuk.
A tudomány válasza: ezért idegesítenek a nyelvtani hibák
Mint kiderült, az introvertáltak sokkal nagyobb arányban értékelték rossz lakótársnak a hibás hirdetés feladóját, míg az extravertáltak sokkalta megengedőbbek voltak, és
nem hozták összefüggésbe a rossz helyesírást a személyiséggel.
A lelkiismeretes emberek rendkívül nehezen tudták elfogadni a gépelési hibákat, és valós, komoly problémaként tekintettek rá.
Miért zavarják a hibák az introvertáltakat?
A kutatók szerint az introverált személyiségeket azért zavarják jobban a nyelvtani hibák, mert sokkalta érzékenyebbek a változásokra, így a megszokottól való eltéréseket nehezebben tolerálják. Az extrovertáltak ezzel ellentétben nem bánják a változatosságot, és szeretnek új emberekkel ismerkedni, így nem akadnak fenn apró hibákon, hiszen jobban izgatja őket az új, érdekes emberrel való megismerkedés lehetősége.
A kutatás vezetője kíváncsiságból belépett egy introvertáltaknak fenntartott Facebook-csoportba, és feltette a kérdést, hogy mennyire zavarják a tagokat a nyelvtani hibák. A válaszok alátámasztották a kutatás eredményét, ugyanis egybehangzóak voltak.
Egy hozzászóló úgy jellemezte a szövegben talált hibákat, mint egy repedést a járdán, amiben elbukik séta közben.
Mi a helyzet a szóbeli hibákkal?
Talán ritkábban, de szóban is ejthet nyelvtani hibát az ember. A Birminghami Egyetem kutatói az erre adott válaszokat vizsgálták, és kiderült, hogy a nyelvtani hibák hallatán a testünk fizikailag reagál.
A nyelvi normalitástól való eltérések ugyanis szív- és érrendszeri reakciót váltanak ki, és annál erősebbé válik a reakció, minél gyakoribbak a hibák.
Az eredmények azt is kimutatták, hogy a válaszreakciók kevésbé voltak súlyosak, amikor egy külföldi személy beszélt az adott nyelven. A szakértők úgy összegezték a vizsgálat eredményét, hogy reflexszerűen háborodunk fel azon, ha valaki élőbeszédben rossz nyelvtant használ, így vélhetően benne van a DNS-ünkben, hogy ez zavarjon bennünket, olyannyira, hogy az érrendszerünk szabályos támadásnak veszi.
Attól, hogy idegesítenek a helyesírási vagy nyelvtani hibák, még tudhatsz valamit rosszul, így kvízünkben az egyik legnagyobb mumust tesztelheted!
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés