Az emberek többsége imádja a sajtokat. A magyar ízlésnek leginkább a kemény-félkemény, enyhe illatú termékek felelnek meg, de van egy hazai kuriózum, a pálpusztai, amely meglehetősen erős szaggal rendelkezik. Vajon ott a helye a világ legbüdösebb sajtjai között?
Melyik a legbüdösebb sajt?
Hogy melyik a legbüdösebb sajt a világon, évről évre kérdés, a győztest azonban már jó ideje nem tudja letaszítani egyik trónkövetelő sem. Bár mi, magyarok biztosan rávágnánk, hogy a pálpusztai az, a felejthetetlen bukéjú hungarikum meg sem közelíti az igazán büdös változatokat.
Alig pár napja jelent meg egy cikk azzal kapcsolatban, hogy a skót minger 2023 legbüdösebb sajtja – rögtön el is kapkodták az összeset.
Készítője azóta sem tud eleget készíteni ahhoz, hogy minden igényt kiszolgáljon.
A siker valójában csak egy jól sikerült marketingfogásnak köszönhető, a skót ételkülönlegesség elnevezése ugyanis a rusnya szóból ered, a jelző hallatán pedig sokan felfigyeltek rá. De mennyire szubjektív az, hogy melyik sajt valójában a legbüdösebb? A minger esetében készítője úgy fogalmazott a Telegraphnak,
„az illatát szép szavakkal leírni lehetetlen.”
A minger nem a magyarok számára megszokott, tipikus, harapható sajtféle, állítólag már a nyelven elolvad, és fogyasztói örülnek is a gyors gasztronómiai élménynek, hiszen biztosan kevesen örülnének, ha szaga huzamosabb ideig megmaradna a környezetükben. Bár sokan azt hiszik, a bűzös szagok ereje nem egzakt, de az nagyon is mérhető.
A dobogósok évek óta ugyanazok
A brit Cranfield Egyetemen már 2004-ben sikerrel alkalmazta a szagok vizsgálatára a kutatók által „elektronikus orrnak” nevezett laboratóriumi eszközt. Akkor ennek segítségével sikerült felállítani egy sorrendet. A szakemberek arra jutottak, hogy a legbüdösebb sajt a világon a vieux-boulogne, ami mögött szoros versenyben ugyan, de mégiscsak lemaradt a francia époisses és a reblochon. Dobogós helyet ugyan nem szereztek, de a képzeletbeli TOP5-ben rajtuk kívül még a belga trappista szerzetesek 19. századi receptje alapján készített limburger és a spanyol valedón szerepelt.
A penészkéreg alatt erjedő, állítólag romolhatatlan pálpusztai sajnos nem került rá a listára. Ha kíváncsi vagy, hogy is néznek ki a legek, kattints a képre:
Nem mindenki olyan szerencsés, hogy meg is kóstolhatja a fenti versenyzőket, az amerikaiaknak például be kell érniük a kevésbé szagos sajtokkal, mivel az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal szerint akár életveszélyes is lehet ezekből a különlegességből fogyasztani. Az USA élelmiszerügyi hivatala igencsak szigorú szabályokat ír elő a nem pasztőrözött tejből készült sajtok behozatalára, és a 60 napnál kevesebb ideig érlelt darabok importját meg is tiltja.
Ha kíváncsi vagy más, megosztó illatú ételekre, kattints ide!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés