7 pszichológiai tévhit, amit tényként kezelünk

Olvasási idő kb. 7 perc

Vannak témák, amikhez mindenki ért. Tipikusan ilyen a gasztronómia és a gyereknevelés, de ilyen a pszichológia is, legalábbis annak a naív, hétköznapi formája. Életünk során mindannyian elméleteket alkotunk arról, hogy működnek az emberek, az emberi kapcsolatok, és jobb esetben arról is, hogy működünk ebben a rendszerben mi magunk. Az elméleteinket részben a saját és a környezetünk tapasztalataira alapozzuk, de sokat merítünk a népszerűvé váló tudományos elképzeléseiből, pontosabban azoknak a sokszor leegyszerűsített formáiból is.

A leegyszerűsítés azonban sokszor torzít, ráadásul a tudomány fejlődésével gyakran be is bizonyosodik, hogy az egykor igaznak hitt elméletek részben vagy egészben, de hamisak. Éppen ezért a közgondolkodásban számos pszichológiai tévhit él, ezeknek egy részéről - például arról, hogy az ellentétek vonzzák egymást, vagy aki beszél róla, az úgysem lesz öngyilkos - már írtunk korábban, és most itt van újabb hét haszontalan elképzelés. Köszi a tippet, Research Digest!

Hatékonyabbak vagyunk, ha a saját tanulási stílusunknak megfelelően tanulunk

A népszerű elképzelés szerint mindenki jobban tanul, ha a számára megfelelő módon, például vizuálisan, auditívan vagy mozgásos formában tanítják. Ebben az elméletben egy nemrég megjelent vizsgálat szerint a brit tanárok 96 százaléka hisz, a pszichológiai kutatások szerint alaptalanul. Úgy tűnik ugyanis, hogy valamennyien ugyanolyan módon tanulunk meg új dolgokat, és a tanítási formát nem a tanulóhoz, inkább a tananyag természetéhez érdemes igazítani. Egyébként a tanulási stílusokat felmérő vizsgálatok eredményei is ellentmondásosak, nincs egyetértés abban, hogy egyáltalán milyen tanulási formák léteznek, és ezek tényleg kizárólagosan jellemzőek-e egy-egy emberre. 

shutterstock 206222293

Az emlékezetünk olyan, mint egy kamera

Bármennyire is szeretnénk azt hinni, hogy az emlékezetünk egy minden részletet pontosan rögzítő, a felvételeket bármikor visszajátszani képes gép, ebben nagyot tévedünk. Az emlékezeti folyamatokat rengeteg dolog befolyásolja, az információk megjegyzésétől azok tárolásán át az előhívásik mindenhol rengeteg hiba csúszhat a rendszerbe, ráadásul az emlékképeinket az elvárásaink, sémáink, előzetes tudásunk és a hangulatunk is erősen módosítja. Ahhoz, hogy mindezt belássuk, nem kell más, mint egy sztorizni vágyó nagyszülő, aki képes minden héten ugyanazt a történetet kicsit máshogy elmesélni. Egy vizsgálat szerint egyébként az emberek 63 százaléka meg van győződve arról, hogy emlékezete pontosan működik, és ennek a tévhitnek számos negatív következménye lehet például a rendőri, bírói gyakorlatban, de akár egy családi vita folyamán is. 

A brutális bűnelkövetők mind elmebetegek

Bár gyakran könnyebb azt gondolnunk, hogy brutális tettekre csak elmebetegek képesek, a kutatások ezt egyáltalán nem erősítik meg. Volt terroristákkal végzett pszichológiai vizsgálatokból például az derült ki, hogy körükben a mentális betegségek aránya ugyanolyan vagy alacsonyabb, mint az átlag populációban. Más vizsgálatokból tudjuk, hogy a mentális betegséggel küzdők 90 százaléka nem erőszakos, és az erőszakos tettek elkövetőinek túlnyomó többsége nem mentálisan beteg. Egy 2011-es metaanalízis eredményei szerint a gyakran magukra és a környezetükre is veszélyesnek tartott skizofrén betegeknél is sokkal kisebb a valószínűsége az erőszakos cselekedeteknek, mint azt korábban feltételezték. 

Az autizmust a sérült tükörneuronok okozzák

Ha az empátia - és ezzel a társas érintkezés - idegi alapjait a tükörneuronok adják, akkor a társas, kommunikációs készségek fejlődési zavarával jellemezhető autizmust nyilván ezeknek az idegsejteknek a sérülése okozza. Logikus. Kár, hogy tudományosan nem alátámasztható. Egy 2013-ban megjelent, 25 tanulmányt áttekintő cikk szerint legalábbis eddig semmilyen bizonyítékot nem találtak arra, hogy igaz lenne az elmélet. Persze az autizmussal kapcsolatban nem ez az egyetlen, széles körben elterjedt téves elképzelésünk. Sokan hisznek abban, hogy az autizmust a védőoltások okozzák, míg mások hiszik, hogy az autizmus mindig különleges képességekkel, kiemelkedő matematikai intelligenciával jár együtt. Pedig nem. 

Az amnézia az, amikor elfelejtjük, kik vagyunk

Az amnéziát - vagyis az emlékezet részleges vagy teljes elvesztését - számos dolog okozhatja az agysérülésen és az agyhártyagyulladáson át az alkoholizmusig. Az amnéziának többféle formája is van, de elsődleges tünete az, hogy az ember nem tud új információkat megjegyezni. Még olyanokat sem, amikkel a sérülés után éveken át napi szinten találkozik. Ezek a betegek gyakran nem tudják követni a beszélgetést, elfelejtik hová indultak, miért vannak ott, ahol. Az amnézia egy másik formájában a betegek a sérülés vagy betegség előtti eseményeket képtelenek felidézni. Az, hogy egy óra vagy évek esnek ki, emberenként változó lehet. Bármelyik emlékezetzavarról van is szó, a világra vonatkozó általános ismeretek ritkán sérülnek. 

shutterstock 238107721

A mentális betegségek oka a kémiai egyensúlyzavar

Egy néhány éve végzett amerikai felmérés szerint az emberek 80 százaléka hiszi, hogy a mentális betegségeket az agy kémiai egyensúlyának felborulása okozza. Valójában azonban senki sem tudja pontosan, hogy milyen is az az egyensúly az agyban, így annak finom elmozdulásai nem felételenül informatívak a pszichiáterek számára sem. Igaz, a mentális betegségek esetén használt gyógyszerek a szervezetünk kémiai kommunikációjába piszkálnak bele, ami alapja lehet a tévhitnek, bár a kezelés alapján következtetni a betegség eredetére körülbelül olyan, mintha azt hinnénk, hogy a paracetamol hiánya okozza a fejfájást. 

A poligráf megbízható a hazugság leleplezésében

A poligráf olyan műszer, ami a szívritmus, a vérnyomás, a légzés és más testi jelek mérése alapján jelzi, ha valaki hazudik. Elvileg. Valójában azonban a poligráf nem képes a hazugság felismerésére, csupán az izgatottságból, stresszből adódó testi jelek mérésére. Ezeket pedig sok minden okozhatja. Például az, hogy egy szobában morcos arcú emberek ránk kötnek egy gépet. Hasonlóan: a gyakorlott hazudozó nem aggódik, ha valótlanságot állít, így esetében a gép sem jelez semmi gyanúsat. Hogy akkor mégis hogyan buktassuk le azt, aki hazudik? Biztos módszer nincs, de a nem verbális jelzések tanulmányozásával el lehet bíbelődni. Bár azt sem feltétlenül érdemes

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • életem
Rendeletben döntöttek: akár 150 ezres bírságot is fizethetnek ezért a közlekedési kihágásért
Rendeletben döntöttek: akár 150 ezres bírságot is fizethetnek ezért a közlekedési kihágásért

A közlekedési bírság összege akár 150 ezer forintos is lehet, mostantól nagyobb figyelem irányul az ilyen típusú balesetet okozókra.

március 26., 12:44

  • Offline
Már a 19. században is volt házhoz szállítás: pizzát rendelt a király
Már a 19. században is volt házhoz szállítás: pizzát rendelt a király

A kényelmünk minden pénzt megér: ilyen volt anno a házhoz szállítás.

március 26., 15:10

  • világom
Ez az unió vészterve, ha továbbterjed a háború
Ez az unió vészterve, ha továbbterjed a háború

Új nukleáris fegyverkezési verseny kezdődött a világban, és elég borúsak a kilátások.

március 26., 14:38

  • Offline
A gettó angyala több ezer gyermeket mentett meg a biztos haláltól
A gettó angyala több ezer gyermeket mentett meg a biztos haláltól

A nő halált megvető bátorsággal küzdött a zsidó gyerekekért, mégis lelkiismeret-furdalása volt.

5 perce

  • életem
Benézett az Arena plázába az autós: szépséghiba, hogy a falat is kiütötte (fotó)
Benézett az Arena plázába az autós: szépséghiba, hogy a falat is kiütötte (fotó)

Furcsa baleset az Arena plázában. Képen mutatjuk, mi történt.

március 26., 12:24

  • Önidő
Így vásároltak otthonról a 60-as években
Így vásároltak otthonról a 60-as években

Már az 1960-as években is lehetett "online" vásárolni, nézd meg hogyan.

március 26., 16:00

  • Testem
Megvédhet a vastagbélráktól, ha mindennap eszel ebből a gyümölcsből
Megvédhet a vastagbélráktól, ha mindennap eszel ebből a gyümölcsből

Az élelmiszereknek különösen jelentős szerepük lehet abban, hogy megelőzzük a vastagbélrák kialakulását.

március 26., 14:00

  • Mindennapi
Nagyszabású ellenőrzés indult országszerte, erre csap le a hatóság
Nagyszabású ellenőrzés indult országszerte, erre csap le a hatóság

Április 18-ig járnak majd az ellenőrök.

március 26., 12:10

  • Offline
Ezek a legnépszerűbb kutyafajták Magyarországon, új kedvenc került az első helyre
Ezek a legnépszerűbb kutyafajták Magyarországon, új kedvenc került az első helyre

Íme a 2024-es rangsor, végre egy magyar kutyafajta lett a legnépszerűbb!

március 26., 13:36

  • világom
Az ország legnagyobb nyomornegyede lett a hírhedt milliárdos palotájából Sussexben
Az ország legnagyobb nyomornegyede lett a hírhedt milliárdos palotájából Sussexben

Befejezetlenül áll a milliárdos palotája, mint egyfajta modern kori kísértetkastély.

március 26., 16:46

  • világom
Nem tudta megóvni feleségét a deportálástól a paktumról elhíresült Molotov
Nem tudta megóvni feleségét a deportálástól a paktumról elhíresült Molotov

Polina Zsemcsuzsina, Molotov felesége gyakran jelent meg a nyilvánosság előtt elegáns szőrmebundában, Krasznaja Moszkva-illatfelhőbe burkolózva.

március 26., 19:30

  • világom
Elszámolták a Föld népességét: jóval többen lehetünk, mint eddig hittük
Elszámolták a Föld népességét: jóval többen lehetünk, mint eddig hittük

Jócskán alábecsülték a vidéki lakosság létszámát a Földön, ezért a hivatalos 8,2 milliárdnál sokkal többen élhetnek a bolygón.

március 26., 06:30

  • Offline
Ritka természeti kincsünk esett áldozatul a politikai véleménynyilvánításnak
Ritka természeti kincsünk esett áldozatul a politikai véleménynyilvánításnak

Megszólalt a természeti kincs tönkretétele ügyében a nemzeti park igazgatósága is.

március 26., 11:40

  • Testem
Egy évszázaddal előzte meg a genetikát az orvos, a nevét te is ismered
Egy évszázaddal előzte meg a genetikát az orvos, a nevét te is ismered

Tűpontosan írta le az orvos a kórt.

március 26., 18:30

  • világom
Harry herceg 20 év után otthagyta a Diana hercegnő tiszteletére alapított szervezetet
Harry herceg 20 év után otthagyta a Diana hercegnő tiszteletére alapított szervezetet

Nehéz szívvel hagyta ott Harry herceg az alapítványt, amelyet néhai édesanyja, Diana hercegnő emlékére hozott létre.

március 26., 10:36

  • világom
Újabb emlős fertőződött meg: a kutatók félnek, hogy emberekre is átterjed a madárinfluenza
Újabb emlős fertőződött meg: a kutatók félnek, hogy emberekre is átterjed a madárinfluenza

Emlősökre is átterjedhet a madárinfluenza: egy juh tejéből mutatták ki a vírust.

március 26., 11:10

  • Testem
A testalkatod előre jelezheti nálad a kognitív hanyatlás esélyét
A testalkatod előre jelezheti nálad a kognitív hanyatlás esélyét

Egy új kutatás szerint egy otthon elvégezhető mérés sokat elárul agyunk későbbi egészségéről és a kognitív hanyatlás kockázatáról.

március 26., 06:00

  • Offline
Igaz vagy hamis? Ez a kvíz rajtad is kifoghat
Igaz vagy hamis? Ez a kvíz rajtad is kifoghat

Furfangos kérdéseinkkel kapcsolatban egy feladatod van csak ebben a kvízben: eldönteni, hogy igazak vagy hamisak.

március 26., 06:45

  • Offline
Olyan büdös volt a Budát átszelő patak, hogy inkább a föld alá rejtették
Olyan büdös volt a Budát átszelő patak, hogy inkább a föld alá rejtették

Nemcsak büdös volt, olykor megáradt, és hatalmas pusztítást vitt végbe.

március 26., 19:00

  • Mindennapi
Határzár jön a járvány miatt
Határzár jön a járvány miatt

A kisebb határátkelőket zárják le.

március 26., 17:30

  • életem
Kiderült, mikor emelhetik meg a nyugdíjkorhatárt Magyarországon
Kiderült, mikor emelhetik meg a nyugdíjkorhatárt Magyarországon

Nyugdíjszakértő összegezte, mire számíthatnak a magyar nyugdíjasok a nyugdíjkorhatár emelését illetően.

március 26., 09:06

  • Önidő
Elmaradhat idén ez a hazai látványosság, szomorú az oka
Elmaradhat idén ez a hazai látványosság, szomorú az oka

Veszélyben a Tisza legnagyobb látványossága, ami rengeteg látogatót vonz.

március 26., 08:20

  • életem
Most már tényleg itt a tavasz, ez a biztos jele
Most már tényleg itt a tavasz, ez a biztos jele

Ezek a madarak jelzik nekünk.

március 26., 07:46

  • világom
Korlátozást vezettek be a magyarok kedvelt nyaralóhelyén, már idén nyáron életbe lép a tilalom
Korlátozást vezettek be a magyarok kedvelt nyaralóhelyén, már idén nyáron életbe lép a tilalom

A magyarok körében is népszerű nyaralóhelynek elege lett a bulizó turistákból, ezért nyárra sem oldják fel a szigorú korlátozást.

március 26., 09:36

  • életem
Megvan az időpont, innentől nem frissít a Windows
Megvan az időpont, innentől nem frissít a Windows

A Windows levélben értesíti felhasználóit a megszűnésről.

március 26., 10:06

  • életem
Az inflációnak ez a típusa észrevétlenül eszi meg minden pénzed
Az inflációnak ez a típusa észrevétlenül eszi meg minden pénzed

Úgy szedi el a keresetedet, hogy azt sem fogod tudni, hova tűnt ennyi pénz.

március 26., 07:26

  • Testem
Ha ezt érzed a válladban, az a tüdőrák jele is lehet
Ha ezt érzed a válladban, az a tüdőrák jele is lehet

Nemcsak a köhögés jelezheti a tüdőrákot.

március 26., 08:06

  • Önidő
Egy ország nézte ezt a sorozatot a szocializmusban: hazánk szépségét mutatta be
Egy ország nézte ezt a sorozatot a szocializmusban: hazánk szépségét mutatta be

Több generáció számára is meghatározó volt az országról szóló híres sorozat.

március 26., 08:50

  • életem
Minden magyar jogosítványára hatással van az Európai Unió döntése: ez változik
Minden magyar jogosítványára hatással van az Európai Unió döntése: ez változik

Az európai uniós tagállamok állampolgárainak jogosítványairól döntöttek tegnap. Van, ami változik.

március 26., 07:00

  • Testem
Nagy változás jöhet a patikákban, gyógyszerészek adnák be az oltásokat
Nagy változás jöhet a patikákban, gyógyszerészek adnák be az oltásokat

Magyarországon is bevezethetik a patikai oltást, de a kísérleti program elindulása előtt még tisztázni kell a részleteket.

március 26., 08:36

Ezt olvastad már?
Érdekességek