Bár a meteorológiai nyár augusztussal véget ért, a hőség velünk maradt, úgyhogy kevesen gondolnak még a télre, amikor a rezsi a fűtés miatt ismét megugorhat. Márpedig ez sokszor komoly gondot okoz például a nagycsaládosoknak, főleg ha a gyerekek már felnőttek, de még mindig otthon laknak a mamahotelben. Kevesen tudják, hogy ilyenkor is jogosultak lehetnek támogatásra, még akkor is, ha az államilag meghatározott kedvezményezetti körből már kikerültek. A szolgáltatóknak ugyanis elemi érdekük, hogy ha valaki fizetési nehézségbe ütközik, találjanak rá megoldást. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) honlapján összegyűjtötték az ilyen esetekre vonatkozó legfontosabb tudnivalókat.
Kedvezményes státusz lehet a megoldás a rezsigondokra
Lassan generációk nőnek fel úgy, hogy azt sem tudják, milyen egy igazi zimankó; az utóbbi évek szinte hó- és fagymentes teleit alig vehettük észre. Azt azonban még a látnoki képességekkel rendelkező meteorológusok sem mernék megjósolni, hogy idén sem lesz tartós hideg. Márpedig ahogy a mondás tartja, jobb félni, mint megijedni, vagyis nem árt időben tájékozódni, milyen kedvezményes lehetőségek állnak a rászorulók rendelkezésére, ha egy adott időszakban nem tudják kigazdálkodni a rezsiköltségeket.
Ez a menekülőút a védendő fogyasztó státusz megszerzése. A védendő fogyasztók ugyanis jogosultak lehetnek fizetési haladék vagy részletfizetés kérésére, de akár kikapcsolás alóli mentességet is kaphatnak.
Hogyan lehet jogosult valaki rezsikedvezményre?
Védendő fogyasztó kétféleképpen lehet valaki: szociális alapon vagy egészségi állapot alapján. Erre több százezren lennének jogosultak Magyarországon, mégis csak a töredékük veszi igénybe.
A villamosenergia-, földgáz- és víziközmű-szolgáltatók 2023. év végi adatszolgáltatása alapján a védendő fogyasztók száma országosan összesen 26 763 fő
– tájékoztatta a MEKH a Pénzcentrumot, amely egy évvel korábban is rákérdezett, és akkor még csaknem 30 ezren jártak hasonló cipőben. Ez azt jelenti, hogy rezsiválság, infláció és elszegényedés ide vagy oda, nemhogy nőne az igénylők száma, hanem csökken. Pedig a KSH adatai szerint tavaly 822 ezren kaptak pénzbeli vagy természetbeni települési támogatást, vagyis a rászorulók száma messze nagyobb azokénál, akik a szolgáltatóktól segítséget kértek. Ezek köre kimondottan széles.
Szociálisan védendő fogyasztó lehet, aki (vagy akinek a háztartásában élő személy)
- időskorúak járadékában részesül,
- aktív korúak ellátására jogosult,
- a lakhatási támogatást kap az önkormányzattól,
- ápolási díjban részesül,
- rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult,
- otthonteremtési támogatásban részesült 3 éven keresztül,
- nevelőszülőként saját háztartásában neveli a gondozásába helyezett gyermeket,
- vagy gyermekek otthongondozási díjában részesül.
Fogyatékkal élő akkor kaphat védendő fogyasztói státuszt, ha
- kezelőorvos ezt igazolja,
- vakok személyi járadékában részesül,
- fogyatékossági támogatást kap,
- életét vagy testi épségét közvetlenül veszélyezteti a kikapcsolás vagy a villamosenergia-ellátás megszakadása (pl. lélegeztetőgéphez szükséges áram biztosítása).
Ahhoz, hogy valaki védendő fogyasztói státuszt kapjon, kérelmet kell benyújtania az illetékes villamosenergia- és földgázelosztónak, illetve a víziközmű-szolgáltatónak, és csatolni az igazoló dokumentumokat. A védendő fogyasztói státusz határozott időre szól, minden év március 31-ig meg kell újítani, kivéve azon fogyatékkal élő fogyasztók esetében, akiknek az állapotában nem várható javulás.
Ezek a rezsikedvezmények járnak a védendő fogyasztóknak
A szolgáltató előírhatja előre fizetős (feltöltős) mérő felszerelését, ha ügyfele jelentős hátralékot halmoz fel, és a megkötött fizetéskönnyítési megállapodást nem tartja be. Ezek a fizetéskönnyítési módozatok a következők lehetnek:
Szociálisan védendő fogyasztók kérhetnek a szolgáltatótól
- részletfizetést 12 hónapon belül egyszer, ennek időtartama a tartozás összegének függvényében változik;
- fizetési haladékot szintén 12 hónapon belül egy alkalommal.
Fogyatékkal élő védendő fogyasztók kérhetnek
- havi (időközi) mérőleolvasást,
- készpénzes számlakiegyenlítést,
- kikapcsolás alóli mentességet,
- a számla értelmezéséhez nyújtott segítséget (pl. nagyobb betűmérettel nyomtatott számlát).
Aki egyidejűleg szociálisan rászorulónak és fogyatékkal élőnek is minősül, az jogosult mindkét csoport számára biztosított kedvezmények igénybevételére. A szolgáltató persze nem köteles ezt minden fogyasztónak biztosítani, mérlegelheti döntését például annak függvényében, hogy milyen előzményei voltak ügyfele fizetési készségének.
Általános szabály, hogy ha problémát okoz a számla befizetése, érdemes ezt mielőbb – még a számlafizetési határidő lejárta előtt – jelezni a szolgáltatónak, így kerülhető el legkönnyebben, hogy komolyabbra forduljanak a gondok.
Ha az is érdekel, hogy az iskolakezdéshez honnan kaphatsz segítséget, ide kattintva erről is olvashatsz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés