Ezekre ügyelj, hogy a karácsony(fa) ne legyen „égő”

shutterstock 1843594525
Olvasási idő kb. 6 perc

Nem mindegy, hogy milyen fát választunk és hogyan díszítjük fel, mert bizony egy meggondolatlan döntés következményeként akár az egész ünnep élménye füstbe mehet.

A karácsony az év legvarázslatosabb időszaka, amikor otthonainkat melegség, fények és ünnepi illatok töltik meg. A karácsonyfa díszítése, a gyertyák meggyújtása és a csillagszórók használata évszázadok óta hozzájárulnak az ünnepi hangulathoz, de ezek nemcsak örömöt, hanem váratlan veszélyeket is rejthetnek magukban. Ahhoz, hogy az ünnepek gondtalanul teljenek, érdemes előre gondoskodni a biztonságról – legyen szó a karácsonyfáról, a dekorációkról vagy akár olyan mindennapi szokásainkról, mint például a dohányzás.

Válasszunk az ártalomcsökkentés jegyében!

A karácsonyfa kiválasztása az ünnepi előkészületek egyik legfontosabb mozzanata. Akár természetes fenyőt, akár műfenyőt választunk, fontos, hogy a fa biztonságos legyen, és ne váljon az ünnep „égő” emlékévé. Ehhez megfelelő minőségű díszítésre van szükség: kerüljük a nyílt lángot, a rossz minőségű, vagy rossz állapotú izzósorokat, mert ezek könnyen tüzet okozhatnak. A természetes fenyők az ünnepek után energetikai hasznosításra kerülhetnek, míg a műfenyő többször is felhasználható. Környezeti szempontból azonban a műfenyő csak akkor tekinthető fenntarthatónak, ha hosszú távon, legalább 10–15 éven át használjuk. Ha valaki szeretné megőrizni a természetes fenyő hangulatát, az választhat a kevésbé ártalmas megoldások közül: a földlabdás verziót az ünnepek után ki tudjuk ültetni a kertünkbe; vagy a kölcsönzés, amikor csak az ünnepi időszakra visszük haza a cserepes fát, amit januárban vissza tudunk vinni.

shutterstock 529694470

Ezeket a fákat is bátran díszíthetjük ízlésünk szerint, csak ne maradjon rajtuk semmi, amikor visszavisszük (pl. drót vagy lefolyt viasz).

Ahogyan a fa kiválasztásánál figyelembe vesszük a hosszú távú hatásokat és az ártalomcsökkentés fontosságát, úgy a mindennapi szokásaink kapcsán is érdemes tudatosan dönteni.

Keressük a biztonságosabb alternatívákat!

A gyertyák és csillagszórók hangulatossá varázsolják az ünnepeket, de ezek a nyílt láng használata miatt fokozott tűzveszélyt jelentenek. Az adventi koszorú gyertyáit csak olyan tálcára helyezzük el, amely nem kaphat lángra, és soha ne hagyjuk őrizetlenül. A csillagszórókat szabadtéren gyújtsuk meg, távol a gyúlékony anyagoktól.

A karácsonyfára gyertyák helyett LED-es égősorokat is választhatunk, amelyek kevésbé törékenyek, energiahatékonyabbak és biztonságosabbak. Bár nem adnak valódi lángfény-élményt, mégis megteremtik a meghitt ünnepi hangulatot. Ez a fajta elővigyázatosság a mindennapi szokásainkra is kiterjeszthető. Hasonlóan a gyertyák nyílt lángjának elkerüléséhez, a dohányzás esetében is érdemes tájékozódni az égés nélkül működő alternatívákról.

shutterstock 1856940958

Füstmentesen is lehet

Az köztudott, hogy a dohányzás minden formája káros. A legjobb megoldás, ha egyáltalán nem dohányzunk. Amennyiben már dohányzunk, minél hamarabb hagyjunk fel vele, hiszen már a leszokás első napjától jelentősen csökken a dohányzáshoz köthető megbetegedések kockázata. Aki a leszokás mellett dönt, azt mindenben támogatni kell. Ha valaki a figyelmeztetések ellenére tovább dohányzik, fontos, hogy tájékozódjon az ártalomcsökkentés lehetőségeiről. A tudomány mai állása szerint a dohányzás egészségkárosító hatásai nem elsősorban a nikotinból, hanem a cigaretta égése során keletkező füstből és kátrányból erednek. Akárcsak a LED-es dekorációkkal a gyertyához képest, úgy a füstmentes technológiákkal az égéssel járó cigarettázáshoz képest jelentős ártalomcsökkenést érhetünk el. Az e-cigaretták, a dohányhevítéses technológia és a dohánymentes nikotinpárnák használata például nem jár égéssel, így nem keletkezik füst sem. A cigaretta égése során keletkező füst közel 7000 vegyi anyagot tartalmaz, amelyek közül 93-ról bizonyította az FDA (Amerikai Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatala), hogy káros vagy potenciálisan káros az egészségre. A füstmentes technológiák használata a cigarettázással összehasonlítva csökkentheti a káros anyagok kibocsátását – hasonlóan ahhoz, ahogyan egy jó minőségű karácsonyi dekorációval csökkenthetjük a tűzesetek kockázatát.

Fontos azonban megjegyezni, hogy ezek a füstmentes technológiák sem kockázatmentesek, hiszen például nikotint tartalmaznak, amely egyéb káros hatásai mellett függőséget okoz, és megemeli a vérnyomást és a szívfrekvenciát. Ráadásul a károsanyag-kibocsátás csökkenése és az egészségkárosító hatás közötti összefüggés vizsgálatára további hosszútávú kutatások szükségesek. A legjobb megoldás az, ha egyáltalán nem fogyasztunk semmilyen dohány- vagy nikotintartalmú készítményt.

„Égő” ünnepi sztorik

Az adventi időszakban és az ünnepek alatt sokat tehetünk azért, hogy megelőzzük a baleseteket: ügyeljünk a karácsonyi dekorációk elhelyezésére, a koszorúk gyertyáira, és figyeljünk arra, hogy a karácsonyfa stabilan álljon. Nyílt lángot semmi esetre se hagyjunk őrizetlenül, mert elegendő egy apró huzat, légmozgás, vagy hogy a gyertya viasza ki- vagy lefolyjon, és akár élő-, akár műfenyőnk van, gyorsan lángra tud kapni. Ha mégis szeretnénk gyertyafényt otthonunkba, akkor a gyertyákat csak úgy helyezzük el, hogy a láng közelében ne legyen semmilyen éghető dolog (se egy másik faág, se dísz, se függöny).

Őrizzük az ünnep fényét

A karácsony a szeretet ünnepe, amely során nemcsak szeretteink, hanem saját magunk iránt is felelősséggel tartozunk. Legyen szó a gyertya biztonságos használatáról vagy a dohányzásról, a megelőzést és a tudatosságot mindig tartsuk szem előtt. A lényeg, hogy odafigyelve, nyugalomban készüljünk az ünnepekre, hogy az valóban a szeretteinkről és a meghitt pillanatokról szóljon, ne pedig a kármentésről.

A megelőzést segíti, ha jó minőségű, tartós, megbízható fényforrást, dekorációkat választunk, és amennyire lehet, mellőzzük a nyílt láng használatát, hiszen a tűzesetek száma sajnos az ünnepi időszakban fokozottan megnő, gyakorta zárlatos fényfüzérek, az őrizetlenül hagyott gyertyák vagy más nyílt láng használata, mint például a cigarettázás során leeső csikk vagy parázs miatt.

Épp ezért nemcsak az otthonunk biztonsága és az ünnepi hangulat érdekében, hanem saját egészségünk miatt is a legjobb megoldás, ha egyáltalán nem dohányzunk.

A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek