A konvencionális kozmetikumok, tisztítószerek tele vannak vegyi anyagokkal, közülük számos összetevő veszélyt jelenthet az egészségre és/vagy a természetes környezetre. A fogkrémekkel kapcsolatban sajnos ugyanez elmondható.
A modern, fehérítős, „24 órán át védő” szupercsoda fogrémeknek már semmi közük valamikori elődeikhez. Azokban még természetes anyagok voltak, mint a mirha, a menta, a tojáshéj, a bors.
A konvencionális fogkrémek főként vegyi anyagokat tartalmaznak. Túl azon, hogy ezen összetevők nagy része nem szolgálja a tisztítást, közülük néhány még az egészségre is káros lehet. Allergia, immunrendszer-gyengülés… és a sort folytathatnánk.
A német fogyasztóvédelmi szervezet, az Öko-Test vizsgálata ezen utóbbi, veszélyes anyagokra terjedt ki. Megállapították, hogy a nagy márkák némelyike sem mentes ezektől. Számos kis márka viszont nem bizonyult problémásnak, jó, illetve nagyon jó minősítést kapott.
Az olcsó kínai fogkrémek használatát mindenképpen kerüljük – figyelmeztet az FDA, az Egyesült Államok élelmiszer- és gyógyszer-engedélyezési hivatala. Ezekben ugyanis súlyosan mérgező anyag, DEG (dietilén-glikol) lehet, amelyet egyébként fagyállóként alkalmaznak ipari hígítókban.
A felettébb gyanús fluor
Szinte minden fogpasztában megtalálható a fluor, amellyel kapcsolatban számos tévhit kering a köztudatban. A biológiai fogorvoslás hívei szerint ezzel az anyaggal számos egészségügyi probléma hozható kapcsolatba, így például:
• allergia
• sejtoxidáció-csökkenés
• csontrendszer-károsodás
• immunrendszer-gyengítés
• pajzsmirigy-működési zavar, növekedési zavar
• vérképzőrendszeri problémák
• emésztési zavarok
• vesebetegség
• szívkárosodás, idegrendszeri zavar
Az említett problémákkal a fluor felhalmozódása, krónikus fluoridmérgezés esetén kell számolnunk. Az emberi szervezetbe nemcsak a fogpasztákkal, fluortartalmú, fogszuvasodást megelőző gyógyszerekkel, hanem még számos más úton is bekerül ez az anyag: a fluortartalmú növényvédő szerek hatására nő a talaj, illetve a talajvíz fluortartalma, ennek következtében az ivóvízé az élelmiszereké is. Egyes élelmiszerek – például a hal, a csirke – jelentős mennyiségű fluort tartalmaznak.
Különösen a kisgyermekek esetében áll fenn a fluorfelhalmozódás veszélye, ugyanis ők a fogpaszták egy részét lenyelik. Egy-egy fogmosás alkalmával 0,25–1,5 mg fluor is bekerülhet a szervezetbe. A biztonságos értékhatár 1–3 évesek esetén pedig 0,5–1 mg/nap (USA National Research Council). Ez elgondolkodtató!
Egyéb barátságtalan összetevők
A veszélyes összetevők között említhetjük a triklozánt, amely egészségkárosító, és a környezetet sem kíméli. Antibakteriális hatású, s tartósítószerként is alkalmazzák. Vizsgálati eredmények szerint allergén, vese- és májkárosító anyag. Ha túl sok jut belőle a szervezetbe, akkor egyre ellenállóbb baktériumtörzsek alakulnak ki, nem hatnak az antibiotikumok. Mindemellett súlyosan károsítja az élővilágot: az élővizeket dioxinnal szennyezi, és nehezen bomlik le.
A parabének a súlyosan károsító anyagok másik listavezetői. Az allergizáló hatáson túl elmondható róluk, hogy mérgezőek, és a kutatások összefüggésbe hozták őket bizonyos daganatfajták kialakulásával is.
Egészségkárosító hatású összetevő a Sodium Lauryl Sulfate elnevezésű anyag, amelyet azért raknak a fogpasztákba, hogy jól habozzanak. Amellett, hogy gyakori allergén, és gátolja a sebgyógyulást, még fogínykárosító és fogszuvasodás-elősegítő hatással is rendelkezik!
A PEG (polietilén-glikol) emulgeátorok ritkábban szerepelnek a fogpaszták komponensei között, de nem árt rájuk figyelni, mert rákkeltő hatásúak.
A színezékek sem veszélytelenek, különösen a C.I.42090-es festék, amely allergén és rákkeltő.
A fehérítős fogpasztákban gyakori a szintén rákkeltő titánium-dioxid. Utóbbi a környezetterheléssel is kapcsolatba hozható, gyártása során ugyanis élővizeket savasító melléktermékek keletkeznek.
Vásárlásnál nézzük meg mindig az összetevőket! Nem kell elkeseredni, a konvencionális fogpaszták között is találhatók olyanok, amelyek nem veszélyesek az egészségre. Legjobban persze akkor járunk, ha a biofogrémek mellett döntünk. Ezek garantáltan mentesek az iménti „bűnlajstrom” minden tagjától.