A félárván maradt Szécsi Pált anyja is elhagyta, nevelőintézetből lett ünnepelt sztár

F  EV19680510068
Olvasási idő kb. 6 perc

"Egy szál harangvirág"... Ha felcsendül, még a mai napig is, bár "A kósza szél" már odébb fújta, de "A távollét"-ből is érezzük, a nők igazi bálványa nem "Gedeon bácsi" volt, hanem az a Szécsi Pál, akivel az élet ünnepelt sztársága ellenére is kegyetlenül bánt.

Szinte hihetetlen, de felfedezésétől fiatalon bekövetkezett haláláig még egyetlen évtized sem telt el, mégis, örökzöld dallamain túl, milliók őrzik sármos megjelenésének és egyedi kisugárzásának emlékét.

Szécsi Pál tragikus gyerekkora

Nyelvész, író és önjelölt nyelvújító édesapja a második világégés utolsó napjaiban lelte halálát, amikor az 1944-ben született Palika alig egyéves volt. Szemere Klára, Pali és két lánytestvérének, Máriának és Katinak az édesanyja egyedül maradt a három gyermekkel, s azt a döntést hozta, hogy gyermekeit nevelőszülőkhöz adja.

A frissen felfedezett Szécsi Pál
A frissen felfedezett Szécsi PálWikipedia

Ő maga 1956-ban disszidensként elhagyta Magyarországot. Noha legnagyobb lányával indult útnak, Máriát Bécsben mégis a pályaudvaron hagyta, s onnan az útját Amerikába már egyedül folytatta. A kezdetben nevelőszülőknél élő Palika később állami gondozásba került. Jó tanulmányi eredményei mellett iskolai műsorokban, kulturális eseményeken is fellépett. Amint pedig lehetett, igyekezett önmagát eltartani, így lett belőle fiatalon nyomdai segédmunkás, strandon kabinos, majd egy jó szemű közbenjárónak hála, a Magyar Divatintézet ünnepelt férfimanökene.

Szécsi Pálra ráragyog a szerencse

Akinek a manöken kifejezés már kevésbé ismerős, annak Szécsi Pálneve sem tartozik a leggyakrabban emlegetett magyar énekesei sorába, de ha egy olyan slágere felcsendül, mint az Egy szál harangvirág, a Gedeon bácsi, a Két összeillő ember, a Csak egy tánc volt vagy a Karolina, biztosan az énekessel együtt dúdolja, legalább a refrént. Ehhez azonban előbb még fel kellett fedezni a jóvágású fiatalembert, akiről manöken korában még nem tudták, hogy a hangja is kivételes. 1965. szilveszter estéjén a 21 éves "modell" azonban nemcsak sármjával hódított a Gellért Szálló ünnepi műsorában a kifutón, hanem egy-két dal eléneklésével is megbízták. Szécsire ismét felfigyeltek, de ezúttal már nemcsak kellemes megjelenésére és vonzó kisugárzására, hanem elsősorban bársonyos hangjára.

Szécsi azonnal a női rajongók bálványává vált
Szécsi azonnal a női rajongók bálványává váltKeleti Éva / MTI

Szécsi Pál a rivaldafényben és magányában

Szécsi jóakaróján keresztül végül éppen ahhoz az énektanárnőhöz került, akihez valamivel később Bánki László, a Magyar Televízió könnyűzenei osztályának vezetője is fordult újonnan induló televíziós műsorába fiatal tehetségek után kutatva. Majláth Júlia korrepetítor, tanárnő akkor már mint egyik legkedveltebb növendékét mutathatta be Szécsit a "producernek", akinek nagyhírű Táncdalfesztivál című műsorában a fiatal tehetség azonnal hatalmas sikert aratott Csak egy tánc volt című slágerével. A gépezet ezzel beindult. Szécsi megállíthatatlanul száguldott az ország egyik legnépszerűbb előadóművésze cím elérése felé, miközben zeneértők sokasága és nők ezrei hevertek a lábai előtt. Nem csak zenét komponált, szövegeket is szerzett, munkájával pedig díjat nyert San Remóban, és lemezt tudott kiadni még az NSZK-ban is, amellett, hogy a hazai közönségnek ünnepelt sztárja lett. Egy kudarccal végződő házasság egy időre ugyan elszólította Lengyelországba, de onnan visszatérve újra az őt bálványozó tömegek kényeztető szeretetében lubickolhatott.

Szécsi Pál traumái

Mégsem tudott teljes életet élni. Az anyai szeretet hiánya nem csak a gyermekkorára vetítette árnyékát. Olyan maradandó sebeket ejtett lelkén, melyek soha be nem gyógyultak, enyhítésükre hol a pohár fenekére nézett, máskor még drasztikusabb módszerekkel próbált eltávolodni fájdalmaitól. Ehhez később hozzájárult egy újabb tragikusan fájdalmas epizód is szülőanyjával, akit felkeresett Amerikában azzal az üzenettel, hogy személyesen is meglátogatná. A válaszban állítólag Szemere Klára csak azt a megjegyzést tette, hogy nem azért távozott ennyire messzire, hogy aztán a gyerekei utánamenjenek.

Szécsi Pál, a szerelmes társ

Az anyai szeretet pótlására még az elsöprő szerelem is kevésnek bizonyult. Még úgy is, ha az egy jóval érettebb nő oldalán teljesült be. Az énekes 1972 januárjában, egy közös fellépésen ismerkedett meg személyesen a nála 12 évvel idősebb ünnepelt színésznővel, Domján Edittel.

Domján Edit és Szécsi Pál
Domján Edit és Szécsi Pál

Mint hamar kiderült, ekkor már jó ideje figyelemmel kísérték egymás munkásságát, a személyes találkozás pedig azonnal lángra is lobbantott bennük valamit. Hihetetlen vehemenciával keresték egymás társaságát és halmozták a közös élményeket, de az érzelmek mélységét jól jelző módon az első csókot nem siették el.

Bár már szinte az első találkozáson nyilvánvalóvá vált a köztük lévő elsöprő vonzalom, az igazi vallomásra heteket kellett várni.

Ez már tavasszal történt, az énekes születésnapján, majd pedig követezett a perzselő nyár, szintén tele közös élményekkel. De az idő múlásával a felhők is elkezdtek gyülekezni a sztárpár felett. Olyan is volt, hogy a korkülönbséget kritizálók hangja árnyékolta be boldogságukat, de leggyakrabban az énekes alkoholproblémái álltak gondtalan boldogságuk útjába.

Szécsi Pál felnőtt élete is tragédiák sorát hozta magával

Talán az ital is közrejátszott abban, hogy a színésznő nem vállalta terhességét a férfitől. Szécsi csak utólag szerzett tudomást a hírről, amit aligha hevert ki. Állítólag úgy vélte, szenvedélybetegségén csak egy Domján Edittel közös gyermek apjaként tudna úrrá lenni. A viharos szerelem, bár mindent felforgatott, még egy évig sem tartott. Megismerkedésük évének karácsonyán az énekes csak másnap értesült Domján Edit váratlan haláláról, erősen illuminált állapotban... Másfél évvel élte túl szerelmét.

Az ország egyik legismertebb emberének, legszeretettebb előadóművészének, legbálványozottabb férfiújának és legkedveltebb hangjának halálhíre a korabeli viszonyoknak megfelelően, négy napon át tartó titkolózás után jelent csak meg. Akkor is, jól elrejtve a 12 oldalas napilap 8. oldalán, a rövid hírek között, sok más, érdemtelen információ mögött, csupán egy aprócska bejegyzés adta hírül: „Szécsi Pál táncdalénekes 30 éves korában tragikus hirtelenséggel elhunyt.”

Ha megnéznéd Szécsi Pál korának leghíresebb magyar énekeseiről készült válogatásunkat, ezt a galériát lapozd át.

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek