Színészként kezdte, amerikai elnök lett belőle: Ronald Reagan utálta a gonosz szerepét

amerikai-elnok-159716644
Olvasási idő kb. 6 perc

Noha a legtöbben Amerika és a világtörténelem egyik meghatározó alakjaként tekintenek rá, sokan nem tudják, hogy híres szónoklatai előtt színészként dolgozott. Ronald Reagan elnök ráadásul több mint félszáz filmben kapott szerepet.

Ronald Reagan az 1960-as évek elején még ismeretlen név volt a politikában, nem úgy, mint a filmiparban: 1937-től több mint ötven filmben játszott. Legjelentősebb szerepét a Sötét győzelem (Dark Victory) című filmben alakította Humphrey Bogart és Bette Davis oldalán, de szerette a közönség a Királyok sorában (Kings Row) is, amely az amerikai kisvárosi látszat mögötti titkolózást mutatja be öt, ugyanabban a házban felnövő gyermek történetén keresztül.

A későbbi amerikai elnököt még a valaha volt legnagyobb filmsztárok listájára is jelölte az Amerikai Filmintézet (AFI).

Reagan megbánta, hogy elvállalta a gonosz szerepét

Szerepei a hatvanas évekhez közeledve egyre fogyatkoztak, 1957 és 1963 között csupán két egész estés filmben tűnt fel, az utolsó a már első pillanattól kezdve indulatokat szító Gyilkosok (The Killers) című volt. Reagan az Ernest Hemingway azonos című novellája alapján 1964-ben készült bűnügyi drámában egy Jack Browning nevű gengszter bőrébe bújt, aki egy hírhedt jelenetben keményen arcon üti Angie Dickinson karakterét, Sheila Farrt. A filmkészítők szerint Reagan állítólag szívből gyűlölte a gonosz szerepet, és meg is bánta, hogy elvállalta. A filmet egyébként eredetileg az NBC sugározta volna,

a csatorna azonban úgy érezte, hogy a témája túl erőszakos, így a mozit végül a Universal Pictures mutatta be július 7-én.

Ronald Reagan még színészként a The Bad Man című film egyik jelenetében 1941-benGetty Images Hungary
Ronald Reagan még színészként a The Bad Man című film egyik jelenetében 1941-benGetty Images HungaryMichael Ochs Archives

Arccal a politika felé fordult a filmek után Reagan

Azt talán túlzás lenne állítani, hogy emiatt mondott le a színészi karrierje folytatásáról, de valószínűleg ez is szerepet játszhatott abban, hogy inkább a politika felé kezdett kacsingatni. A Reagan Elnöki Könyvtár szerint Reagan ekkor már mellékállásban közéleti szónokként tevékenykedett, mialatt rendszeresen tartott beszédeket különféle klubok és kamarák, valamint más civil szervezetek előtt.

Reagan eközben politikailag egyre szókimondóbbá vált. Noha hosszú ideje demokrata volt, úgy érezte, hogy a párt gazdasági kérdésekben túlságosan liberális irányt vett. 1960-ban a republikánus elnökjelölt, Richard Nixon kampányát támogatta, két évvel később azonban hivatalosan is pártot váltott.

A későbbi amerikai elnök számára 1964 óriási fordulatot hozott
A későbbi amerikai elnök számára 1964 óriási fordulatot hozottBettmann

Reagan még nem sejtette, hogy az 1964-es év hatalmas fordulatot tartogat számára. A választások előtt ugyanis a kaliforniai republikánusok keresték meg azért, hogy tehetséges szónoki képességével segítsen a nehéz helyzetben lévő elnökjelölt Barry Goldwaternek a demokrata Lyndon Johnson ellen.

Reagan azzal a feltétellel mondott igent a beszédre, hogy ha azt élő közönség előtt mondhatja el.

Rengeteget dolgozott a szöveggel, heteket töltött a beszéd csiszolgatásával, amely végül 1964. október 17-én hangzott el az NBC Stúdióban. A szónok biztos volt abban, hogy a közönség majd befogadó lesz, Goldwater viszont nagyon aggódott amiatt, hogy nem felvételről megy. Ennek ellenére maradt minden a régiben, leszámítva azt, hogy a támogatottjáénál Reagan sokkal finomabb hangnemben mondta el a beszédet, miközben bírálta az akkori kormányzatot, és egy jobb jövőt ígért a republikánus szavazóknak.

Ronald Reagan 1964-ben mondta el híres beszédét
Ronald Reagan 1964-ben mondta el híres beszédétBettmann

Noha a beszédére mindenki felfigyelt, és sokak szemét felnyitotta, Reagan nem volt maradéktalanul elégedett. Ám, ami azt illeti, ez a televíziós délután volt az, amely a későbbi elnököt elindította a politikai pályán. 

Ronald Reagan útja az amerikai elnöki szék felé

A The Washington Post korábbi cikke szerint a beszéd villámgyorsan gyűjtött több mint 1 millió – ez ma már akár 10 milliónak megfelelő – dollárt Goldwater kampányának. Ugyan ez Goldwaternek nem hozott győzelmet, miután csupán hat államot nyert meg, Reagan viszont egyik napról a másikra politikai szenzáció lett.

A republikánusok számára Reagan felemelkedése lehetőséget teremtett arra, hogy a párt újrakezdje.

A következő hónapokban a szónok Kalifornia-szerte beszédkörutat tartott, miközben már egy kormányzói kampányt fontolgatott. 1966-ban végül el is indult, és játszi könnyedséggel győzte le a hivatalban lévő demokrata Pat Brownt.

Reagan 1981. január 20-tól 1989. január 20-ig volt hivatalban
Reagan 1981. január 20-tól 1989. január 20-ig volt hivatalbanUniversalImagesGroup / Getty Images Hungary

Reagan 1975 januárjáig töltötte be a kormányzói tisztséget, ami a Fehér Házba vezető utat is kikövezte számára: 1980-as győzelmével a hivatalban lévő Jimmy Carter ellen nyert. Azonban mindez nem történhetett volna meg a Goldwater támogatására megírt beszéd nélkül, amely Reagan bevallása szerint is élete legfontosabb mérföldköve volt. 

Szegénységbe született, úgy is nőtt fel, mégis beírta magát a világ emlékezetébe – ajánljuk figyelmedbe Sidney Poitier kétszeres Oscar-díjas színészről szóló cikkünket is.

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek