Több ezren dolgoznak a világ legnagyobb mosodájában

Dhobi Ghat in Mumbai MM Wikimedia Commons
Olvasási idő kb. 4 perc

Mumbai szívében, a Mahalaxmi vasútállomás közelében fekszik a város egyik leglenyűgözőbb és legtörténelmibb nevezetessége, a Dhobi Ghat. Ez a szabadtéri mosoda nemcsak egy mosoda, hanem a világ legnagyobbja is, amely – nem csalás, nem ámítás – több mint egy évszázada szerves részét képezi Mumbai városi szövetének.

Ameddig a szem ellát, mindenfelé színes ruhákat lenget a szél India Mahárástra állama fővárosának híres Dhobi Ghatjában, ahová a kórházaktól a szállodákon át a gyógyfürdőkig a város minden szegletéből érkezik szennyesruha. Kétségtelen, hogy a világ legnagyobb mosodája nem más, mint a mumbai munkásosztály szorgalmának ékes bizonyítéka:

naponta közel 7 ezer helyi dörzsöli, súrolja, csapkodja, szárítja és vasalja Mumbai szennyesét. 

Több mint 100 éves a világ legnagyobb mosodája

Dhobi Ghat a város központi mosodarendszereként 134 évvel ezelőtt, még 1890-ben indult a britek kezdeményezésével  a gyarmati uralom idején. A „Dhobi” szó a hagyományos indiai mosókra utal, míg a „Ghat” egy vízhez vezető lépcsősort jelent. Bár a kifejezés általában a folyóparti lépcsőfokokat jelöli,

Mumbaiban azokra a mosókutakra utal, ahol a dhobik – térdig vegyszeres vízben állva – a ruhákat tisztítják.

Gépek helyett emberi erővel tisztulnak a ruhák a világ legnagyobb mosodájában
Gépek helyett emberi erővel tisztulnak a ruhák a világ legnagyobb mosodájábanNurPhoto / Getty Images Hungary

Többlépéses folyamatból áll a munka

A több mint 7 hektáron elterülő Dhobi Ghat megszámlálhatatlan, betonból készült mosókunyhóból áll, amelyek mindegyike saját korbácskővel van felszerelve. A dhobik itt naponta több mint 100 ezer ruhadarabot mosnak, vasalnak és fehérítenek a város szállodái, kórházai és lakói számára, kizárólag kézzel, mindenféle mosó- és szárítógép nélkül. A folyamat több lépésből áll: 

a ruhákat először szappanos vízbe áztatják, súrolják és a korbácskövekhez ütögetik, majd öblítik, szárítják, végül óriási faszénvasalókkal gőzölik. 

Amerre szem elátt, mindenhol ruhák lengedeznek a Dhobi Ghat területén
Amerre szem elátt, mindenhol ruhák lengedeznek a Dhobi Ghat területénhenktennapel / Getty Images Hungary

Munkahely és egy összetartó közösség

A Dhobi Ghat tulajdonképpen szövetkezetként működik, amelyben a családok generációk óta együtt dolgoznak. Bár valójában tényleg egy munkahely, hiszen helyiek ezreinek ad megélhetést, de valójában ennél még sokkal több: egy élénk közösség, ahol kapcsolatok épülnek és szépülnek, és ahol lány és fiú is megtanulhatja a szüleitől a ruhatisztítás minden csínját-bínját. A munka persze cseppet sem könnyű, fizikailag hihetetlenül megterheli az embert, a dhobik mégis büszkék mesterségükre, sőt állítják, hogy

a mai napig egyetlen mosodai darab sem veszett el vagy került rossz helyre.

Fontos gazdagsági szereplő

A Dhobi Ghatot nem lehet csak egy mosodaként említeni, hiszen hihetetlen fontos a szerepe Mumbai gazdaságában is azáltal, hogy lakosok és vállalkozások millióinak nyújt megfizethető mosodai szolgáltatást. Ráadásul – mint ahogyan arra már utaltunk is – a dhobi mesterség több ezer család megélhetését is biztosítja, amelyek közül százak már generációk óta űzik a mesterséget. 

Sokan már generációk óta űzik a mesterséget
Sokan már generációk óta űzik a mesterségetExtreme-Photographer / Getty Images Hungary

Dhobi Ghaton a világ szeme

A Dhobi Ghat egyedisége nem maradt észrevétlen többek között a kultúrában sem, hiszen több filmben, dokumentumfilmben és könyvben is felbukkant, ráadásul a Kiran Rao által rendezett Dhobi Ghat című, 2010-es bollywoodi mozi még nemzetközi figyelmet is irányított erre az ikonikus helyszínre. Nem is kérdés, hogy miért járnak a csodájára a mai napig, a világ legnagyobb mosodája ugyanis időközben népszerű turisztikai látványossággá is vált.

Az odalátogatók különösen a reggeleket szeretik, ez Dhobi Ghat egy napjának legpörgősebb időszaka. 

Se szeri, se száma Dhobi Ghat szélben lengedező ruháinak
Se szeri, se száma Dhobi Ghat szélben lengedező ruháinakTim Graham / Getty Images Hungary

Mindezeken felül Mumbaiban azon fáradoznak, hogy kulturális örökségként is sikerüljön megőrizni a legnagyobb szabadtéri mosodát, hiszen ez mégicsak egy Mumbai történelmét és az ott élők fékezhetetlen szellemét megtestesítő, élő múzeum is az egész világ számára. 

Ha kalandoznál még egy kicsit Mumbaiban, akkor megmutatjuk neked Ázsia legnagyobb nyomornegyedét is, amely azért jócskán eltér a világ többi hasonló helyétől.

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten. 

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek