Ha így viselkedsz külföldön, nem csoda, hogy rosszat gondolnak rólad

utazas-viselkedes-turista
Olvasási idő kb. 6 perc

Hangosan tapsolsz a repülőn? Teleszeded a tányérod a svédasztalnál, még ha a végén a fele ételt ott is hagyod? Idegennyelv-tudás híján hangosan és lassan rágnád mások szájába, amit szeretnél? Ha utazásnál így viselkedsz, a többieknek megvan minden joga arra, hogy kerüljenek.

Külföldön sokak viselkedése változik meg, ki tudja, milyen okból. Talán az évi egyhétnyi, tíznapnyi nyaralás alatt úgy érzik, az elköltött százezrekért cserébe végre nem kell magukat moderálniuk, vagy túlzottan lelazulnak a kötött munkanapok után. Bármi is legyen az ok, rossz hírünk van: egyetlen illemtankönyvben sem szerepel az, hogy külföldön szabad otrombán viselkedni. Sőt: ahol te leszel „a magyar”, ott még cikibb, ha vállalhatatlan szokásokat veszel fel.

Az természetes, hogy az ember nyaralása idején szeretne lazítani, viszont az nem elfogadható, ha ezzel másokat zavar, alapvető erkölcsi vagy illemtani szabályokat hág át, hangoskodik, és a többi. Itthon hajlamosak vagyunk igencsak kritikusan bánni a külföldiekkel, de néha nekünk is érdemes a tükörbe néznünk, és elgondolkodni azon, vajon ahol mi vagyunk a külföldiek, ott mit látnak belőlünk?

Az utazás a reptérre való megérkezéssel kezdődik: nem mindegy, hogy viselkedsz
Az utazás a reptérre való megérkezéssel kezdődik: nem mindegy, hogy viselkedszRgStudio / Getty Images Hungary

Viselkedés repülésnél: csak ne tapsolj!

Van, akinek már a reptéren megkezdődik a nyaralás a duty free-ben vásárolt alkohollal: ez azért is lehet rossz ötlet, mert ha túlzottan felöntesz a garatra, a nyaralás még beszállás előtt véget érhet, ha túlzottan kapatosnak ítélnek meg. Ha feljutnál így a gépre, az sem sokkal jobb, mármint a többieknek. Ha utaztál már a szalonspiccnél is ittasabb társakkal, biztosan érted a kijelentés okát: hangoskodás, illetlenkedés, bizalmaskodás és rosszullét is a pakliban vannak ilyenkor.

Apropó beszállás: tülekedni semmi értelme sem a kapunál, sem a gép ajtajában.

Az egész repülő egyszerre indul, ugyanoda megy az eleje és a vége is, tehát teljességgel felesleges megpróbálni mindenkit megelőzni,

lehet, hogy csak a buszban állhatsz majd többet ennek eredményeképp, vagy a forró, a futópályán dekkoló gép egyik ülésében. Utazás közben kérdezés nélkül, hirtelen semmiképp ne döntsd hátra a széked. Ja, és a leszállás: tényleg ne tapsolj.

Utazás nyelvtudás nélkül

Mostanra olyan jól működik az online foglalások világa, hogy anélkül is eljuthatsz a világ másik végére, hogy egyetlen szót beszélnél gyakorlatilag bármilyen nyelven. Az ízlés kérdése, hogy ez kinek mennyire tűnik komfortosnak vagy biztonságosnak, az ugyanakkor tény, hogy a magyart akkor sem értik jobban Ausztráliában, de még Franciaországban sem, ha hangosan, tagoltan, közelről a másik arcába beszélsz.

Nem, az sem segít, ha utána megjegyzed, hogy „hát ez még mindig nem érti”.

Ha már így alakul az élet, használj inkább fordítóprogramokat a telefonodon, azok segítségével kommunikálj, és természetesen legyél nagyon elővigyázatos, mert nyelvtudás nélkül egyszerűbben válhatsz valamilyen átverés áldozatává külföldön.

Még egy dolog: attól, hogy nagyon ritka nyelvet beszélünk, nem kevésbé ciki csúnyán káromkodni vagy másokat fennhangon minősíteni egy külföldi nagyvárosban. Akkor sem, ha nincs körülötted másik magyar, akkor meg végképp, ha valaki érti, amit mondtál – mert az is igaznak tűnik, hogy a magyarok ott vannak a világ minden táján.

Az utazás kritikus pontjai: medence és svédasztal

Nem véletlenül alakult úgy a közvélekedés, hogy a magyarok és a svédasztal nem jó kombináció: sajnos sokan értelmezik félre ezt a lehetőséget. Az ételpazarlást elkerülendő ne szedj mindenből hatalmas adagokat, legfeljebb kóstolót elsőre, és gondold át azt is, miből mennyit eszel meg, Rendkívül visszatetsző, ha teli asztalt hagysz magad után.

Az természetes, hogy egy ismeretlen étel talán nem ízlik, de épp ezért eleinte csak kóstolgass, és fennhangon ne ócsárold a fogásokat.

Ha van előírás arra, hogyan lépj be a szálloda étkezdéjébe vagy egy étterembe, akkor ezt mindenképp tartsd be. A medence mellett ugyanígy őrizd meg emberi önmagad, ne folytass közelharcot a napágyakért, ne bömböltess zenét hangosan bluetooth-hangszóróról, és ne innen intézzed a napi 20 perces videohívást a családdal. (Azt mondjuk legfeljebb a szobából intézd, ha muszáj.)

A medence mellett is maradj meg önmagad
A medence mellett is maradj meg önmagadPeter Cade / Getty Images Hungary

Amit elhozhatsz, és amit nem:

  • jöhet a kis kiszerelésű pipereholmi, az egyszer használatos papucs;
  • maradjon a köntös, könyvek;
  • még ha svédasztalos is a szálláshely, akkor se csomagolj magadnak szendvicset napközbenre.

Bárhova utazol, viselkedni ugyanúgy kell tudni

Ha Európán belül utazol, általában nem szembesülsz szigorú viselkedési előírásokkal – bár az igaz, hogy a templomok látogatásakor a vállak elfedése és a térd alá érő viselet elvárt -, de ha távolabbra kalandozol, ott könnyen lehet más az, ami a mindennapok normalitása. Erre érdemes fokozottan figyelni, legyen szó alkoholfogyasztásról, a böjtölési szokások tiszteletben tartásáról vagy épp arról, hol mennyit illendő megmutatni testünkből.  

Arra is érdemes figyelni, hogy mit fotózol le és mit nem: bármilyen cukik például a helyi gyerekek, ne készíts róluk képeket tucatjával, és otthonokba se fotózz be.

Gyerekkel utazni ezerszer nehezebb

Aki ült már be akár csak tízperces autóútra gyerek társaságában, az tudja, hogy az eseményeknek a legtöbb estben saját legjobb szándéka ellenére sem ura. Ha te vagy az, aki gyerekkel utazik, a minimum, amit megtehetsz, az az, hogy megbeszéled, mi fog történni, mire számítson, mi az, ami a komfortzónáján kívüli történés lehet.

Minden szülő felkészül a kisebbek szórakoztatására is, ugyanakkor könnyen lehet, hogy valami – vagy semmi – nem úgy fog elsülni, ahogyan tervezte.

Ezért ne érezz instant szégyent egy teljes nyaraláson át: ha közben mindig próbálod kezelni a helyzetet, megtetted, amit lehet.

Ha te az vagy, akit zavar a gyerekkel utazó, könnyen lehet, hogy érzésed jogos – és az is, hogy a szülő objektíve nem tud semmit tenni. Ha zavar, hogy rugdalják mögötted a széket egy kétórás repülőúton, jelezd, mert ebben semmi sincs, ha megfelelő hangnemben teszed. Ha biztosra akarsz menni, keress olyan szállást, amely csak felnőtteket fogad, egyébként pedig próbáld megérteni azokat is, akik gyerekkel vágnak neki a nyaralásnak.

Ha szívesen nézegetnél képeket a szocialista idők nyaralásairól, ezt a cikkünket ajánljuk!

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Érdekességek