Trója romjait megtalálója kis híján el is pusztította: dinamittal tört be oda

troja-rom-1068238716
Olvasási idő kb. 7 perc

Heinrich Schliemannt gyerekkora óta foglalkoztatta Trója sorsa. Amikor harmincéves korára multimilliomos lett, minden idejét az ókori város megtalálásának szentelte. Ez sikerült is neki, ám az amatőr régész megítélése nem véletlenül vitatott.

Heinrich Schliemann 1873-ban szenzációs bejelentést tett: megtalálta a homéroszi Trója éveken, évtizedeken át keresett legendás városát, amelynek nemcsak a lehetséges helyét, de még a létezését is sokan vitatták. Állítását fotókkal is igyekezett alátámasztani, amelyeken felesége az ásatások során talált aranytárgyakat viselte – Priamosz kincseit és Helena ékszereit. Évekkel később nemcsak az derült ki, hogy a leletek jóval korábbi időből származnak, de az is, hogy az elkapkodott ásatás majdnem elpusztította annak a városnak a maradványait, amelyet Schliemann gyerekkora óta meg akart találni. 

Minden lehetőséget megragadott

Az 1822-ben roppant szegény családba született Heinrich nem engedhette meg magának, hogy egyetemre járjon – már 14 éves korától dolgoznia kellett. Előbb eladó volt egy élelmiszerboltban, majd Hamburgban elszegődött egy kétárbócos briggre, a Dorotheára kabinosfiúnak. A hajó Venezuelába tartott, ám sosem érkezett meg: 12 napnyi vitorlázás után viharba került és elsüllyedt. A fiú szerencsésen túlélte a balesetet, és partra sodródott – így érkezett meg 19 évesen Amszterdamba. Egy darabig mindenféle munkát elvállalt, amire csak lehetősége nyílt: volt futár, szatócssegéd és könyvelő is. Az igazi változás akkor következett be életében, amikor elszegődött a B. H. Schröder & Co. nevű import-export vállalathoz, amelynek ranglétráján fokozatosan egyre feljebb jutott.

Nem sokkal később már saját céget alapított, és különféle árucikkekkel – indiai indigóval, skandináviai heringgel – kereskedett, míg végül rátalált a legjövedelmezőbb tevékenységre: a lőporgyártáshoz elengedhetetlen salétromot árult az orosz hadseregnek a törökök elleni krími háború idején. Amikor beütött Amerikában az aranyláz, a szinte határtalan lehetőségek őt is odavonzották: arannyal üzletelt, majd Sacramentóban bankot alapított. Rengeteg ingatlant is vásárolt, mind az új-, mind pedig az óhazában.

Durva módszerekkel dolgoztak: ha kellett, dinamittal törtek utat a trójainak vélt réteg felé
Durva módszerekkel dolgoztak: ha kellett, dinamittal törtek utat a trójainak vélt réteg feléullstein bild Dtl / Getty Images Hungary

Trója felkutatásának szentelte szinte egész életét

Üzleti tevékenységei annyira jövedelmezőnek bizonyultak, hogy harmincas évei közepére multimilliomos lett. Ekkor határozta el, hogy felhagy a pénzkereséssel, és inkább gyermekkori álmát próbálja beteljesíteni: megtalálni a várost, amely Homérosz Iliászának helyszíne.

Trója ugyanis azóta foglalkoztatta, mióta egészen kicsi korában a Világtörténet gyermekeknek című könyvben meglátott egy képet az égő városról.

Az ezután következő években beutazta egész Európát, majd egy időre Párizsban telepedett le, ahol beiratkozott a Sorbonne-ra régészetet tanulni. Közben házassága megromlott: el akart válni orosz feleségétől, ezért három hónapra az amerikai Indianapolisban telepedett le, ahol az akkori jogszabályok szerint könnyen el lehetett válni. Miután hivatalosan is elválasztották feleségétől, azonnal otthagyta az amerikai várost, és Athénba költözött. Egy régi barátja, Theokletosz Vimposz érsek segített neki új feleséget találni. Olyat, aki

„osztja lelkesedését Homéroszért és szeretett Görögországa újjászületéséért”.

Az érsek választása saját unokahúgára, a 17 éves Szophia Engasztromenoszra esett – nemsokára össze is adta őket.

Szophia a Trójában talált ékszerekkel és Heinrich
Szophia a Trójában talált ékszerekkel és HeinrichGetty Images Hungary / wikimedia commons

A szerencse is segítette a romok megtalálásában

Akkoriban a legtöbben Bunarbashi környékén keresték Tróját, egy véletlen azonban másfelé irányította Heinrich Schliemann figyelmét. 1868-ban lekéste a Gallipolli-félszigetnél közlekedő kompot, és a kényszerű várakozás idején ismerkedett össze Frank Calverttel, az Egyesült Királyság konzulátusának tisztviselőjével. A férfi Heinrichhez hasonlóan amatőr régész volt, és a közös érdeklődés hamar összekapcsolta őket. Calvert arról próbálta meggyőzni Schliemannt, hogy Tróját nem Bunarbashi városánál, hanem a közeli Hisszarlik-domb alatt kell keresni. A milliomos először hallani sem akart a dologról, ám végül Calvertnek sikerült meggyőznie: hamarosan – még a hivatalos engedélyek beszerzése előtt – felfogadott 150 embert, és megkezdődtek az ásatások.

Mivel Schliemann meg volt győződve arról, hogy Homérosz Trójáját a domb legalsó rétegeiben kell keresni, óriási tempóban dolgoztak, meglehetősen durva módszerekkel.

Edényeket, tálakat, ékszereket találtak a romok alatt
Edényeket, tálakat, ékszereket találtak a romok alattRischgitz / Getty Images Hungary

Hatalmas árkokat ástak, és dinamitot sem voltak restek használni. Mint utóbb kiderült, sokszor helyrehozhatatlan károkat okoztak, ám végül rábukkantak arra, amit kerestek, vagy legalábbis meg voltak erről győződve. Aranyat találtak – Heinrich a feleségén kívül állítólag mindenkit el is küldött ekkor a helyszínről, és ők ketten vizsgálták meg, hogy pontosan mire is leltek.

Gyűrűk, fejékek, drágakövek és más értékes leletek kerültek elő – Priamosz kincse és Helena ékszerei, ahogy Schliemann nevezte őket. Későbbi (igaztalan) beszámolója szerint Szophia sáljába bugyolálva csempészték ki a kincseket az Oszmán Birodalomból. A történetből a jogtalan rész igaz, a sál azonban nem – a törökök be is perelték a „régészt”, miután rájöttek a lopásra, és Schlieman kénytelen kelletlen visszaadta a leletek jelentős részét. (A többit Schliemann Berlinbe vitte, ahonnan az oroszok a második világháború után „megmentették”. Az NDK-nak később sikerült a kincs további elemeit visszaszerezni, ám a legértékesebb, aranyból készült tárgyak azóta sem kerültek elő.)

Több Trója épült egymásra

Schliemann térképe a trójai ásatásokról: a kutató a VI. réteget tartotta a homéroszi Trójának
Schliemann térképe a trójai ásatásokról: a kutató a VI. réteget tartotta a homéroszi TrójánakZu_09 / Getty Images Hungary

Mindezek ellenére Schliemann úgy gondolta, hogy gyerekkori álmát váltotta valóra, és megtalálta Homérosz Trójáját. Részben igaza is volt, ám az általa felszínre hozott kincsek nem abból a városból származtak, ahol az Iliász játszódik.

A Hisszarlik-domb alatt ugyanis nem egyetlen Trója rejtőzik: a kutatók összesen kilenc, különböző korból származó várost azonosítottak.

A Schliemann által talált leletek pár száz évvel korábbra datálhatók, és az amatőr régész durva módszereivel a bronzkori Trója jelentős részét elpusztította – közte azt a palotát is, amely feltehetőleg Priamoszé lehetett.

Napjainkban ellentmondásos a milliomos-kutató megítélése: vitathatatlan érdemeket szerzett nemcsak Trója megtalálásában, de a modern régészet módszertanát is előmozdította: korábban senki sem dokumentálta olyan alaposan és részletesen a feltárt leleteket, mint ő. Az is vitathatatlan ugyanakkor, hogy durva módszerei miatt rengeteg értékes kordokumentum veszett oda.

Érdekel, melyik a világ legrégebbi épülete, amely még a piramisoknál is öregebb?

Ez a világ legrégebbi épülete: még az egyiptomi piramisoknál is öregebbEz a világ legrégebbi épülete: még az egyiptomi piramisoknál is öregebb

A kiemelkedő ősi épületek között is van legkiemelkedőbb: például a legrégebbi, amely még az egyiptomi piramisoknál is korosabb.

Tovább olvasom
Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Bedobott egy kavicsot a vízbe: döbbenes dolog került felszínre az elhagyatott állatkertben
Bedobott egy kavicsot a vízbe: döbbenes dolog került felszínre az elhagyatott állatkertben

Döbbenetes dolog került felszínre a víz alól.

január 28., 12:40

  • világom
Ez a világ egyik legrémisztőbb repülőtere: gyomorgörcs itt leszállni
Ez a világ egyik legrémisztőbb repülőtere: gyomorgörcs itt leszállni

Kevés volt a hely, de meg kellett oldani, hogy legyen egy igazi repülő tér, hát belelógatták a tengerbe.

tegnap, 20:00

  • világom
Elmozdult a Föld északi mágneses pólusa: a kutatók sem tudják az okát
Elmozdult a Föld északi mágneses pólusa: a kutatók sem tudják az okát

Öt év alatt közel 250 kilométernyivel került arrébb az északi mágneses pólus helyzete, a kutatók nem találtak magyarázatot az okára.

január 27., 11:10

  • világom
Ilyen volt az élet és a szex egy oszmán háremben
Ilyen volt az élet és a szex egy oszmán háremben

Gyönyörű lakosztályok börtönében élték mindennapjaikat a háremhölgyek, akik gyakran egymással vetélkedtek, hogy a szultán ágyasai lehessenek.

január 28., 19:00

  • világom
Óvodák és iskolák kaptak fenyegető levelet: bombariadó  200-nál több intézményben Szlovéniában
Óvodák és iskolák kaptak fenyegető levelet: bombariadó 200-nál több intézményben Szlovéniában

229 iskola kapott eddig bombával fenyegető levelet.

január 27., 13:36

  • világom
Kirúgták az egyik legjobb magyar színésznőt, mert kiderült, hogy a nőkhöz vonzódik
Kirúgták az egyik legjobb magyar színésznőt, mert kiderült, hogy a nőkhöz vonzódik

1988-ban hunyt el Gobbi Hilda, a legendás, Kossuth-díjas színésznő, a rádió Szabó család című hangjátéksorozatának Szabó nénije.

január 28., 08:35

  • világom
Háromszor próbálták meg eladni ezt a kisvárost az eBayen, mégse kellett senkinek
Háromszor próbálták meg eladni ezt a kisvárost az eBayen, mégse kellett senkinek

Várost venni az Ebayen? Hihetetlen, de lehetséges!

január 29., 07:26

  • világom
Pompeji luxusfürdő
Pompeji luxusfürdő

január 28., 17:37

  • világom
Ágyasból lett császárnő: elfoglalta Koreát is Kína első uralkodónője
Ágyasból lett császárnő: elfoglalta Koreát is Kína első uralkodónője

Kínát császárok végtelen sora uralta évezredeken keresztül, közülük mindössze egyetlen volt nő.

január 28., 19:30

  • világom
Egy megromlott házasság miatt lett olyan szigorú a trianoni döntés: vajon igaz a legenda?
Egy megromlott házasság miatt lett olyan szigorú a trianoni döntés: vajon igaz a legenda?

Clemenceau fia magyar nőt vett feleségül, de Michnay Ida nem tudta a trianoni döntést pozitív irányba befolyásolni.

január 26., 18:30

  • világom
Falujukból kitett jószágokért rajong a világ: ők a sziget kedvencei
Falujukból kitett jószágokért rajong a világ: ők a sziget kedvencei

A világ másik végéből is képesek elutazni erre a szigetre a különös élményért.

január 20., 14:35

  • világom
Árva lány találta fel Svédország híres cukorkáját: tragédiák sora vezetett idáig
Árva lány találta fel Svédország híres cukorkáját: tragédiák sora vezetett idáig

Noha nem volt könnyű nőként boldogulni a 19. századi Svédországban sem, Amalia Erikssonnak sikerült: feltalált édessége máig népszerű.

január 26., 15:10

  • világom
Ezek voltak 2024 legbotrányosabb reklámjai
Ezek voltak 2024 legbotrányosabb reklámjai

Nem azt a hatást érték el ezek a 2024-es reklámok, mint a készítőik szerették volna.

január 20., 13:35

  • világom
Több száz nő esett áldozatul Sztálin bizalmasának: virágcsokor után a gulág várta őket
Több száz nő esett áldozatul Sztálin bizalmasának: virágcsokor után a gulág várta őket

Lavrentyij Berija belügyi népbiztosként és az NKVD teljhatalmú vezetőjeként szinte bármit megtehetett. Bárkivel.

január 29., 19:30

  • világom
A Föld legnagyobb csodája: a tóban lévő sziget, amiben egy tóban lévő sziget van
A Föld legnagyobb csodája: a tóban lévő sziget, amiben egy tóban lévő sziget van

Egy tó és rajta egy sziget egymagában is szép, hát még ha az egész megsokszorozódik.

január 26., 10:06

  • világom
Így élnek ma az emberek Észak-Koreában
Így élnek ma az emberek Észak-Koreában

A világ egyik legelzártabb országa Észak-Korea. Akiknek sikerült elmenekülniük, megdöbbentő beszámolóikkal mutatják be, miként élnek ott az emberek.

január 26., 07:26

  • világom
Magyar húsokat tett feketelistára sok ország, nem engedik be őket
Magyar húsokat tett feketelistára sok ország, nem engedik be őket

Komoly oka van annak, miért nem várnak szívesen egyes magyar húsokat.

január 29., 09:06

  • világom
Ma 30 éve halt meg az író, aki közel egy tucat állatfajt mentett meg a kihalástól
Ma 30 éve halt meg az író, aki közel egy tucat állatfajt mentett meg a kihalástól

Generációk nőttek fel Gerald Durrell regényein és természetfilmjein.

január 30., 05:46

  • világom
A világ mélyebb tava: elnyelné az összes többit
A világ mélyebb tava: elnyelné az összes többit

Egyes népek szentként tisztelik a világ legmélyebb tavát, sőt még sokan ma is tengerként emlegetik.

január 21., 07:26

  • világom
Ezért volt akkora zseni David Lynch: megosztotta titkos módszereit
Ezért volt akkora zseni David Lynch: megosztotta titkos módszereit

Ezek voltak David Lynch különös trükkjei, munkamódszerei.

január 22., 15:10

  • világom
Tömegek csodálják meg a nyilvános vécét: a bécsi házát is túlszárnyalta Hundertwasser
Tömegek csodálják meg a nyilvános vécét: a bécsi házát is túlszárnyalta Hundertwasser

Hundertwasser nem csak Bécsben alkotott maradandót: az ötletei alapján megvalósított nyilvános vécéjében a világ másik végén is gyönyörködnek.

január 23., 05:46

  • világom
24 dollárért adták el Manhattant, még csak nem is volt átverés
24 dollárért adták el Manhattant, még csak nem is volt átverés

Ma már nem könnyű kideríteni, mennyi az igaz Manhattan megvásárlásának legendájából.

január 24., 07:26

  • világom
Mindössze 24 napig létezett ez a magyar állam
Mindössze 24 napig létezett ez a magyar állam

Magyarország egy része úgy döntött, önáll államot hoz létre lakóinak.

január 25., 07:26

  • világom
Nyolc méteres kígyót fedeztek föl: videóra is vették
Nyolc méteres kígyót fedeztek föl: videóra is vették

Nem mindennapi látvány a több mint 200 kilós kígyó.

január 21., 13:35

  • világom
Több millióért árulják a TikTok-os telefonokat a tiltás óta az amerikaiak
Több millióért árulják a TikTok-os telefonokat a tiltás óta az amerikaiak

Elképesztő árakat kérnek egy olyan telefonért, amelyre telepítve van a TikTok.

január 24., 11:40

  • világom
5 gusztustalan tény az ókori görögök életéről
5 gusztustalan tény az ókori görögök életéről

Az ókori görögök élete nagyon eltér a mai emberétől. Ami akkor mindennapinak tűnt, ma kifejezetten gusztustalan lehet.

január 25., 11:40

  • világom
A 10 legfurcsább állás a világon: van, aki alszik vagy ölelget pénzért
A 10 legfurcsább állás a világon: van, aki alszik vagy ölelget pénzért

Hihetetlen, de ezek a munkakörök léteznek. Te melyik munkát vállalnád el, akár holnaptól?

január 22., 07:26

  • világom
Így őrizték meg a titkos tudást a kommunista időszak alatt: 80 év után ismét a saját betűikkel írhatnak a mongolok
Így őrizték meg a titkos tudást a kommunista időszak alatt: 80 év után ismét a saját betűikkel írhatnak a mongolok

A szovjet éra alatt is őrizték titkos írásukat a mongolok, már legálisan is használhatják a különleges betűket. Őket kérdeztük.

január 21., 18:30

  • világom
Ezért a magyar íróért szabályosan megvesztek a nők: igazi gavallér volt
Ezért a magyar íróért szabályosan megvesztek a nők: igazi gavallér volt

Az író lakásába csak azok a nő léphettek be, akiket fia szépnek talált.

január 22., 16:54

Érdekességek