Ha jártál már valaha a Zselicben, akkor tudod, hogy az alacsony szintű fényszennyezés miatt a csillagos égbolt olyan finom részleteit is láthatjuk szabad szemmel, amelyeket máshonnan nem tudnánk megfigyelni. És bár a Zselici Tájvédelmi Körzet szívében kialakított Csillagpark Európában elsőként nyerte meg 2009-ben a nemzetközi csillagoségbolt-park címet, a világ legsötétebb égboltja mégsem a Dunántúl déli részén, a Somogy és Baranya vármegye határán húzódó dombságnál látható.
A legtisztább ég alatt egy egész ország
Az abszolút elsőség a csendes-óceáni Niue szigetállamot illeti: ez a világ egyetlen olyan országa ugyanis, amely teljes valójában megkapta a legsötétebb égboltú hely címet a Nemzetközi Sötét Égbolt Szövetségtől. Ez azt jelenti, hogy bár hasonló elismerés más területeknek is járt már, ám a világosban is szemet gyönyörködtető Niue az első olyan hely a Földön, amelynek
nemcsak egy részét, hanem a teljes területét illették ezzel a címmel.
Ilyen az élet a világ legsötétebb helyén
Az Új-Zélandtól 2400 kilométerre északkeletre található Niue többnyire polinéz lakosai büszkék a címre, és azon fáradoznak, hogy fenntartsák és megvédjék szigetük varázslatos éjszakai égboltját a jövő nemzedékei számára.
Az 1500 lelket számláló szigeten a niuei és angol nyelvet is jól beszélő helyiek színes falvakban élik az életüket.
A legtöbben saját maguk termesztik a növényeiket, és halásznak, hogy eltartsák a családjukat. Noha sokan közülük Új-Zélandra vándoroltak, akik maradtak, nagyon is elégedettek, és élvezik a sziget békés napjait.
A csillagok mindenhol ott vannak
És hogy a csillagokról nehogy megfeledkezzünk! Érdekesség, hogy a szigetlakók életét a mai napig a holdciklusok és a csillagállások szabályozzák, napjaik minden pillanatában jelentőségük van: legyen szó a kulturális szokásaikról, a közösségi megmozdulásaikról vagy éppen a környezetükről és az egészségükről. Az éjszakai égboltról szóló tudás generációról generációra öröklődik, és a vének ma is abban bíznak, hogy
a fiatalabb nemzedék is tesz azért, hogy e kultusz még hosszú-hosszú ideig fennmaradhasson.
Vezetett éjszakai túrák
Bár Niue akár lehetne a világ egyik legeldugottabb helye is, ehelyett évente turisták százai látogatnak a szigetre. Ennek pedig nagyon örülnek a barátságos emberek hírében álló helyiek, akik mindent megtesznek azért, hogy vendégeiket elkápráztassák. A niuei közösség tagjai látványos asztrotúrákat szerveznek, amelyeken a turisták a csillagok ezreivel, a Tejút, a Nagy- és a Kis-Magellán-felhők, valamint az Androméda csillagkép varázslatos látványával az éjszakai égbolt csodájának tanúi lehetnek.
Itt élt a világ legöregebb kacsája
Az aprócska szigetnek a gyönyörű csillagos égboltján kívül van még mire büszkének lennie. Közel öt éve az egész világ felkapta a fejét Trevor halálhírére, ami nem más volt, mint a világ legöregebb kacsája, és egyben a legmagányosabbja is, miután fajának egyetlen képviselőjeként tengette életét Niuén. 2019-ben azonban egy éhes kutya szemet vetett rá.
Ha a világ legeldugottabb helyeiről olvasnál, kattints ide!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés