A Föld legritkább ásványából egyetlen darab van a világon

GettyImages-525258540
Olvasási idő kb. 3 perc

A Föld hatezer azonosított ásványa közül csak egy olyat ismerünk, amiből kizárólag egyetlen egy darab van a világon.

Abban az esetben, ha egy ásvány csak egyetlenegyszer keletkezik is, a minták könnyen feldarabolódhatnak, és széles körben szétszóródhatnak. Éppen ezért szinte elképzelhetetlen, hogy létezik a világon olyan ásvány, melyből csupán egyetlen darab van a Földön. Ez a drágakő pedig nem más, mint a kyawthuit.

Így néz ki a Föld legritkább ásványa

A kyawthuitot csak egyetlen drágakő formájában találták meg a mianmari Mogok környékén, és a Nemzetközi Ásványtani Szövetség 2015-ben ismerte el hivatalosan. Az egyetlen példány a Los Angeles megyei Természettudományi Múzeumban látható, és az ásványhoz kapcsolódó további érdekesség, hogy ennek szintetikus vegyületekből alkotott példányát a tudósok korábban már megalkották. 

A kyawthuitot eddig csak egyetlen drágakő formájában találták meg
A kyawthuitot eddig csak egyetlen drágakő formájában találták megwww.mindat.org / Anthony Kampf

A kyawthuit áttetsző vöröses narancssárga színű, súlya pedig 1,61 karát (0,3 gramm). Kémiai összetételét tekintve bizmut, antimon és oxigén, valamint nyomokban tantál található benne. Alkotóelemei kapcsán elmondható, hogy mind a bizmut, mind az antimon ritka fémnek számít annak ellenére, hogy a földkéregben több bizmut van, mint amennyi arany, és több antimon, mint ezüst. 

Miután az oxigén a kéreg legnagyobb mennyiségben előforduló eleme, ezért a szakemberek a kyawthuit ritkaságát sokkal inkább a keletkezésében, mintsem az összetételben látják.

Érdekes továbbá, hogy a bizmut olyan nehéz elem, hogy a kyawthuit sűrűsége több mint nyolcszorosa a víz sűrűségének, és duplája a rubinénak, így a kő még kisebb, mint amekkorának a súlya alapján gondolnánk. 

A kyawthuitot zafírvadászok fedezték fel
A kyawthuitot zafírvadászok fedezték felNurPhoto / Getty Images Hungary

A kyawthuit az egyetlen elismert bizmut-antimon-oxid, amely a Yangoni Egyetem egykori geológusáról, dr. Kyaw Thuról kapta a nevét.

Zafírvadászok fedezték fel a ritka drágakövet

Az egyetlen kyawthuit példányt egy patak medrében zafírvadászok fedezték fel, melyet a Nemzetközi Ásványtani Szövetség 2015-ben megkülönböztető ásványként hagyott jóvá. A kő tudományos leírása pedig csak 2017-ben jelent meg. 

Különös egybeesés, hogy a Föld második legritkább ásványára, a paintitre, melyből alig egy maroknyit találtak, szintén Mianmarban bukkantak rá.

Az első paintitot új ásványként az 1950-es évek elején fedezték fel. Ez a hatszögletű ásvány kis mennyiségben krómot és vanádiumot tartalmaz, melyek hozzájárulnak az ásvány narancsvöröses és barnásvöröses színéhez, valamint nyomokban vas is található benne. A cirkónium mellett kisebb mennyiségű titán és hafnium is része az összetételének. 

A Délkelet-Ázsiában található drágakövek bőségét a geológusok azzal a nyomással és hővel magyarázzák, amely akkor keletkezett, amikor mintegy 55 millió évvel ezelőtt India összeütközött Ázsiával. 

A királyi családok gyakran több száz éves ékszereinek sokszor igen különös és titokzatos története van. Viktória svéd hercegnő különös esküvői tiarájának történetéért kattints ide.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek