A Hattyúk tava című balettről a legtöbb embernek az opera, a táncosok, a kellemes zene és a gyönyörű előadás jut az eszébe, azonban Oroszországban, ha a polgárok meglátják, hogy ez megy a tévében, azonnal tudják, hogy gond van az országban. De hogyan kapcsolódott össze ez a balett a politikával?
A Hattyúk tavát adta az orosz tévé
1982-ben meghalt Leonyid Brezsnyev, 1984-ben Jurij Andropov és 1985-ben Konsztantyin Csernyenko szovjet vezetők. A lehetséges politikai zavargások miatt az orosz televízió minden haláleset után a Hattyúk tavát kezdte játszani. Bár a cél a nézők megnyugtatása és figyelmének elterelése lehetett, a balettet valójában a vezetők halálával és a politikai instabilitással kapcsolták össze az emberek.
1991 augusztusában a Hattyúk tavát ismét leadta az orosz televízió. De ezúttal nem azt jelezte, hogy valaki meghalt. A Szovjetunióban 1991 augusztusában a politikai helyzet ingatag lett. Élelmiszerhiány volt, az infláció pedig hihetetlenül magasra nőtt. Ráadásul mély megosztottság volt tapasztalható a politikában.
Mihail Gorbacsov szovjet elnök olyan reformokat vezetett be, amelyeket a keményvonalas kollégái nem fogadtak örömmel. Általánosságban az volt a célja, hogy csökkentse a Szovjetunió tekintélyelvűségét, más nemzetekkel szembeni ellenségességét és a tagköztársaságok feletti vaskos ellenőrzést. (Gorbacsov 1990-ben Nobel-békedíjat kapott amiatt, amit a hidegháború befejezése miatt tett.)
Ennek érdekében bevezette a glasznoszty politikai stílusát, ami némileg nagyobb szólásszabadságot biztosított a nép számára. Másik alapelve, a peresztrojka, vagyis az „gyökeres átalakítás” volt, ami valamennyire decentralizálta a politikai és gazdasági döntéseket ˗ ezzel a Szovjetunió egy lépést tett a szabadpiaccá válás felé.
1989-ben lebontották a berlini falat, szó szerint megszüntetve a Szovjetunió és a kapitalista országok, például az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország közötti választóvonalat. Ezenkívül négy köztársaság kinyilvánította, hogy függetlenné vált a Szovjetuniótól.
1991. augusztus 20-án Oroszországnak alá kellett volna írnia az Új Unióról szóló szerződést, amelyet a szovjet államok népszavazása hagyott jóvá. A szerződés lényegében decentralizálta a hatalmat az unióban. Borisz Jelcin orosz elnök bizonyos mértékig támogatta a reformokat. Azonban a kommunista párt néhány vezető politikusa határozottan ellenezte azokat, és készek voltak drámai lépéseket tenni.
Az 1991-es szovjet puccskísérlet
Augusztus 19-én a Szovjetunió alelnöke, Gennagyij Janajev és hét másik politikai vezető házi őrizetbe helyezte Gorbacsovot krími otthonában, és puccsot kíséreltek meg. Céljuk az volt, hogy megállítsák és visszafordítsák Gorbacsov politikáját. Aznap reggel a szovjet állami televízióban újra játszották a Hattyúk tavát. Az oroszok pedig azonnal megértették, hogy ez nem jó jel. Hamarosan kiadták az 1. számú határozatot, amely betiltotta a sztrájkokat és tüntetéseket, és sajtócenzúrát vezetettek be. Elhangzott egy beszéd is a szovjet néphez, amelyben azt állították, hogy halálos veszély leselkedik a hazájukra. Gorbacsovról pedig azt mondták, hogy a rossz egészségügyi állapota miatt nem tudja ellátni a feladatait. Janajev átvette az elnöki jogköröket, és egy nyolctagú Sürgősségi Bizottságot hozott létre.
Moszkva utcáin tankok jelentek meg, és a város lakossága azonnal megpróbálta lebeszélni a csapatokat a parancsok teljesítéséről. A tüntetők az orosz parlament épülete körül kezdtek gyülekezni, és barikádokat emeltek. 12:50-kor Borisz Jelcin orosz elnök felmászott egy tank tetejére, hogy beszédet mondjon, ebben elítélte a puccsot, és azonnali általános sztrájkra szólított fel. Később elnöki rendeletet adott ki, amelyben a puccsot törvénytelennek, az összeesküvőket pedig „bűnözőknek” és „árulóknak” nyilvánította. Az orosz tisztviselőknek nem volt szabad engedelmeskedniük a Sürgősségi Bizottság utasításainak. Gorbacsov túlélte a házában történő fogva tartását, a puccskísérlet mindössze három nap után kudarcba fulladt.
Az összeesküvőket letartóztatták, és bíróság elé állították őket. Bár végül amnesztiát kaptak, elvesztették helyüket a kormányban. 1991 hátralévő részében a Szovjetunió összeomlott, mivel egyre több tagja nyilvánította ki függetlenségét. 1991. december 26-án hivatalosan is felbomlott. Gorbacsov még decemberben lemondott, és a Szovjetunió Kommunista Pártja is feloszlott. Jelcin, Oroszország elnöke és a demokrácia felé vezető radikális reformok híve maradt a hatalomban.
Újra adta az orosz tévé a Hattyúk tavát
Néhány éve ismét történt valami Oroszországban, ami miatt ismét előtérbe került a Hattyúk tava. Amikor 2022-ben Oroszország megtámadta Ukrajnát, a Hattyúk tava táncosainak graffitijei jelentek meg az orosz falakon. Azok az oroszok, akik ellenzik az országuk Ukrajnával vívott háborúját, félnek a megtorlástól, ezért nem tudnak nyilvánosan beszélni. Ehelyett kénytelenek finomabb módokon kifejezni magukat, például graffitikkel. Amikor az orosz TV Rain csatornát 2022-ben bezárták, amiért ellenezte a háborút, az utolsó adásként a Hattyúk tavát játszották.
A magyaroknak nem kell bemutatni, hogy mi az a Gulag, de talán kevesen gondolnák, hogy amerikaiak is kerültek ide. Olvasd el az alábbi cikkünket, hogy megtudd, hogyan történhetett ez.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés