„Ideológiai megtisztuláson” esnek át Phenjanban az észak-koreai asztaliteniszezők, akik meggondolatlanul Sin Jubinnal, a pingpong dél-koreai csillagával és más érmesekkel készítettek közös szelfit a párizsi olimpián - számolt be róla az Index.
Bár az olimpia önmagában a megbékélés jegyében született sportesemény, az észak-koreai asztaliteniszezők versenysorozatba illő megnyilvánulása komoly következményekkel járt számukra.
Un selfie storico🤳
— Eurosport IT (@Eurosport_IT) July 31, 2024
Sul podio del tennis tavolo gli atleti di Corea del Nord e Corea del Sud si scattano un selfie dal significato molto forte 🇰🇵🇰🇷#Olympics #HomeOfTheOlympics #Olimpiadi #Parigi2024 #Paris2024 pic.twitter.com/SibySOM4uq
Következményekkel járt az olimpiai szelfi
Az észak-koreai sportolók már az olimpiára indulás előtt fejtágításon estek át. Utasításba kapták, hogy ne lépjenek kapcsolatba külföldi sportolókkal, főként dél-koreaiakkal. Felhívták a figyelmüket arra is, hogy
az instrukció megszegése büntetést vonhat maga után.
Az északi csapat augusztus 15-én tért haza az olimpiáról, ahol a Korea Times tudósítása szerint háromlépcsős ideológiai vizsgálaton estek át.
Az úgynevezett ideológiai értékelés szabványos eljárás minden olyan észak-koreai esetében, aki külföldön a nem kommunista kultúra kihívásainak volt kitéve. Kockázatot jelent önmagában a külföldi látogatás is, főként egy nem kommunista országban.
A két Korea nem szelfizhet együtt még az olimpián sem
Korábban is történt már hasonló. A 2018-as asztalitenisz-világbajnokságon egymás ellen játszott az ideológiai alapon mesterséges határral elzárt nemzet két országának csapata. Akkor az észak- és dél-koreai csapattagok
véres küzdelem helyett barátságosan köszöntötték egymást, közösen fényképezkedtek, és beszélgettek. Hogy hazatértüket követően mi történt az északi sportolókkal, sosem derült ki.
Az Index arra is emlékeztetett, hogy 2016-ban két, hazáját képviselő tornászlány gondolt egy merészet, és közös szelfit készített. A kép bejárta a világsajtót, és több százezren osztották meg. De Észak-Korea színeiben sosem volt egyszerű versenyezni. Siker esetén mesés jutalomban részesülnek a sportolók, az aranyérmes olimpikonok például lakást, autót, hűtőszekrényt és televíziót is kaphattak az államtól, továbbá a „hős” és a „népi sportoló” címet.
A vesztesekre azonban a párt haragja várt, ha ellenségesnek tekintett nemzetek, például az Egyesült Államok vagy Dél-Korea ellen vesztettek. 2012-ben is munkatáborba kerültek azok, akik nem szerepeltek jól a nemzetközi megmérettetésen.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés