Képzeljünk el egy olyan világot, ahol a szépség egyik legfontosabb mércéje egy szinte irreálisan kicsi testrész: a mindössze 7,5 centis női lábfej. Felfoghatatlannak tűnik mai szemmel? Nem véletlenül, hiszen egy átlagos női lábfej hossza manapság 24 centiméter körül van – vagyis több mint háromszor akkora, mint az a láb, amely a Song-dinasztiában a X. században közkedveltté vált.
Ahhoz, hogy ezt a közkedvelt méretet elérjék, a lábelkötés brutális és fájdalmas hagyományát alkalmazták Kínában hosszú évszázadokon keresztül. A „lótuszlábak” kultusza talán a történelem egyik legkülönösebb szépségideálját hozta magával. Ez nemcsak fájdalmat okozott, hanem egész generációk életét és sorsát határozta meg.
Ebben a korban a kis lábfej a nőknél az érzékiség, az intimitás kifejezésére szolgált.

Hogyan kezdődött a lábelkötés?
A lábelkötés szokása a Tang-dinasztia (618-907) idején kezdődött, amikor Yao Niang, az akkori Li Yu császár ágyasa lótusztáncot adott elő. A tánc előtt fehér selyemcsíkokkal félhold alakúra kötötte a lábát, ami a császárból csodálatot váltott ki. Kecsességével Yao Niang más udvarhölgyeket és felsőbb osztálybeli nőket inspirált, így példáját hamarosan mások is követték.
Ez a módszer fokozatosan elterjedt a következő századokban, és a Ming-dinasztia (1368–1644) idejére már az egész országban elfogadott gyakorlattá vált, elsősorban a nemesi és középosztálybeli családok körében. A lótuszláb nemcsak a szépséget szimbolizálta, hanem az előkelőség és gazdagság jelének is számított: egy nő, akinek ilyen apró lába volt, biztos, hogy nem tudott fizikai munkát végezni a földeken.
Milyen módszerrel érték el?
Ahhoz, hogy a nők elérjék a lótuszlábat, egy borzalmas folyamatra volt szükség, melyet már egészen fiatal – általában 4-6 éves – korukban elkezdtek alkalmazni. Ekkor a gyermekek csontjai még rugalmasak, így könnyebb őket „formálni”.
A lábujjakat hátrahajtották és szorosan lekötötték a talphoz, miközben azt ívelt formába kényszerítették. A kötések olyan szorosak voltak, hogy idővel a lábujjak gyakorlatilag bepréselődtek a talp alá, és deformálódtak: így végül a láb mindössze 7-10 centiméter hosszúságú lett.
Ez a folyamat hatalmas fájdalmakkal járt. A kislányok lábát rendszeresen újrakötötték, és szorosabbra húzták, így elérve a kellő méretet. Ám az efféle deformáció gyakran problémákhoz vezetett, sok esetben akár súlyos fertőzést, bénulást, sőt, halált okozott. Azok a nők, akik sikeresen vették az akadályokat, gyakran életük végéig fájdalommal küzdöttek, és mozgásuk erősen korlátozott volt.
Miért vált mégis státusszimbólummá a 7,5 centis női lábfej?
A lótuszlábak a Ming-dinasztia idejére már az előkelőség és a társadalmi rang jeleivé váltak. A férfiak számára a pici láb a kifinomultságot, eleganciát és nőiességet szimbolizálta, egyfajta fetisizmus alakult ki belőle. A lótuszlábú nők iránti vágyakozás oda vezetett, hogy azok, akik nem voltak hajlandóak elkötni lábukat, kevés eséllyel számíthattak előnyös házasságra, így sok család számára elkerülhetetlenné vált ez a szörnyű beavatkozás.

A lábelkötés a középosztálybeli és arisztokrata családok számára egyfajta társadalmi „befektetés” is volt, hiszen az a nő, akinek lótuszlábai voltak, nagyobb eséllyel talált jómódú férjet magának, ami gazdasági és társadalmi előnyöket biztosított számára. Tehát egyfajta belépőként is szolgált a társadalmi elithez: státusz, gazdagság és a presztízs, amik mind-mind összefonódtak a lótuszláb ideáljával.
Hogyan hatott a nőkre a lábelkötés?
Azok a nők, akik elkötötték a lábukat, életük végéig szenvedtek a fizikai korlátoktól és fájdalmaktól. A lótuszlábú nők mozgása esetlen és nehézkes volt: csak lassan tudtak járni, gyakran még ülve is fájdalmat éreztek. Mindezek miatt életük nagy részét a háztartásban, férjük és családjuk szolgálatában töltötték, a négy fal között ragadva.
Végül miért szűnt meg a lábelkötés gyakorlata?
A XIX. század vége felé a lábelkötést egyre többet kritizálták a külföldiek és a misszionáriusok, akik az elmaradottság jelképeként tekintettek rá. A nyugati hatásoknak és a kínai modernizációs törekvéseknek köszönhetően a lábelkötés hagyománya fokozatosan háttérbe szorult: végül a XX. század elején a Kínai Köztársaság hivatalosan betiltotta. Mindennek ellenére egyes vidéki területeken még évtizedekig folytatódott a bevált gyakorlat.

A császár nyughelye annyi rejtélyes legendával övezett, hogy feltárását már 50 éve halogatják a kutatók.
Tovább olvasomManapság a lótuszláb pusztán a történelem része, de mindez emlékeztet bennünket arra, hogy a szépségideálok időnként milyen elképesztő áldozatokat követelhetnek:

A világ legnagyobb ember alkotta építményéről sok legenda kering, többek között az, hogy nem lehet olyan erő, amely elpusztítaná. Rájöttek a titkára.
Tovább olvasoma nők sokszor a fizikai és lelki fájdalmakat is képesek elviselni annak érdekében, hogy minél inkább tetszenek a férfiaknak.
A mai világban, ahol a diéta és plasztikai sebészet mindennapos, érdemes elgondolkodni azon, hogy vajon mi magunk milyen áldozatokat hozunk a szépségért? Meddig érdemes elmenni a társadalmi elvárások teljesítése érdekében? És mindez megéri-e, ha szenvedéssel, fájdalommal vagy akár a saját testünk eltorzításával jár?
Hogyan lett Kína utolsó császárnéja ágyasból uralkodó? Olvasd el erről szóló cikkünket ide kattintva.

Több mint 100 év telt el halála óta, de még mindig meglehetősen rossz a megítélése az 50 éven át ármánykodó nőnek.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés