Te is rosszul tudtad: nem Egyiptomban áll a világ legnagyobb piramisa

nagy-piramis-2084804890
Olvasási idő kb. 6 perc

Sokáig tévesen egy dombnak hitték, ám kiderült, hogy a mexikói Puebla városában található „kiemelkedés” valójában a világ legnagyobb piramisát rejti. Felfedezése óta az egyiptomi gízai így a második helyre csúszott bolygónk leggigantikusabb piramisainak listáján.

A piramisok közti versenyben szokott némi félreértés lenni, ugyanis a gízai máig a világ legmagasabbjának számít. A mindössze 66 méter magas pueblai azonban valójában a legnagyobb, amelyet 300x315 méteres területet elfoglaló méretének, no és 4,45 millió köbméteres össztérfogatának köszönhet –

ezzel majdnem kétszer akkora, mint az észak-afrikai építmény.

Ez a világ legnagyobb piramisa, nem az egyiptomi

A mérete és az építésébe fektetett hatalmas erőfeszítés ellenére a cholulai piramist néhány száz évvel a befejezése után gyakorlatilag elfelejtették. Nem csoda, hogy az ezt követő években a természet jóformán teljesen visszahódította a területet, és a piramisnak is nyoma veszett. A 19. században azonban újra felfedezték, és bár azóta is folyamatosak a feltárások, a hely nagy része érintetlen maradt. Éppen ezért, ha valaki ma ellátogatna oda, bizonyos szögekből még úgy tűnhet,

mintha nem is lenne ott piramis, csupán egy templom egy füves dombtetőn.

A világ legnagyobb piramisát több évszázadra elfelejtették
A világ legnagyobb piramisát több évszázadra elfelejtettékDedà Vargas / Getty Images Hungary

Építkezés Mexikó második legnagyobb városában

A piramis egy bonyolult és többlépcsős projekt volt, amelynek befejezése körülbelül 1000 évig tartott. A mai Mexikó keleti-középső részén fekvő Cholula városa ma egy meglehetősen nagy területet fed le, amely valamivel több mint egy évezreddel ezelőtt a régió egyik legimpozánsabb városa volt. Az azték történelem szerint Cholula csúcsidőszakában Mexikó második legnagyobb városának számított úgy 100 ezer lakossal. A Mexico: From the Olmecs to the Aztecs című könyv szerint a várost Quetzalcóatlnak, a tollaskígyó istennek – az azték mitológiában a tudás, a tanulás, valamint a szél és az eső istene – szentelték.

A piramis építése több fázisban zajlott
A piramis építése több fázisban zajlottNastasic / Getty Images Hungary

Évszázadokon át építették a piramist

A piramis építése évszázadokig tartott, négy nagyobb építési fázison és kilenc módosításon keresztül nőtt egyre nagyobbá és lenyűgözőbbé. Minden fázis tükrözte az adott kor építészeti stílusait, a korábbi munkák hasonlóságot mutattak a közeli Teotihuacán városával. Az első jelentős fázis Kr. e. 200 körül kezdődött, és az építménynek csak egy 10 négyzetméteres alapja volt. Az évszázadok során a többi szakasz magasabbra és szélesebbre gyarapodott, ekkorra már templom magasodott a tetején. Végül, körülbelül 1000 évvel az építkezés megkezdése után, megtörtént az utolsó kiegészítés is, amikorra

a piramis 66 méter magasra nőtt, az alapja pedig 300x315 méteres lett.

A piramis tetején egy templom is épült, de a ma látható egy későbbi kor alkotása
A piramis tetején egy templom is épült, de a ma látható egy későbbi kor alkotásaWirestock / Getty Images Hungary

Eltűntek a lakók, magára maradt az építmény

A feltárás során kiderült, hogy a piramis a közösség fontos központja volt, és temetkezési helyként is szolgált. Jól mutatják ezt az elmúlt 150 év régészeti ásatásai, amely során több száz ember maradványára bukkantak. 

A piramis felépítése után nem sokkal, az első évezred második felében, nem tudni, miért, Cholula lakossága drámaian lecsökkent, így az építmény is magára maradt. A gigantikus alkotás így szépen lassan eltűnt a vad növényzet alatt, és egy nagy dombhoz kezdett hasonlítani.

Ekkor kapta a Tlachihualtepetl nevet, amely azt jelenti, „kézzel készített hegy”. 

Senki sem tudott a piramisról

A 16. században a területre érkező Hernán Cortés ezreket mészárolt le a városban, miután felfedezte a város szövetségét az azték birodalommal, és olyan támadást hajtott végre, amely akár 30 ezer lakó halálát is okozhatta. Később, talán azt gondolva, hogy a lenyűgöző építmény, amin álltak, csak egy domb, a spanyolok lerombolták a csúcson található, jóval kisebb Cholulán templomot, amely helyére egy másikat építettek, az Iglesia de Nuestra Señora de los Remediost.

A nagy piramisról azonban továbbra sem volt senkinek sem tudomása.

Az építmény hatalmas területet foglal el
Az építmény hatalmas területet foglal elFrancisco J. de Anda / Getty Images Hungary

Zarándokok kedvelt helye

A domb alaposabb vizsgálata csak a 19. században kezdődött meg, Adolph Bandelier amerikai régész 1881 körül komolyabb felmérésekbe kezdett a területen, miután több koponya is előkerült onnan. Ez vezetett odáig, hogy 1931-ben megkezdték az első jelentős feltárást. Ebben az évben már egy csapat dolgozott azon, hogy alagutakat ásson a benőtt piramis körül, feltérképezve annak széleit és szerkezetét. Amikor ez a vizsgálat az 1970-es években véget ért, körülbelül 8 kilométernyi alagutat ástak ki a komplexumban. Ennek ellenére a templomnak csak egy kis részét tárták fel, és története máig kevéssé kutatott.

A cholulai piramis máig izgalmas titkokat őriz
A cholulai piramis máig izgalmas titkokat őrizIndigoai / Getty Images Hungary

Az egyik oka annak, hogy a templomot soha nem tárták fel teljesen, az az, hogy a tetején található imahely, az Iglesia de Nuestra Señora de los Remedios történelmi és vallási jelentőségű. A kőből faragott és arannyal díszített építmény máig rendszeres zarándoklatok helyszíne. A turisták ma a templomon kívül bejárhatják a romokat, és akár a piramis alatti alagutakba is bemerészkedhetnek.

Évente több mint 200 ezer látogató zarándokol el Mexikó e különleges helyszínére.

Ha te is szeretnél megismerni egy máig álló, föld alatti várost, olvasd el az erről szóló cikkünket!

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek