18

Csak felnőtteknek

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet. Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését a gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartozik.

11 éves sorozatgyilkos lánytól rettegett Anglia

Olvasási idő kb. 9 perc

Nem sokkal 11. születésnapja előtt oltotta ki két gyerektársa életét minden idők egyik legfiatalabb sorozatgyilkosa: Mary Bell szülői elhanyagolás és szexuális kizsákmányolás áldozatából vált brutális kiskorú pszichopatává, személyazonosságát ma hétpecsétes titokként őrzik a brit hatóságok.

Anyja szexmunkára kényszerítette, és kidobta az ablakon

Mary Flora Bell 1957. május 26-án született Newcastle-ben a hírhedt, szadomazóra specializálódott prostituált, Elizabeth „Betty” McCrickett második gyermekeként – ugyan hivatalosan egy fegyveres rablásért többször elítélt alkoholista bűnöző, William „Billy” Bell számított a kislány édesapjának, nem tudni, tényleg a férfi volt-e a biológiai apa, vagy egy alkalmi kuncsaftja ejtette teherbe Bettyt. A beszámolók szerint a nő a szülőszobában undorodva fordult el újszülöttjétől, arra kérte az orvosokat, vigyék a színe elől a gyereket, és később sem mutatott túl sok törődést a cseperedő Mary irányában, akit gyakran apja nem éppen értő gondjaira bízott, miközben ő „üzleti ügyben” Glasgow-ba utazott.

Mary Bell 11 éves korában
Mary Bell 11 éves korábanKeystone / Getty Images Hungary

A helyzet akkor sem volt rózsásabb, amikor az asszony éppen otthon tartózkodott: a felesleges tehernek tartott Marytől anyja gyakran próbált megszabadulni, 3 éves korában például kidobta a lányt az első emeleti ablakon, máskor altatópirulákkal próbálta örökre álomra szenderíteni őt. Rokonai hiába kérték Bettyt, bízza gondjaikra a kislányt, nem volt hajlandó átadni őt másoknak, ennek azonban nem a ragaszkodás, hanem sokkal alantasabb indoka volt: Maryt anyja a család tudta nélkül négyéves korától kezdve kiskorú prostituáltként futtatta, a lány gyakran vett részt a különböző szadomazó „alkalmakon”. Szintén komoly lelki megrázkódtatást jelentett Mary számára, amikor ötéves korában szemtanúja volt, amint egyik barátját halálra gázolja egy busz.

Dührohamokat kapott, és fojtogatta társait

Nem csoda, hogy a kislány személyisége súlyosan eltorzult: Mary otthon és az iskolában is gyakran dühkitöréseket kapott, osztálytársaival – fiúkkal és lányokkal egyaránt – előszeretettel keveredett verekedésbe, és a pszichés trauma jeleként gyakran ágyba vizelt. Többször próbálta megfojtani egy-egy osztálytársát vagy környékbeli barátját, az egyik lánynak homokot szórt le a torkán, hogy megfulladjon – idővel természetesen minden gyerek ismerőse rettegni kezdett Marytől, akinek egyetlen barátja maradt, egy nála három évvel idősebb, szomszédban lakó lány, Norma Bell (akivel csupán névrokonok voltak).

Az első gyilkosság helyszíne
Az első gyilkosság helyszíneMirrorpix / Getty Images Hungary

1968. május 11-én, két héttel Mary 11. születésnapja előtt a rendőrök egy sebesült, vérző hároméves fiút kísértek be a helyi őrsre, aki azt állította, Maryvel és Normával játszott egy leselejtezett óvóhely tetején, amikor az egyik lány szándékosan lelökte őt a mélybe. A rendőrség kikérdezte a két kislányt, akik tagadták bűnösségüket, azt állítva, a fiú már a földön feküdt sebesülten, amikor véletlenül arra jártak, és észrevették – ugyan több szülő is igazolta, hogy Mary dühkitörésekre hajlamos, és többször próbálta már megfojtani játszótársait, a hatóságok a lányok életkora miatt nem emeltek vádat, csupán figyelmeztetésben részesítették őket.

Elhagyott házba csalta, és megfojtotta első áldozatát

Ez az incidens azonban csak a kezdete volt a borzalmaknak: születésnapja előestéjén Mary barátnője segítségével felcsalt egy Martin Brown nevű négyéves fiút egy elhagyatott, lebontásra ítélt házba, édességet ajánlva neki, majd a hálószobában megfojtotta őt. A rendőrök – akiket Martin édesanyja értesített a fiú eltűnéséről – gyorsan megtalálták a gyerek holttestét, melyen nem látszottak dulakodás nyomai, a földön ugyanakkor egy üres gyógyszeres üveget találtak, ezért arra a következtetésre jutottak, hogy a fiú halálát véletlen baleset, mérgezés okozta.

Másnap a két barátnő rendhagyó módon ünnepelte meg Mary születésnapját: betörtek egy óvodába, ahol feldúlták a berendezést, összetépték a könyveket, és papírfecniket szórtak szét, melyeken zavaros, gyerekes kézírással olyan mondatok szerepeltek, mint „B…átok meg, gyilkolunk, nem állíthattok meg bennünket!” és „Mi öltük meg Martain (sic) Brownt, b…ódjatok meg, rohadékok!” – a hatóságok egyszerű gyerekcsínynek titulálták, és különösebb vizsgálódás nélkül elfelejtették a történteket. Mary és Norma később, Martin temetése után „mersz vagy nyersz” játékot játszva becsöngettek a gyászoló édesanyához, megkérdezték, láthatnák-e a fiút – mire a síró asszony közölte velük, Martin meghalt, a lányok rezzenéstelen arccal azt felelték, tudják, ők a koporsóban szeretnék őt látni.

A második áldozat, Brian Howe és édeanyja
A második áldozat, Brian Howe és édeanyjaMirrorpix / Getty Images Hungary

A második áldozatot megcsonkították

Két hónappal később, július 31-én a 11 éves gyilkos és segédje újabb kisgyerek életét oltották ki: ezúttal egy hároméves fiú, Brian Howe volt az áldozat, akit Martinhoz hasonlóan cukorkával csaltak el egy elhagyatott helyre, azonban most sokkal kegyetlenebbül jártak el. Megfojtása után a kisfiú holttestét meggyalázták, levágták a haját, és a nemi szervét is megcsonkították, majd a tetemet egy félreeső, gazos mezőn dobták ki – itt talált rá másnap a rendőrség, akik azonnal összekapcsolták a két esetet, és azt gyanították, pedofil sorozatgyilkossal állnak szemben.

A halottkém jelentése azonban felülírta ezt az elképzelést, az áldozaton talált ujjnyomok méretéből ugyanis azt a következtetést vonták le, hogy a gyilkos – aki az egyik kezével a fiú orrlyukait, a másikkal a nyakát szorította – szintén egy gyerek lehetett. A nyomozók 1200 környékbeli gyereket kérdeztek ki, köztük Maryt és Normát, akik azonnal szemet szúrtak nekik különös viselkedésükkel, emellett több szemtanú is Briannel együtt látta őket a gyilkosság napján. A lányok ugyan beismerték, hogy aznap délelőtt együtt játszottak az áldozattal, de azt állították, dél magasságában elhagyták a fiút, sőt, egy másik, nyolc év körüli fiúról hazudtak, aki Brianhez csapódott, és talán ő lehet az elkövető.

Mary 16 évesen a javítóintézetben
Mary 16 évesen a javítóintézetbenHulton Archive / Getty Images Hungary

A láthatóan feszengő, a kérdéseket elhárítani igyekvő Mary azonban elkövetett egy hibát: azt állította, Brian egy régi, rozsdás ollóval a kezében mászkált a gyilkosság napján, a rendőrség azonban szándékosan nem hozta nyilvánosságra a tényt, miszerint a holttestet ollóval meggyalázták és megcsonkították, vagyis a gyilkoson kívül más nem tudhatott erről. Az óvodában talált papírfecnik és egyéb bizonyítékok, például Mary korábbi fojtogatásai, a lány iskolai rajzai és az, hogy osztálytársainak hencegett Martin Brown megölésével, szintén egyértelműen a párosra terelték a gyanút.

Barátnőjét felmentették, Mary határozatlan idejű büntetést kapott

A két lány végül megtört a vallatások súlya alatt, és beismerte a gyilkosságokat, ugyanakkor Norma igyekezett barátnőjére kenni mindent, azt állítva, ő csupán ártatlan szemlélőként volt jelen. Mindkét lányt letartóztatták, és bíróság elé állították: a tárgyaláson a vád azt állította, Mary gonosz teremtés, aki örömét lelte a gyilkosságokban, a védelem ugyanakkor pszichiáter szakértők segítségével meggyőzte az esküdteket, hogy a 11 éves lány születésétől fogva súlyos traumákat szenvedett el, és ezért nem beszámítható.

Mary 1977-ben a szökése után
Mary 1977-ben a szökése után Evening Standard / Getty Images Hungary

Az elsőrendű vádlottat így végül emberölés – és nem gyilkosság – bűnében ítélték el, határozatlan idejű szabadságvesztést róttak ki rá, mely a brit törvények szerint addig tart, amíg az állam (hivatalosan a királynő) jónak látja. A 14 éves, enyhe értelmi fogyatékosnak számító Normát ugyanakkor felmentették minden vád alól, mivel védője sikeresen bebizonyította, hogy Mary manipulálta őt, ezért segédkezett neki a két szörnyű tett elkövetésében.

Máig teljes titokban él valahol Angliában

Mary büntetésének első hat évét a fiatalkorúak javítóintézetében töltötte, majd börtönbe került: elítéltként is igen problémásnak bizonyult, a javítóintézetben például bántalmazással vádolta az egyik őrt, akit végül felmentettek, a börtönből pedig egyik társával együtt megszökött, három nappal később azonban elfogták. Végül 1980-ban, 23 éves korában amnesztiával szabadulhatott, ettől kezdve az állam hamis személyazonosságot biztosított részére: ennek dacára Mary és négy évvel később született lánya gyakran kényszerültek elhagyni a lakhelyüket, a szomszédok ugyanis több alkalommal rájöttek a nő kilétére, és zaklatni kezdték őt, vagy a bulvársajtó fogott szimatot, és riporterek árasztották el a környéket.

1996-ban egy újságírónőnek sikerült meggyőznie Maryt, hogy interjúkat adjon neki a gyerekkoráról, melyekből könyvet jelentett meg – a kötet sikere felébresztette az emberek érdeklődését a réges-régi bűnügy iránt, ezért az egykori pszichopata kislány bírósági úton érte el, hogy teljes anonimitást garantáljanak neki a hatóságok. Minden idők egyik legfiatalabb sorozatgyilkosa ma is hamis néven él valahol Angliában, a nyilvánosság előtt utoljára 2002-ben jelent meg, amikor kérelmezte törvényes anonimitásának meghosszabbítását, mely sokakból tiltakozást váltott ki, nehezményezve, amiért az állam egy gyerekgyilkos jogait védi.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek