Seregestül érkeztek a gyerekek
Az apa, Fjodor Vasziljev jobbágysorba született 1707-ben, a Moszkvától 320 kilométerre található Ivanovói terület egyik kis falujában, ahol családja a helyi kolostor szolgálatában állt, azonban még gyerekkorában eladták őt egy állami tulajdonban lévő gazdaságba, a közeli Kufrino faluba. Fjodor itt ismerkedett meg egy Valentyina – más források szerint Feodóra – nevű jobbágylánnyal, akinek előéletéről semmilyen információ nem áll rendelkezésünkre, annyi azonban bizonyos, hogy kettejük között szerelem bontakozott ki, és a férfi 18 éves korában oltár elé vezette kedvesét.
A Vasziljev házaspár 40 évig élt együtt, mely időszak alatt – ha hihetünk a történetnek, legendának – 69 közös gyermekük született, akik közül kettő még kiskorában meghalt, 67 viszont – a korabeli viszonyokhoz képest ez hihetetlenül magas szám – megérte a felnőttkort. Nem kell matematikusnak lenni ahhoz, hogy belássuk, ez a szám nem passzol sem az együtt töltött 40 évhez, sem a nők termékeny életszakaszának hosszához: egy gyerekkel számolva Valentyinának 51 évig egyhuzamban terhesnek kellett volna lennie.
Az asszony valójában „csupán” 27 alkalommal adott életet utódoknak, mivel a 69 gyerek között 16 ikerpár, 7 hármas iker és 4 négyes iker volt; a gyerekek többségének utóéletéről semmit sem tudunk, hiszen a korszakban nem igazán vezettek pontos nyilvántartást a kis falvakban élő parasztok-jobbágyok családfájáról. Ugyan a korabeli parasztságot arra ösztönözték, legyen minél népesebb a gyerekáldás – hiszen így gondoskodhattak minél nagyobb számú leendő munkaerőről –, Vasziljevék még így is bőven túlteljesítettek, és igazi kuriózumnak számítottak, akiknek gyakran csodájára jártak a környékbeliek, így terjedtek el a különféle híresztelések.
A cárnő is felfigyelt a hihetetlenül szapora családra
1765-ben Valentyina elhunyt, a megözvegyült Fjodor azonban nem tétlenkedett, másodszorra is megházasodott, egy nálánál jóval fiatalabb, Anna nevű nőt vett el, és – bizonyítva a tudomány számára, hogy az ő génjei okozták a normálisnál jóval nagyobb termékenységet – ismét beindította a „gyerekgyárat”. Második felesége 18 gyermekkel ajándékozta meg hősünket, akik között 6 ikerpár és két trió volt, így a férfi összesen 87 utód büszke édesapjának mondhatta magát.
A parasztember „sikere” még Nagy Katalin cárnőhöz is eljutott, aki az 1780-as évek elején meginvitálta magához Szentpétervárra az ekkor már aggastyán korban lévő Vasziljevet és családját. Az uralkodónő jutalomban részesítette a rekorder apát az Orosz Birodalom népességszámának hathatós növeléséért, és később gyakran elbüszkélkedett nyugati vendégeinek, levelezőtársainak hihetetlenül szapora alattvalója teljesítményével.
Ekképpen értesült a Vasziljev család történetéről egy Szentpéterváron élő angol kereskedő is, aki megosztotta a sztorit a brit Gentleman’s Magazine újságírójával, így kapott világszerte nyilvánosságot a sztori. Fjodor Vasziljev nem sokkal a látogatást követően, 1782-ben, 75 éves korában szülőfalujában elhunyt, személye ekkor már nemzeti legendának számított.
Egy szultán tartja a mindenkori apasági rekordot
Az utókor gyakran kétségbe vonta a 69, illetve 87 gyerekről szóló elbeszéléseket, főként, mert – mint említettük – a korabeli hiányos feljegyzések nem szolgáltatnak bizonyítékot, a közismert számok pedig az említett angol újságcikkből és más korabeli írásokból származnak, vagyis erősen szóbeszédre, mintsem valódi oknyomozás tényeire támaszkodnak. A 19. században többen is próbáltak utánajárni a történet hitelességének, és hallottak is mendemondákat Vasziljevék Moszkvában élő leszármazottairól, a nyomozás azonban minden esetben teljes kudarcot vallott.
A Guinness Rekordok Könyve azonban továbbra is Fjodor és Valentyina Vasziljevet ismeri el az egyetlen pártól valaha született legtöbb gyerek világrekordtartóiként, és igen valószínűtlen, hogy a közeljövőben bárki is megdöntené az általuk – talán – felállított csúcsot. A második helyezett, egy Rosa Gravata nevű palermói hölgy egyébként nem marad el sokkal orosz „kollégáitól”: ő 1923-ig 62 gyereket szült egyetlen férjtől, akik között szintén szép számban akadtak hármas, négyes, sőt ötös ikrek is.
A dobogó alsó fokán szintén egy orosz parasztasszony, egy bizonyos Jakov Kirillov felesége foglal helyet, aki a 18. század első felében 21 szüléssel 51 gyereket hozott a világra. A világ legszaporább férfija díjat az 1600-as években uralkodott Iszmáil marokkói szultán birtokolja, aki a feljegyzések szerint 867 gyermek – 525 fiú és 342 lány – édesapja volt, ez a szám azonban rengeteg különböző feleségtől és szeretőtől, háremhölgytől „jött össze”.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés