Ilyen volt egy női konditerem az 1920-as években

GettyImages-542393673
Olvasási idő kb. 2 perc

Nemcsak a tornatermi divat, de a gépek és a gyakorlatok is a felismerhetetlenségig átalakultak az elmúlt 100 évben a konditermekben. Nézd meg, hogy edzettek a nők 1926-ban!

Jóllehet, a mozgás fontosságát már rég felismerték, de maga a tornasport Magyarországon csak 1885-ben mutatkozott be a nagy nyilvánosság előtt. Első komoly nemzetközi megmérettetése már az 1896-os athéni olimpián meg is történt, de magyar női torna aranyérmére egészen az 1950-es évekig kellett várnunk: Keleti Ágnes műszabadgyakorlatban, Korondi Margit felemás korláton szerzett nekünk dicsőséget ekkor.

Ezek az első hazai konditermek

Az első magyarországi testépítő bajnokságra pedig 1970-ben került sor, de a hazai első, hivatalosan is jegyzett body building terem csak 1978. július 1-jén nyitott meg Szegeden. Ehhez képest az angolszász világból, már az 1920-as évekből kiváló női konditermi felvételek maradtak ránk. Az első világháború alatt és után, a férfiak hiányában munkába állók nők már máshogy tekintettek az életre, mint korábban a kizárólag anyaként tevékenykedő elődeik. A nők egyre önnállóbbak lettek, s hirtelen egyre fontosabbá vált fizikai erőnlétük és egészségtudatos életvitelük is. A sorsfordító mozzanatok részeként többek között gyökeresen megváltozott a divat, lerövidült a hajviselet, és előtérbe került a nők részvétele a különböző sportágakban is.

Ilyen volt egy kezdetleges női tornaterem a kellő kondi biztosítására:

A gépek és a „gyakorlatok” még meglehetősen eltértek a mai rutintól, de a cél már kezdett kikristályosodni: a napi testmozgás nélkülözhetetlensége az ép testben ép lélek áhított állapotának eléréséhez.

Ha kíváncsi vagy arra, a kor divatjában milyen drasztikus fordulatokat hoztak a társadalmi változások, olvasd el e korábbi cikkünket is.

Így hatott a háború a divatra: vajon érdekli a női divatot, hogy tetszik-e a férfiaknak?Így hatott a háború a divatra: vajon érdekli a női divatot, hogy tetszik-e a férfiaknak?

Az I. világháború forradalmi újításokat eredményezett a női divatban, de vajon a női divatot szokta érdekelni, hogy mit gondolnak róla a pasik?

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek