Így csalták tőrbe a 18. század legismertebb banditáját: közel sem volt olyan vad, mint hittük

GettyImages-496398775
Olvasási idő kb. 5 perc

Feketeszakáll, a kalóz nevéről mindenkinek hatalmas tengeri ütközetek, vad harcok, szörnyű, véres tettek jutnak az eszébe. Ám a valóságban a tengeri haramia sem olyan sikeres, sem olyan harcias nem volt, mint amilyennek később a legendák beállították.

Bartholomew Roberts, Sir Francia Drake, Henry Morgan – legendás kalózok mind. Egymást érik róluk a fantasztikus történetek, amelyekben közös, hogy óriási tengeri ütközetekben vettek részt, karddal és puskaporral, véres tettekkel szereztek maguknak hírnevet és hatalmas vagyont, de általában erőszakos véget értek. Nem volt ez másképp Edward Teach-csel, vagy ahogy sokan jobban ismerik, Feketeszakállal sem. Az ő kalózpályafutásának Robert Maynard, a brit tengerészet hadnagya vetett véget. Pedig pár hónappal a végzetes összecsapás előtt úgy tűnt, hogy a hírhedt kalóz jó útra tér.

A kormányzó bevette a kalóz cselét

A kalóz rettenetes figurakét került be a legendákba
A kalóz rettenetes figurakét került be a legendákbaPhotos.com / Getty Images Hungary

Nem sokkal azután, hogy négy hajóból álló flottájával 1718-ban rettegésben tartotta és blokád alá vonta a dél-karolinai Charleston városát, Feketeszakáll királyi kegyelmet kért, és kapott Charles Eden kormányzótól.

Ám alighogy megkapta, újból rossz útra tért: még ugyanabban az évben elfogott két cukorral és kakaóval megrakott francia hajót. Észak-Karolina kormányzójához visszatérve azt állította, hogy elhagyatottan talált rá a két hajóra, és Charles Eden bevette a cselt. Hajóronccsá nyilvánította őket, így az akkori törvények szerint jogot adott Feketeszakállnak, hogy megszerezze a rakományt.

Ágyúk nélkül indultak Feketeszakáll ellen

A kalóz trükkjeinek nem mindenki dőlt be: Virginia kormányzója, Alexander Spotswood nem hitte el, hogy Feketeszakáll felhagyott a tengeri rablással, és – mivel a gazdagabb államnak sokkal több félni- és vesztenivalója volt a kalózoktól – megbízta Robert Maynard hadnagyot, hogy

vessen véget Teach rémuralmának.

A kalóz elfogására vagy megölésére két lapos fenekű bárkát, úgynevezett sloopot vásárolt és szerelt fel Virginia kormányzója saját pénzéből, a Rangert és a Jane-t. A fő problémát az jelentette, hogy ezeket a hajókat annak érdekében, hogy ne fussanak zátonyra Feketeszakáll tanyájának környékén, nem lehetett ágyúkkal ellátni, csak a legénység fegyvereire hagyatkozhattak.

A legenda szerint Feketeszakáll a flottájával rettenetes tetteket hajtott végre
A legenda szerint Feketeszakáll a flottájával rettenetes tetteket hajtott végreJamesBrey / Getty Images Hungary

Noha a küldetés minden részletét titokban tartották, a meglepetés erejét hamar elvesztették, amikor a Jane és a Ranger is megfeneklett. Annak ellenére, hogy aránylag hamar sikerült újra vízre bocsátani a bárkákat, Feketeszakáll hajója,

a 40 ágyúval felszerelt "Anna királynő bosszúja" pusztító sortüzet lőtt a két kisebb hajóra. 

A Ranger kapitánya és legénységének jelentős része meghalt, miközben Maynard hajója, a Jane is jelentős károkat szenvedett. A zűrzavarban a hadnagy fejében vakmerő, ám zseniális terv fogant meg: embereinek megparancsolta, hogy hagyják el a fedélzetet, és bújjanak el a hajótest belsejében. Feketeszakáll nem tudott ellenállni a kísértésnek, hogy kirabolja a Jane-t, és kampós kötelekkel egymás mellé húzatta a két hajót.

Hatalmas lehetett a meglepetése, amikor a vártnál sokkal, de sokkal több tengerész vette fel kalózaival a harcot. "Arról nem tudunk semmit, hogy Feketeszakáll jól bánt-e a karddal, ám az ismert, hogy a brit tengerészek képzettek voltak közelharcban" – mondta Eric Jay Dolin, a Black flag, blue waters (Fekete zászló, kék tenger) című könyv szerzője. Hosszú perceken keresztül folyt ádáz küzdelem, ám végül a híres kalózt és embereit legyőzték.

Feketeszakáll híres koponyája

A hírhedt kalóz koponyájáról, haláláról több legenda is kering. Egyes feltételezések szerint Teach szelleme azóta is a Chesapeake-öbölben kísért, elveszett koponyája után kutatva. Mások szerint olykor furcsa fények figyelhetők meg az öböl környékén, amelyeket a helyiek Teach fényének neveznek. Olyan történetek is keringenek, melyek szerint a koponyát ezüsttel öntötték ki, és ivóserlegnek használták.

Valamivel hitelesebbnek tűnik az a feltételezés, hogy a koponya a 20. században Edward Rowe Snow amerikai író, történész és műgyűjtő birtokában volt. Az 1990-es években, az író halála után a koponyát a massachusettsi Peabody-Essex Múzeumnak adományozták, ám nem állították ki, mert nem sikerült hitelt adóan bizonyítani, hogy tényleg Feketeszakáll koponyájáról van szó. 

Égő hajjal és szakállal támadott a legenda szerint

Edward Teach valójában halála után vált csak legendává. "Feketeszakáll nem volt különösebben sikeres kalóz, és különösebben harciasnak sem lehet mondani" – írta könyvében Dolin. "Mintegy 2 éves működése alatt nagyon ritkán alkalmazott erőszakot, ám ennek ellenére legtöbbször kegyetlen, gyilkos alakként jellemzik."

Ez leginkább Charles Johnson kapitány 1742-ben kiadott kiadott művének köszönhető, amelyben a szerző többek között arról ír, hogy Teach fekete szalagokat font a szakállába, és égő kanócot dugott a kalapja alá, ezzel is rémisztőbbé téve kinézetét. Még a halálának körülményei is fantasztikussá váltak: a legenda szerint, miután levágták a fejét, és holttestét bedobták a tengerbe, Feketeszakáll teste még többször körülúszta a Jane-t, mielőtt elmerült. 

Ha kíváncsi vagy, hogy kik voltak a történelem legrettegettebb mítikus alakjai, olvasd el alábbi cikkünket is. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek