Az Európai Uniót hibáztatja a Microsoft a világszintű informatikai leállásért

informatika-leallas-nyito
Olvasási idő kb. 3 perc

Akár 8,5 millió Windows-eszközt is érinthetett az a pénteki informatikai leállás, amit a CrowdStrike hibás frissítése okozott. A Microsoft szerint az Európai Unió is felelős.

Az Európai Bizottság ragaszkodott ahhoz a 2009-es megállapodáshoz, melynek értelmében a Microsoft nem hajthat végre olyan biztonsági változtatásokat, amelyek blokkolhatták volna a CrowdStrike kiberbiztonsági cég frissítését. A probléma becslések szerint 8,5 millió számítógép meghibásodását, minden idők egyik legnagyobb informatikai leállását okozta múlt pénteken – adta hírül a Euronews.

Hatalmas kavarodást okozott az informatikai leállás

Miután július 19-én, pénteken a CrowdStrike nevű cég biztonsági frissítése összeakadt a Windows operációs rendszerekkel, világszintű informatikai káosz alakult ki.

A probléma világszerte közvetlenül érintette a Windows rendszereket: laptopok, számítógépek, automaták millióin jelent meg hibajelzés, amitől újraindítással sem sikerült megszabadulni, vagy működésre bírni az eszközt.

Járatok ezrei késtek vagy törölték őket, így utasok rekedtek a repülőtereken világszerte. Az Egyesült Királyság vasúttársaságait is érintette a hiba, akárcsak az egészségügyi számítógépes rendszereket, Angliában és a tengerentúlon is.

A repülőtársaságokat is érintette az informatikai leállás, emberek ezrei ragadtak hosszú órákra a reptereken
A repülőtársaságokat is érintette az informatikai leállás, emberek ezrei ragadtak hosszú órákra a repterekenDonald Iain Smith / Getty Images Hungary

Rossz szabályozás okozta az informatikai hibát?

Az informatikai leállást a CrowdStrike Falcon antivírus programjának hibás frissítése váltotta ki, amelyet a kibertámadások megelőzésére terveztek, és

amely hozzáféréssel rendelkezik az operációs rendszerek központi részéhez, az úgynevezett rendszermaghoz (kernel).

A Microsoft rendelkezik a Windows Defenderrel, a CrowdStrike házon belüli alternatívájával, de az európai versenyszabályok miatt egy 2009-es megállapodás lehetővé tette több biztonsági szolgáltató számára, hogy kernelszinten telepítsenek szoftvereket.

Az Európai Bizottság ugyanis a 2000-es évek eleje óta azzal vádolta a Microsoftot, hogy a népszerű Windows szoftvere miatt tisztességtelen előnyhöz jutott más cégekkel szemben. De míg az Apple 2020-ban blokkolta a kernelhez való hozzáférést Mac számítógépein, azzal érvelve, hogy ez javítaná a biztonságot és a megbízhatóságot, a Microsoft szóvivője a Wall Street Journalnak azt nyilatkozta, hogy a vállalat az uniós megállapodás miatt nem tud hasonló változtatást végrehajtani. Bár a CrowdStrike elnézést kért a történtekért, a Microsoft szerint az informatikai leállásnak jelentős hatásai voltak és a probléma messzire mutat.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek