5 dolog, amit nem tudtál a farmeredről: mi közük hozzá a bányászoknak?

Berényi Bianka
GettyImages-523087949

A farmernadrág a legnépszerűbb viseletek egyike, pedig története nem átlagosan indult. Eredetileg munkásruha volt, később pedig aki farmert hordott, azt lázadónak bélyegezték. De akkor mit keres ma a gardróbunkban? Érdekességek a farmerről.

Lehet, hogy a melegítőnadrágok és a jóganadrágok egyre előrébb törnek a legkedveltebb ruhadarabok közt, de egyben biztosak vagyunk: a farmer még nagyon sokáig velünk marad, körülbelül örökké. 

Így született a farmernadrág

Kényelmes, csinos, ezerféle változatban létezik, strapabíró anyagú, lehet hosszú vagy rövid, lehet egyenes szabású, trapéz, szűk, magas derekú, csípő, kék, fekete, fehér, szivárványszínű, szexi vagy laza. A nadrágot egy német bevándorló, Levi Strauss hozta létre egy Jacob Davis nevű szabóval Amerikában, eredetileg azzal a céllal, hogy megalkossanak egy strapabíró nadrágot a bányászok számára. Így született meg a kék farmernadrág az 1870-es években. 

Az örök és megunhatatlan klasszikus tehát eredetileg a bányászok viselete volt. Most megosztunk veled még 5 érdekességet róla!

A farmernadrág ma már nem a lázadás szimbóluma, sokkal inkább hétköznapi viselet
A farmernadrág ma már nem a lázadás szimbóluma, sokkal inkább hétköznapi viseletThe Good Brigade / Getty Images Hungary

1. A szegecsek nem csak díszek rajta

Nem csupán a stílusosság miatt voltak a Levi's farmerek zsebein a kezdetektől fogva rézszegecsek: ezeket eredetileg azért alkalmazták, hogy a bányászok nadrágjainak varrásai tartósabbak legyenek. A Pacific Rural Press egy 1873-as cikke úgy vélekedett erről, hogy ez a funkció „igen népszerű lesz munkásembereink körében”, megjegyezve, hogy 

„semmi sem néz ki rosszabbul egy munkásemberen, mint ha a zsebeit felszakadva és lógva hordja, ráadásul a ruházat egyetlen más része sem hajlamos annyira elszakadni, mint a zsebek”.

A Levi's kis ötödik zsebét egyébként órazsebnek hívják, mivel eredetileg arra szolgált, hogy zsebórát helyezzenek el benne. Az 1930-as években a zsebeket úgy varrták a nadrághoz, hogy a szegecseket letakarták, mert a használók panaszkodtak, hogy azok megkarcolják a bútorokat. 1947-ben visszatértek az eredeti módihoz, hogy a szegecsek nagyon is láthatók legyenek a farmeren.

2. Mi fán terem a denim?

A farmer és a denim szavak két európai kikötőből származnak, amelyek mellett már a középkor óta szövetet gyártottak. A franciaországi Nimes-ben a szövők megpróbálták reprodukálni az olaszországi Genovában híressé vált pamut kordbársony anyagot. Ehelyett létrehozták a saját strapabíró szövetüket, amelyet „serge de Nimes”-nek neveztek el, és később ezt denimre rövidítettek.

Ezt az anyagot használta a Strauss and Taylor a farmerjaihoz. Ennek a szövetnek a szálait indigóval festették, mivel a legtöbb természetes festéktől eltérően az indigó kívülről kötődik a szövet szálaihoz. Így a festékmolekulák egy része – és a fonal – minden egyes mosáskor lazul. Ez a folyamat lágyítja a durva anyagot, a farmer idővel kényelmesebbé válik, nem beszélve arról, hogy jobban illeszkedik az alakhoz. Manapság szintetikus indigót használnak a farmer festéséhez. 

3. Nem a cowboyoknak köszönhetően terjedt el

Bár az emberek a farmerviseletet leggyakrabban a cowboyokkal azonosítják, a feljegyzések szerint viszonylag kevesen viselték ezt az anyagot (leginkább farmerek és bányászok). Az 1930-as évekre azonban a farmer a hétköznapi amerikaiak körében is népszerűvé vált, köszönhetően a dude ranch őrületnek. A gazdasági válság idején a farmerek azzal kerestek pluszpénzt, hogy a fizetővendégek meglátogathatták őket, és eljátszhatták, hogy cowboyok.

Ilyenkor beöltöztek farmerba, így teljesen autentikus volt a szerepjáték.

Sok amerikai vásárolta meg első farmerját dude ranch látogatásra készülve. Ezek a nadrágok azonban szigorúan csak hétvégi viseletnek számítottak akkor még.

4. James Dean és a farmer: érdekességek a ruhadarab híres viselőiről

1955-ben James Dean szerepelt a Rebel Without a Cause című klasszikus lázadófilmben, és kék farmerből, fehér pólóból és bőrdzsekiből álló viseletéből ikonikus összeállítás lett. Marlon Brando ugyanezt viselte az 1953-as The Wild One című filmben, Marilyn Monroe pedig népszerűsítette a farmer női viseletét a The Misfits című filmben.

A farmer azt jelképezte, hogy ezek a fiatalok nem akarnak megfelelni a társadalomnak, a szabadba vágytak. Az 1950-es években a farmerek viselését kitiltották az iskolákból, mivel tekintélyellenes jelképnek tekintették őket. Ennek ellenére – vagy éppen emiatt – a farmer egyre inkább a fiatal, lázadó kultúrához kötődött. Ahogy ezek a tizenévesek felnőttekké váltak, továbbra is mindenhol farmert viseltek, tehát már nem csak a fiatalok viselete volt.

Egykor lázadók hordták: a farmer egyik érdekessége, hogy ma már mindenki viseli
Egykor lázadók hordták: a farmer egyik érdekessége, hogy ma már mindenki viseliKlaus Vedfelt / Getty Images Hungary

5. Leáldozott a farmereknek?

A farmer mindig is szorosan kapcsolódott Amerikához és az amerikai értékekhez. Miután a 2010-es években a farmert gyártó vállalatok néhány évig rosszul teljesítettek, azt találgatták, hogy az amerikaiak végleg lemondanak a farmerről, és a sportos ruházatot, például a jóganadrágokat és a leggingseket választják helyette. De talán mégsem. A Levi Strauss a 2022-es első negyedévében hatalmas nyereségről számolt be, míg a Lee és Wrangler farmereket birtokló Kontoor Brands a 2021-es pénzügyi évben hatalmas bevételt jelentett a fenti két márka esetében. Őszintén szólva elég nehéz elképzelni, hogy ne lenne helye a farmereknek és a lazább, kényelmesebb, sportos viseletnek egyaránt a divatvilágban, így a farmer még jó ideig velünk marad, nyugi. 

Itt pedig tippeket találhatsz a kedvenc farmered mosásához.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek