Komoly vita bontakozott ki a közelmúltban arról, hogy jogosan tárolható-e a személyi igazolványokhoz kapcsolódóan ujjlenyomat. A kérdés a gyakorlattal kapcsolatosan az, hogy vajon korlátozza-e a személyes adatok védelméhez való alapvető jogot, írja a Portfolio.
Egy német állampolgár keresete alapján állapította meg az Európai Bíróság, hogy az ujjlenyomat rögzítését lehetővé tevő uniós jogszabályt téves jogalap megválasztásával fogadták el, így állhatott elő az a helyzet, hogy a hatóságok gyakorlata szerte Európában ütközik az Európai Unió Alapjogi Chartájával.
Az ujjlenyomat rögzítését azonban a személyazonossággal való visszaélés elleni küzdelem, továbbá az ellenőrző rendszerek interoperabilitásának biztosítása igazolja. A személyi azonossággal való visszaélés elleni küzdelem hozzájárul a bűnözés és a terrorizmus visszaszorításához, ezáltal a magánéletek védelméhez, összességében tehát indokolható a gyakorlat megtartása.
Ha a téves jogalap megválasztásával érintett jogszabályt azonnali hatállyal visszavonnák, az EU-s szintű lavinát indítana el, és beláthatatlan következményekkel járna.
Ezért a magánéletek biztonságát szem előtt tartva a bíróság a hibás alapokon nyugvó jogszabályt az új szabályozás hatályba lépéséig, de legkésőbb 2026. december 31-ig fenntartja.
Az ujjlenyomatok rögzítésének gyakorlata itthon is bevett. Magyarországon 2021 óta minden 6 év feletti polgárnak kötelező ujjnyomatot adnia a személyazonosító igazolvány igényléshez.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés