Az Európai Bizottság elnöke szerint az unióval társulni kívánó tagállamoknak nem kellene a csatlakozási folyamat minden fejezetét teljesíteni, hogy EU-s előnyökhöz jussanak. Ehhez viszont le kellene mondani a döntéshozatal egyhangúsági kritériumáról, ami már Magyarországot is érinti, írja a Portfolio.
Ursula von der Leyen javaslata szerint azoknak az országoknak, akik társulni kívánnak az EU-hoz, nem kellene egyszerre megfelelniük a több mint harminc csatlakozási kritériumnak. Elegendő lenne, ha bizonyos reformok teljesítése révén meghatározott EU-s előnyöket, jogokat kapnának. Az évekig elhúzódó, vég nélküli tárgyalássorozatok ugyanis kiüresíthetik, lelassíthatják az új belépők reformfolyamatait.

Ez a javaslat első olvasásra kedvező is lehetne a magyar külpolitika számára, ugyanis Magyarország évek óta szorgalmazza a nyugat-balkáni országok csatlakozását. Csakhogy a tervezet az Európai Unió döntéshozatali folyamatának reformjával járna: megszűnne az egyhangúsági követelmény olyan kulcsfontosságú területeken, mint a külügy vagy az adóügy. Ezekben a kérdésekben így nem lehetne vétójoga az egyes államoknak, ami nagyban beszűkíti Magyarország mozgásterét is.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés