A megélhetési költségek mindenhol megemelkedtek az elmúlt néhány évben, de vannak olyan helyek, ahol különösen drága lett az élet. De vajon hol találjuk azokat a városokat, ahol az átlagosnál jóval drágább a megélhetés?
Így készült a drága városok rangsora
A lista készítői a rangsor felállítása során figyelembe vették egyebek között, hogy a vizsgált városokban milyen mértékben drágultak például az élelmiszerek, az éttermek, a ruházati cikkek és a szórakozási lehetőségek árai, a lakhatási költségek, hogyan alakult az infláció, a valutaárfolyam, az energiaár, és ez hogyan érintette a helyi vásárlóerő pénztárcáját. Ugyanis ezek azok a tényezők, amelyek jelentősen befolyásolhatják a megélhetési költségeket.
Ez a legdrágább európai város
Talán nem okoz túl nagy meglepetést, ha eláruljuk, hogy az összesítés alapján 2024-ben Genf lett a legdrágább város a Numbeo szerint. A rangsor élbolyában lévő svájci város teljes megélhetési költségének összpontszáma 101,7, amivel a világ legdrágább városa. Svájc második legnépesebb városa egy igazi ékszerdoboz, így nem csoda, hogy az árak is ehhez igazodva nagyon magasak.
A település sajátossága, hogy napjainkra már csaknem a lakosság fele külfödi származású, továbbá itt található Közép-Európa második legnagyobb területű édesvizű tava. A Genfi-tó mellett számos olyan természeti csodával is rendelkezik, mellyel nemcsak európai, hanem világviszonylatban is egyedülálló.
Genfet szorosan követi Zürich, amely 100,4-es pontszámmal megszerezte a második helyet.
Mind Genf, mind pedig Zürich pontszámát jelentősen megemelték a drága élelmiszerek és a nagyon magas éttermi árak.
A ranglista további helyeit az Amerikai Egyesült Államok városai uralják. A harmadik helyen New York áll, míg a negyedik San Francisco, az ötödik pedig Boston lett.
Érdemes azonban megjegyezni, hogy a legdrágább városok toplistájának készítői a mutatók között nem számoltak a lakásbérleti díjakkal. Ha azonban ezt is figyelembe vesszük annak megállapításához, hogy hogyan változtak a megélhetési költségek, a rangsorban még erősebb lesz Amerika dominanciája.
Fontos mutató a bérleti díj és az élelmiszer ára
Ha a lakások bérleti díjára vonatkozó adatokat is figyelembe vesszük, akkor Genf a harmadik helyet foglalja el 81,5 ponttal. Ez pedig azt jelenti, hogy a Genfi-tó partján általánosságban 18,5 százalékkal olcsóbb az élet, mint New Yorkban. Ám, ha az élelmiszerek átlagárát vesszük alapul, akkor azt látjuk, hogy a svájci városban többe kerül a bevásárlás, miután Genf ebben az esetben 111,4 pontszámot ért.
A megélhetési költségekről szóló index alapján 2024-ben a világ 20 legdrágább városának rangsora az alábbiak szerint alakul: Genf, Zürich, New York, San Francisco, Boston, Reykjavik, Washington DC, Seattle, Los Angeles, Chicago, San Diego, Canberra, London, Portland, Oslo, Tampa, Miami, Szingapúr, Denver, Adelaide.
Milliókat spórolhatnak a hitelkiváltással azok a lakáshitel-törlesztők, akik ebben a két évben vették fel kölcsönüket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés