„A mi Himmlerünk” – mutatta be Joszif Visszarionovics Sztálin 1944. február 8-án a jaltai Juszupov-palotában rendezett fényűző vacsorán Lavrentyij Beriját. Theodore Roosevelt és Winston Churchill érdeklődve tanulmányozták az alacsony, kopaszodó, cvikkert viselő férfit – minden bizonnyal azon tűnődtek, mit tudhat a semmitmondó külsejű férfi, akit a Reich második legbefolyásosabb emberéhez, az SS vezetőjéhez hasonlítanak. A kétes értékű dicséret egy ponton kétségkívül helytállónak bizonyult: ahogy Himmler volt a legfőbb felelőse a koncentrációs táborokban zajló népirtásnak, belügyi és állambiztonsági népbiztosként és az NKVD parancsnokaként Berija felelt a Szovjetunióban zajló politikai tisztogatásokért, a büntetőtáborok létrehozásáért és működtetéséért, valamint az országszerte igen gyakori deportálásokért.
![Nem csak férfiakat vittek el: magyar nők szovjet kényszermunkán](http://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/4844/48443/484434/48443488_3693310_9221da9b46300586fe8dda6d3a652534_wm.jpg)
A kényszermunkatáborokból az elhurcoltak alig egyharmada tért vissza, és ők is életük végéig szenvedtek az ott szerzett testi-lelki sebektől.
Tovább olvasomPáncélozott autóval járta az éjszakai Moszkvát
Lavrentyij Berijától azonban nemcsak ártatlan (vagy más véleményen lévő) férfiaknak kellett tartaniuk. A második világháború éveiben, de még annak lezárása után is Moszkva utcáin éjjelente sűrűn felbukkant egy páncélozott Packard, amelynek hátsó ülésén sokszor maga Berija is helyet foglalt. A sofőr nem hajtott gyorsan: magányos, fiatal nőkre vadásztak, akik nem voltak kellőképpen óvatosak, és nem értek haza sötétedésre. A belügyi népbiztost, a Szovjetunió Sztálin utáni leghatalmasabb emberét cseppet sem zavarta, hogy házasember:
áldozatai között híres színésznők vagy énekesnők éppúgy akadtak, mint diáklányok vagy egyszerű munkásasszonyok.
![Berija Sztálin lányával, Szvetlánával](http://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/6007/60076/600765/60076597_3e72b6e468ff7fa1a70e0c57241d3b6b_wm.jpg)
Családi kötelékek
Beriját és Sztálint számos szál fűzte össze. Összekötötte például őket grúz származásuk, és gyakran látogatták egymást, családjaik kíséretében. Sztálin lánya, Szvetlána anya nélkül nőtt fel, így szerelmi bánatát Berija feleségének, Nyinának sírta el. Az arisztokrata származású Nyina nagyon igyekezett, hogy „jó feleség” legyen, ebben hatalmas személyzet volt a segítségére: Berija hatalmas, fényűző, fehér dácsában lakott családjával, feleségének rózsakertet alakított ki. A moszkvai art deco stílusban épült palotában még medvebocsokat is tartottak. Rengeteg őr vigyázta a népbiztos és családja biztonságát – no meg azt, nehogy Nyina más férfiakkal kapcsolatba kerüljön.
Nyina sokat sportolt: teniszezett, úszott és kerékpározott. Azt viszont gyűlölte, hogy férje viselkedése miatt folyton mentegetőznie és magyarázkodnia kell: Berija sokszor tett megjegyzéseket mások külsejére és öltözködésére. A feleség valószínűleg sejtette, hogy Berija életében más nők is akadnak, arról viszont nem biztos, hogy volt tudomása, hogy a férje szexuális ragadozó, aki arra (is) használja a hatalmát, hogy perverzióit kielégítse. Mindenesetre hétvégente, amikor Berija hazament, nagy egyetértésben üldögéltek a kandalló mellett, és Berija valamelyik kedvenc westernfilmjét nézték a házimoziban – olvashatjuk Simon Sebag Montefiore Sztálin – A vörös cár udvara című könyvében, amely e cikk egyik fő forrása.
Berija áldozatai
Az utcán leszólított fiatal nőket Berija rendszerint városi lakásába vitte.
A halálra rémült nőket terített asztal várta: grúz ételek és borok, afféle bizarr karikatúrájaként egy hagyományos randevúnak.
Az esték Berija hangszigetelt stúdiójában végződtek, erőszakkal. Ha valaki ellenszegült, letartóztatták – ellenkező esetben, ha szerencséje volt, Berija valamelyik testőre hazakísérte az áldozatot, és virágcsokrot adott át neki. Berija egy alkalommal Zoja Fjodorova énekesnőt nézte ki magának, ő viszont kivívta a nagy hatalmú politikus haragját azzal, hogy csecsemőjére hivatkozva könyörgött, hogy kímélje meg. Tévedésből a sofőrök neki is virágcsokrot akartak adni, de amikor Berija ezt megtudta, éktelen haragra gerjedt.
„Az nem virágcsokor, hanem koszorú! A sírodon fog szétrohadni!”
- kiabálta, és Fjodorovát még aznap este letartóztatták. Nyolc évet töltött egy szibériai munkatáborban.
![Zoja Fjodorova: egy Berija több száz áldozata közül](http://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/6007/60076/600766/60076609_3204d5ee0829916e4673c917d9e89d23_wm.jpg)
Egy másik esetben Berija Tatjana Okunevszkaja színésznőre vetett szemet. Meghívta, hogy adjon elő a Politbüro számára, de abból nem lett semmi: a nyaralójába vitette, ahol felajánlotta neki, hogy kiszabadítja apját és anyját az NKVD börtönéből, ha szexuális kapcsolatot létesít vele. (A valóságban Okunevszkaja szüleit már hónapokkal előbb kivégezték, amivel természetesen Berija is tisztában volt) Okunevszkaja ellenállt, ekkor Berija közölte: „Mindegy, hogy kiabálni fogsz-e vagy sem” – majd megerőszakolta a színésznőt. Okunevszkaját ezután szintén munkatáborba száműzte: tíz évig fakitemeléssel kellett foglalkoznia a szibériai gulágon, embertelen körülmények között. Okunevszkaja a csodával határos módon túlélte a megpróbáltatásokat, és szabadulása után, az „enyhülés” éveiben visszatérhetett a színpadra.
Több száz nő
Berija, jó hivatalnokhoz méltóan, listát vezetett kétes hódításairól. A listát egyik testőrének adta át, azzal a felszólítással, hogy semmisítse meg, a testőr viszont gondosan lemásolta a több száz nevet. Megesett, hogy szeretőinek lakást vásárolt, mások viszont a szifiliszen kívül semmit sem kaptak tőle. Akadtak, akik – mint például a Külügyi Kapcsolatok Intézetének két hallgatója – teherbe estek Berijától, ilyenkor a testőrök kerítettek orvost, aki elvégezte az abortuszt. Ha a gyermek mégis megszületett, árvaházba adták. Voltak, akik – vélt vagy valós előnyökért cserébe – maguk ajánlkoztak (vagy ajánlották fel lányukat) a nagy hatalmú szovjet vezető számára. Életének utolsó éveiben Berija állítólag párhuzamos családot tartott fenn: élettársi kapcsolatban élt egy bizonyos Ljalja Drozdovával, akinek lakást szerzett és elintézte, hogy egyetemre járhasson – és akitől egy lánya (Eteri) is született.
![Sztálin nem örült, ha lánya kettesben maradt Berijával](http://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/6007/60076/600766/60076643_80da7a2d1622be9e43ae266d31b846ea_wm.jpg)
"Soha ne szállj be Berija autójába"
Berija kicsapongásaival természetesen a szovjet vezérkar is tisztában volt. Maga Sztálin sem engedte lányának, Szvetlanának, hogy kettesben maradjon helyettesével, és a kabinetfőnök, Poszkrjobisev sem örült őszintén Berija bókjának, miszerint a lánya éppoly csinos, mint a felesége. „Soha ne szállj be Berija autójába!” - intette a lányát. Amíg Sztálin élt, mégis mindenki szemet hunyt Berija viselkedése fölött. 1953-ban, az utódlás körüli harcban azonban Hruscsov úgy döntött, nem szeretné a népbiztos vetélytársként maga mellett tudni, ezért Beriját 1953. június 26-án letartóztatták.
Letartóztatása után irodájából női alsóneműk, selyemharisnyák, obszcén szerelmes levelek és „nagy mennyiségű egyéb erkölcstelen tárgy” került elő.
1993-ban moszkvai építőmunkások koponyákat, medence- és lábszárcsontokat találtak Berija dácsájában, majd öt év múlva újabb emberi maradványok kerültek elő ugyanonnan. 2011-ben ismét emberi csontokra bukkantak a közelben – ekkor kiderült, hogy Berija villájának pincéjében kínzókamra volt, az ellenszegülő nőket pedig Berija felesége rózsakertjében temettette el.
Letartóztatása után Berija próbálta menteni a helyzetét, levelet írt a szovjet hatalmasságoknak, de soha nem érkezett rá válasz. Tárgyalásán koronatanúként megjelent Ljalja Drozdova, és eskü alatt vallotta, hogy Berija erőszakot követett el rajta. Az NKVD teljhatalmú urát, Sztálin jobbkezét „kapitalista ügynök”-nek, „ellenforradalmi kártevő”-nek, összeesküvőnek nevezték, és 1953. december 23-án kivégezték.
Ha érdekel a korszak és tetszett a cikk, ez is érdekes lehet a számodra:
![Szebb nő akadt, de okosabb aligha: ez a nő volt Lenin felesége](http://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/4901/49010/490107/49010706_3736230_ab4d8a8541e2da6327f58637f2c85f04_wm.jpg)
Lenin életében nemcsak a feleségének jutott szerep: egy ideig hármasban éltek együtt ötgyermekes szeretőjével.
Tovább olvasom![](https://kep.index.hu/1/0/5970/59705/597054/59705465_e23a9415b985c63913fec687fae97681_wm.jpg)
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés