A legtöbb robot nem is tért vissza a felfedezőútról a fukusimai atomerőmű reaktorának mélyéből. Ahogyan a képeken is látszik, a 13 évvel ezelőtti súlyos katasztrófa utáni kockázatmentesítésre még mindig várni kell.
A Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), az erőművet egykori üzemeltetője 2024 márciusában végezte el az erőmű I. blokkjának legutóbbi belső vizsgálatát.
Ez volt a 2011. március 11-én bekövetkezett katasztrófa epicentruma. Akkor egy erős földrengés, majd az ezt követő szökőár elárasztotta a tartalék generátorokat, és csökkentette azoknak a szivattyúknak a teljesítményét, amelyek folyamatosan hűtővízzel látták el a reaktormagot. Az emiatt kialakuló intenzív hőképződés megolvasztotta a reaktormagot, ami veszélyes mennyiségű sugárzást bocsátott ki a környezetbe.
Ezeket a károkat a mai napig próbálják helyrehozni. A terület megtisztítására törekvő legutóbbi lépés során a TEPCO robotszondákat küldött a reaktor belsejébe, melyeknek az volt a feladata, hogy megvizsgálják a zónát és az abban található veszélyes maradványokat.
Céljuk, hogy megismerjék a kiégett fűtőelemek állapotát, és megkönnyítsék azok eltávolítását.
Az I. blokk mélyén a robotok a reaktor falairól lelógó, jégcsapszerű képződményekről és csomókban összeállt tárgyakról készítettek képeket. Ezek a szokatlan alakzatok valószínűleg a rendkívüli meleg során megolvadt, majd később lehűlve megszilárdult alkatrészekből és fűtőelemekből alakultak ki.
Becslések szerint a három tönkrement reaktor összesen 880 tonna fűtőelemet tartalmaz, amelyet a TEPCO mind el kíván távolítani. A munkálatok már haladnak, 2023-ban megvalósították egy vitatott tervükeet:
a fukusimai atomkatasztrófából származó tisztított vizet a Csendes-óceánba engedték.
Nem minden kezdeményezést sikerül ugyanakkor véghez vinniük. 2017-ben Fukusima romjait „robottemetőnek” nevezték el, mivel számos robot veszett oda a reaktorban.
A TEPCO szerint az erőmű teljes leállításához „30-40 évre lesz szükség”, de a kritikusok szerint ez naivan optimista elgondolás.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés