18

Csak felnőtteknek

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet. Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését a gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartozik.

Egy 12 éves értelmileg sérült indián lány volt Amerika legfiatalabb halálraítéltje

wallpaperflare.com wallpaper
Olvasási idő kb. 6 perc

Bizonyos személyek különös, olykor tragikus módon írják be magukat a történelembe: Hannah Ocuish, a 12 éves, értelmileg sérült amerikai őslakos lány, akit egy 6 éves társa meggyilkolásának vádjában találtak bűnösnek, a legfiatalabb személynek számít, akit az Egyesült Államokban valaha kivégeztek. De mi vezetett ehhez a tragédiához?

Már 6 évesen majdnem megölte egy társát

Hannah Ocuish 1774-ben látta meg a napvilágot Connecticut brit gyarmaton, a New London városhoz közeli Groton településen; édesanyja a pequot indián törzshöz tartozott, míg apja fehér telepes volt, aki nem sokkal a lány születése után örökre otthagyta a családot, és kiléte ezért homályba vész. A lányát egyedül nevelő anya súlyos alkoholizmussal küzdött és nem törődött túlságosan Hannah-val és két évvel idősebb bátyjával, gyakran hónapokra lelépett, magára hagyta vagy alkalmi nevelőszülőkhöz küldte a kicsiket.

A félvér gyerekeket mind a telepesek, mind az őslakosok megvetették, a kezdetektől állandó kiközösítésben volt részük, és mivel édesanyjuk dolgozni sem volt igazán hajlandó, súlyos nélkülözésben nőttek fel, gyakran éheztek. A későbbi vizsgálatok Hannah esetében szellemi visszamaradást is megállapítottak, a lány kortársaihoz képest csekély intelligenciával rendelkezett és gyakran nem látta be tettei következményeit.

Ilyen háttérrel nem meglepő, hogy Hannah már nagyon fiatalon a bűn útjára lépett: 6 éves korában a kislány és bátyja kieszelték, hogy kirabolják egyik társukat, elszedik az arany nyakláncát és étel reményében túladnak rajta. A két testvér szó szerint rávetette magát a szerencsétlen kislányra, akit megvertek, a ruháját leszaggatták, majd megpróbálták leszedni róla az ékszert, azonban, mielőtt az akció sikerrel zárulhatott volna, az áldozat elszaladt és riasztotta a felnőtteket.

New London városa az 1700-as években
New London városa az 1700-as évekbenmikroman6 / Getty Images Hungary

Sírva esdekelt bocsánatért a nyomozóknak

A városka vezetése úgy döntött, a két kiskorú elkövetőt elszakítják alkoholista édesanyjuktól, és dologházba adták őket, ahol naphosszat megterhelő gyerekmunkát kellett végezniük – Hannah bátyjának története ettől a ponttól a feledés homályába vész, sorsát illetően semmilyen információval nem rendelkezünk. 1786-ban az akkor már 12 éves Hannah egy jómódú idős özvegyasszony házában dolgozott cselédként New Londonban: munkaadója soha semmilyen panasszal nem volt a lányra, aki mindig lelkiismeretesen végezte a munkáját, szabadidejében azonban gyakran lopásokat és más kisebb bűncselekményeket követett el, és kortársai többsége tartott tőle.

Július végén brutális bűneset sokkolta a helyieket: a közeli Norwich városba vezető út mentén egy kislány holttestére bukkantak, akit Eunice Bollesként, egy vagyonos New London-i gazda 6 éves lányaként azonosítottak; a halottkém szerint a gyerek halálát fojtogatás és egy súlyos, tompa tárggyal a fejére mért ütés okozta. Többen is azt állították, korábban viszálykodásnak voltak tanúi Eunice és a rossz hírű Hannah Ocuish között, ezért a hatóságok kikérdezték a félvér cselédlányt, ő azonban mindent tagadott, illetve azt állította, a kislányt négy környékbeli fiú társaságában látta nem sokkal a gyilkosság előtt.

Epret csentek tőle, gyilkosság lett a vége

Hannah Ocuish kivégzése
Hannah Ocuish kivégzéseKim Sheridan / Wikimedia Commons

Hamar kiderült, hogy a kérdéses fiúk sohasem léteztek, ezért a nyomozók ismét elővették Hannah-t, aki továbbra is azt állította, semmit nem tud az ügyről; végül egy harmadik kikérdezés során elvitték a lányt a Bolles család otthonába, és szembesítették Eunice holttestével. Ekkor Hannah megtört, sírva bevallotta, ő ölte meg a kislányt és megbocsátásért könyörgött, zokogva ígérte, soha többé nem tesz ilyet. Vallomása szerint öt héttel korábban rajtakapta Eunice-t, amint elcsent egy kosár epret, melyet ő szedett, ekkor összeszólalkozott a kislánnyal, és annyira dühbe gurult, hogy megígérte, adandó alkalommal bosszút áll.

Amikor hetekkel később Hannah az ablakból megpillantotta az iskolából hazaigyekvő Eunice-t, amint elsétál munkaadója háza előtt, tudta, elérkezett a lehetőség a bosszúra: kedvesen megszólította a lányt, és bocsánatot kért tőle a korábbi összezörrenésért, majd sétára invitálta. A naiv kislány örömmel tett eleget a kedves meghívásnak, így Hannah sikeresen elcsalta őt a városból a közeli erdős részre, ahol egy kővel beverte a fejét, majd, miközben áldozata a földön feküdt sírva, véres fejjel, tovább ütötte-verte. Eunice hamarosan elvesztette az eszméletét, Hannah ekkor – egy hirtelen jött ösztönös motivációtól vezérelve – fojtogatni kezdte őt, mígnem holtan rogyott össze.

A bíróság példát akart statuálni

A 12 éves gyilkos ügyét a felnőtt elkövetőkkel azonos módon tárgyalta a gyarmati bíróság, és ugyan a lány vallomásán kívül semmilyen bizonyíték nem támasztotta alá, hogy Hannah lett volna az elkövető, és szemtanúk sem voltak, a vádat a bíróság bizonyítottnak, a lányt pedig bűnösnek ítélte. Hannah-ra a legsúlyosabb büntetést mérték: a beszámolók szerint az elítélt rezignáltan, hűvösen fogadta a hírt, miközben a tárgyaláson jelen lévők többsége, akiket amúgy is megdöbbentett az eset és szimpatizáltak a vádlottal, sírtak és imádkoztak.

Néhány hónapos raboskodás után decemberben a bitóhoz vezették Hannah-t, aki állítólag csak akkor rémült meg, amikor rájött, mi is fog történni vele, és ezúttal tényleg itt a vég – utolsó szavaival megköszönte a seriff kedvességét. A lány nyilvános kivégzését a helyi lelkipásztor, Henry Channing atya – aki többször is meglátogatta Hannah-t a fogházban, és részletesen lejegyezte írásban az ügy részleteit – hosszú szónoklata kísérte, melyben dörgő hangon elítélte az Isten ellen való bűnöket, és a pokol tüzével fenyegette a gyilkosokat.

A 12 évet és 9 hónapot élt Hannah Ocuish a mai napig a legfiatalabb személy, akit halálra ítéltek és kivégeztek az Amerikai Egyesült Államok területén – a súlyos büntetést a történészek szerint elsősorban a példastatuálás miatt látták megfelelőnek a bírák, akik így kívánták elvenni a fiatalkorú törvényszegők kedvét mások megtámadásától (véletlen vagy szándékos), megölésétől és hasonló cselekedetektől.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek