A világ elképzelhetetlen lenne vallás nélkül. A vallás az emberi civilizációval egyidős, az ember úgy van „kódolva”, hogy igényelje a vallást. Az iszlám álláspontja szerint a vallás szabályozza az ember és teremtője közti kapcsolatot az istenszolgálatokban, valamint szabályozza az emberek egymással való viszonyát.
Megszólalónkról
Kovács Miklós Ahmed a Magyar Iszlám Közösség alelnöke, imámja.
Jelenlegi erkölcseink is a vallás alapjain nyugszanak. Az iszlám vallás erkölcsei szinte teljesen megegyeznek a keresztény és a zsidó vallás által tanított erkölcsökkel. A Tízparancsolat tanításai az iszlám szerint is követendők. Ezek nélkül az erkölcsi útmutatások nélkül, amelyek a vallásból merítkeznek, sok embernek valószínűleg nem lenne meg az a morális értéke, hogy például másnak ártani vagy mást megkárosítani rossz dolog.
Kiket kérdezünk?
A hónap dilemmája cikksorozatunkban minden hónapban az élet egy nagy morális dilemmája mentén szólalnak meg a filozófia, valamint a hazánkban jelentős egyházak képviselői.
A többi megszólaló véleményét az alábbi – folyamatosan frissülő – linkekre kattintva olvashatod:
Vallás nélkül a világ unalmasabb, kevésbé sokszínű lenne. Gondoljunk csak bele, milyen lenne, ha azok a csodálatos, gyönyörű vallási helyszínek, melyek ámulattal töltik el még a nem hívőket is, kiüresednének, tartalmukat vesztenék, egyszerű múzeumként üzemelnének. A világ sokkal szegényebb lenne ezáltal.
Vallás, hit nélkül számomra elképzelhetetlen az emberi lét.
Még a nem hívő is hisz valamiben. Megfigyelhetjük, hogy bár manapság sok ember dönt úgy, hogy nem él vallásos életet vagy nem követ egyetlen vallást sem, közülük valamennyien keresnek maguknak a vallást helyettesítő életmódot vagy filozófiát. Jelen korunkban világszinten még mindig több a vallásos ember, mint a nem vallásos, ezért is nehéz belegondolni, hogy milyen lenne az élet vallás nélkül.