Szavak helyett ezért most meséljenek a túra alatt készült videófelvételek és fotók.
Ui.: Helló, Naplóm!
A túra után pihentem egy napot, aztán betértem abba az utazási irodába, ahol korábban a Pokharába tartó éjszakai buszjáratok iránt érdeklődtem. Levezetés gyanánt mindenképpen szerettem volna ellátogatni a híres tóhoz, ezt viszont csak úgy tudtam belesűríteni a maradék időmbe, ha esti busszal megyek, és másnap esti busszal zötyögök vissza Katmanduba. Fárasztó volt, de tényleg megérte. Shishir, akitől a buszjegyet vettem, próbált rábeszélni egy raftingtúrára is, amire Katmandu és Pokhara között nagyjából félúton van lehetőség. Mint kiderült, saját túraszervező vállalkozása, a Trekking Venue Nepal vízi és légi kalandokat is kínál a Katmandu-völgyben. Ez most végképp nem fért bele az időmbe, talán majd legközelebb.
Baromi jó fej és segítőkész volt utolsó és legmenőbb szállásom, a Hotel Gallery Nepal személyzete és tulajdonosa is. Március közepe volt, a főszezon eleje, amikor a járvány miatt a foglalások kilencven százalékát egy nap alatt lemondták, az itt dolgozók pedig – ahogy valamennyi turizmusból élő ember – már sejtették, hogy beláthatatlan ideig munkanélküliek lesznek. A 2015-ös pusztító földrengés után valószínűleg volt némi elképzelésük arról, hogy mi vár rájuk a következő hónapokban. Ők mégis ugyanolyan vendégszeretettel és türelemmel végezték a dolgukat, mintha mi sem történt volna. Abba is simán belementek, hogy miután visszatérek Pokharából, hajnali öt órakor becsekkolhassak. Nepál lett számomra az a hely, ahol a no problem nem csak egy odavetett, üres klisé, hanem egy őszinte, barátsággal és önzetlenséggel teletöltött kifejezés.
Utóirat 2., Európából.
Helló, Naplóm!
Időközben Londonba értem. Nem volt könnyű menet. A hazautam (Katmandu–Bangkok–Stockholm–Budapest) egy járattörlés miatt elúszott, így jutottam el végül Ománon keresztül Angliáig – ez volt a legolcsóbb és leggyorsabb megoldás arra, hogy ne ragadjak Ázsiában. Két hétig itt leszek néhány barátommal összezárva, aztán irány Magyarország, ahol még mindig vár rám a karantén.
Meg egy költözés.
Még az elutazás előtt elkezdtem összeszedni a holmimat a budapesti albérletben, hogy belekóstoljak a totál nomád életformába. A koronavírus persze az én terveimet is átírta, a nomád élet ezért még várhat. Egyelőre szeretnék minél több időt tölteni a családommal, ezért egy darabig legfeljebb Európán belül mozgolódom majd – már amennyire lehet és engedélyezett.
És azután?
Találd ki, melyik könyv pottyant elém pakolászás közben! Passz? A Kilimandzsáró hava. Mit szólsz?
A napló összes része:
Everest-napló 0. nap: „A bakancsodon tátongó lyukat azért majd tömd be!"
Everest-napló 1. nap: Irány a világ legveszélyesebb repülőtere! Vagy mégsem?
Everest-napló 2. nap: Fenyveseken és függőhidakon át a serpák fővárosába
Everest-napló 3. nap: Akklimatizálódás Namche Bazaarban
Everest-napló 4. nap: „Addig örülj, amíg jakszarban csúszkálhatsz, a neheze csak ezután jön!"
Everest-napló 5 nap: „Oké, Tendzing, kapcsoljunk magasabb fokozatra!"
Everest-napló 6. nap délelőtt: Nagy nap ez a mai, vár ránk az alaptábor!
Everest-napló 6. nap délután: Elértem az alaptábort! Aztán elvesztem a sötétben...
Everest-napló 7. nap: Krízis utáni síri csend, zéró életkedv, erőtlenek erőltetett menete
Everest-napló 8. nap: Visszatért az életerőm, az ereszkedés már gyerekjáték lesz
Everest-napló 9. nap: „Tényleg azt gondoltam, hogy odavesztél”
Everest-napló 10. nap: Szavak helyett most meséljenek a képkockák