Ha a férfiaknál fellépő szexuális problémákról esik szó, legtöbbször a merevedési zavarok vagy a korai magömlés kerül terítékre, holott előfordulhat az is, hogy az ejakuláció megkésve jelentkezik vagy el is marad. Az érintett férfiaknak hiába van merevedésük, képtelenek elérni az orgazmust, vagy csak hosszú, kimerítő küszködés árán jutnak el a csúcsra. Az okok gyakran lelki eredetűek, de egyes gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhetnek. A Harvard Medical School cikke ezekre derít fényt.
Gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet
Egyes esetekben maga az életkor, illetve bizonyos rossz szokások, például a túlzott alkoholfogyasztás is okozhat megkésett magömlést. Minél idősebb az ember, annál tovább tart eljutni az orgazmusig, aminek az intenzitása is csökken az évek múlásával. A jelenség mögött gyakran bizonyos gyógyszerek mellékhatása áll. Ezek között lehetnek vérnyomáscsökkentő készítmények, például azok, amelyekben a hidroklorotiazid és a metildopa a hatóanyag, de a szakemberek szerint leggyakrabban az SSRI-antidepresszánsok (szelektív szerotoninvisszavétel-gátlók) a ludasak a dologban.
Ilyenkor elsőként hagyjuk el ezeket a gyógyszereket és váltsunk más hatóanyagra. Ha ez nem járható út, felírathatunk más gyógyszereket a mellékhatások ellen. Ezek lehetnek különféle impotencia elleni készítmények, vagy más területen használt szerek is, például a főként a Parkinson-kór esetében felírt amantadin, vagy az allergiás tünetek ellen bevetett ciproheptadin.
Sokszor pszichés gondok vannak a háttérben
Leggyakrabban azonban valamiféle lelki probléma áll az orgazmussal kapcsolatos gondok hátterében, ami az adott partnerrel, a párkapcsolattal, illetve a szexuális élettel függ össze. Előfordul, hogy partnered képtelen megfelelően kielégíteni szexuális vágyaidat, és szorongással tölt el a gondolat, hogy ezt hogy beszéld meg vele, esetleg teljesítménykényszert érzel, vagy korábbi traumák miatt van benned félelem. Ilyenkor érdemes mentálhigiénés szakembert felkeresni, aki segíthet a probléma feltárásában és a lehetséges megoldások felkutatásában. Párkapcsolati gondok esetén sokat segíthet a közös terápia.