Szódabikarbóna segíthet az autoimmun betegségekben szenvedőknek

A szódabikarbóna csökkentheti az autoimmun betegségekkel járó gyulladásos folyamatokat.

A szódabikarbónával nem csak sütni lehet, de az egészségünknek is jót tesz. Ismert mint természetes tisztítószer, sőt fogmosáskor segít a szájhigiéné fenntartásában is – legalábbis amíg nem súrolószerként használja az ember, csak öblöget vele. Ráadásul, ha vízben feloldva iszunk szódabikarbónát, az csökkentheti az autoimmun betegségekkel járó gyulladásos folyamatokat.

Mik azok az autoimmun betegségek?

Az autoimmun betegségek az immunrendszer diszfunkciója miatt alakulnak ki. Normál esetben az immunrendszer feladata megvédeni a szervezetet a különböző fertőzésektől és betegségektől. Autoimmun betegségnek nevezzük, amikor az immunrendszer támadó jellegű immunválaszt indít a szervezetben normálisan is megtalálható valamilyen struktúra ellen, egészséges sejteket, szöveteket és szerveket vesz célba, potenciális veszélyforrásként "tekintve rájuk". Tipikus autoimmun betegség az 1-es típusú diabétesz, a szklerózis multiplex és a reumás ízületi gyulladás, de vannak más egyéb, a fentieknél nehezebben diagnosztizálható nyavalyák is.

Amiről eddig nem tudtunk

Egy friss, a Georgia-i Augusta Egyetemen készült tanulmány szerint a szódabikarbóna fogyasztásával olcsó és biztonságos módon lehet felvenni a harcot autoimmun betegségek ellen. A patkányokon és egészséges embereken végzett kísérletekből legalábbis az derül ki, hogy a szódabikarbóna elősegíti a gyomorsav termelését, és megakadályozza a gyomor túlzott immunválaszát. "Ez tulajdonképpen olyan, mintha a szóda azt mondaná a gyomornak: ez egy hamburger, nem pedig egy bakteriális fertőzés, nem kell háborút indítani ellene" – áll a kutatásról szóló beszámolóban.

A szódabikarbóna e csodálatos tulajdonsága a kevésbé ismert mesotheliális sejtek működésével áll összefüggésben. (A mesotheliális sejtek laphámsejtek, amelyek a has- és mellüreget belülről borító savós hártya felületes rétegét alkotják.) Ezek a sejtek érzékelik az őket körülvevő környezetben a nemkívánatos betolakodókat és értesítik a szerveket, hogy immunválaszra van szükség.

Meg is ihatod
Meg is ihatodShutterstock

A szódabikarbóna a szervezetbe jutva képes azonban befolyásolni a lépben lévő mesotheliális sejtek működését, a lép így nem kezd túlzott immunreakcióba. Ezek alapján a kutatók arra következtetnek, hogy a szódabikarbóna képes megelőzni az autoimmun betegségek kialakulását, de legalábbis segítségével csökkenthetőek a tünetek.

A kísérletben egyébként 2 hétig itattak szódabikarbónát a résztvevőkkel, ami után azt tapasztalták, hogy a lépben működő immunsejtek, a makrofágok nem idéztek elő, illetve nem jeleztek gyulladásos állapotot. A makrofágok a fehérvérsejtek egy csoportja, amelyek elsődleges feladata, hogy bekebelezzék és eltakarítsák a szervezetben a sejttörmeléket, baktériumokat, ráksejteket és általában minden idegen testet, amely nem hordozza felületén a megfelelő fehérjemolekulákat. Ezek a jókora, amőbaszerű mozgással közlekedő sejtek gyakorlatilag valamennyi szövetben megtalálhatóak. Fontos szerepet játszanak a veleszületett immunrendszer működésében, és a szerzett immunrendszerben segítenek beindítani a védekezési mechanizmusokat.

Állatokon végzett kísérletek ezen felül azt mutatták, hogy a szódabikarbóna fogyasztása csökkenti a vesebetegségek progresszióját, sőt a (perifériás) vérképre is jó hatással van.

A szódabikarbóna ettől még sajnos nem csodaszer, nem úgy működik, mint egy kapcsológomb, senki ne várja el tehát tőle, hogy teljesen meggyógyul. Pozitív hatása ugyanakkor tagadhatatlan, így, mivel biztonságos módon képes mérsékelni a gyulladás mértékét a szervezetben, a szükséges gyógyszerek  szedése mellett érdemes lehet adni neki egy esélyt a tünetek csillapítására. 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek