Sokan úgy tekintenek az antikváriumokra, mint a turkálókra. Vannak, akik erre a párhuzamra egyenesen undorral bólintanak rá, és kategorikusan kijelentik, hogy nincs az az isten, amiért ők antikváriumban vagy turkálóban vásároljanak. Vannak, akik azt mondják, élvezettel időznek el mind a turkálókban, mind az antikváriumokban, kincsek után kutatva, hiszen mindkét helyen olyan különlegességekre bukkanhat az ember, amikre egy mezei könyvesboltban, ruhaboltban biztosan nem. Persze az antikváriumokban van nyilvántartás, és a legtöbb üzletben nem ömlesztve, hanem gondosan rendszerezve találjuk meg a könyveket. Budapesten igen sok antikvárium van, a Bookline.hu csupán 36 üzlettel áll szerződésben. Megkérdeztük munkatársainkat, melyek a számukra legkedvesebb antikváriumok, természetesen azt is, miért.
Massolit Books & Café
1072 Budapest, Nagy Diófa utca 30.
Sokan vélik úgy, hogy az új könyvek illatánál nincsen jobb illat. Azért talán őket is meghatja a Massolit könyvesboltban kínált, prágai pörkölésű kávékülönlegességek illata. A bolt 2009 óta működik a krakkói Massolit Book & Café kistestvéreként. Angol és lengyel nyelvű könyveket találhatunk a polcokon, régieket és újakat egyaránt. Anna a következők miatt szereti ezt az üzletet: „Tavaly kezdtem el ide járni, egy egyetemi csoporttársam ajánlotta a boltot. Az tetszik benne, hogy nagyon családias itt a hangulat, a sütemények borzasztóan finomak, a hátsókertben pedig igen jót lehet ejtőzni nyáron. Még azt is megengedik az eladók, hogy a kertben üldögélve, kávét iszogatva olvasgass egy könyvből, anélkül, hogy meg kellene venned.”
Antiquarium Hungaricum
A Múzeum körúton található antikvárium 2002 óta működik. Ahogy beléptünk, nem tudta elkerülni a figyelmünket az a hatalmas térkép a bejárat felett, ami egy irgalmatlan Nagy-Magyarország domborzatát ábrázolta. Kárpáthy Frigyes tulajdonos elmondta, hogy azért költöztek ide 2002-ben a Múzeum körútra a Pilvax közből, mert ez a hely vonzza a vásárlókat és a kereskedőket. A Múzeum körút ilyen szempontból (is) központi helynek számít.
Az üzlet különleges profilja, hogy régi metszeteket és térképeket (mint pl. a bejárat felett virító Nagy-Magyarország) is árulnak, sőt, a legnagyobb választék itt található egész Budapesten. Természetesen a metszetek mellett a szépirodalom és a könyvek teljes skálája megtalálható az üzlet polcain. Évente kétszer szerveznek aukciót, tavasszal és ősszel. Ahogyan a többi antikváriumban, úgy a forgalom az utóbbi években itt is jelentősen csökkent. Kárpáthy így magyarázta a hervasztó statisztikát: „A könyvnek és az olvasásnak két nagy ellensége van: az egyik az internet, a másik a kábeltévé. Ezek passzív befogadóvá teszik az embert. A válság is jelentősen érzékelhető, a gyűjtők egy része eltűnt, értelemszerűen a kispénzű gyűjtőket emésztette fel a válság.” Az antikváriumot Ádám ajánlotta, a következő felütéssel: „Az ötödik antikvárium volt, ahol végre megtaláltam Pelevintől a Generation P-t. Azóta persze nem voltam antikváriumban, neten rendelek, mint minden rendes ember, de abban a szent pillanatban egycsapásra a kedvenc antikváriumommá léptettem elő ezt a boltot, amint kiléptem az ajtaján, felszerelkezve a hőn áhított Pelevinnel.”
Központi Antikvárium
A Központi Antikvárium 1885 óra működik antikváriumként. Közép-Európa legnagyobb antikváriumában igazán értékes régiségeket, térképeket, metszeteket, modern és régi könyveket egyaránt találunk. A szépirodalom, a történelem és a művészeti könyvek igen nagy választékát halmozták fel a patinás üzlet polcain. Az eladóhölgy elmondta, a Múzeum körút felújítása óta jelentősen visszaesett a vevőik száma, mivel a felújítás előtt még lehetett a bolt előtt parkolni, ma már nem. Persze, a csökkenő forgalomra a válság is hatással van. Aukciókat is szoktak tartani évente négyszer, kettőt tavasszal, kettőt karácsony előtt. Ilyenkor biblioszalonná alakul a Központi Antikvárium. A több tízezer könyvet kínáló üzletet Péter ajánlotta, mert itt elmondása szerint mindig mindent megtalált, amit keresett (ő nyilván nem a Generation P-t kereste), és mert szerinte a budapesti antikváriumok legszebb polcait is itt láthatjuk. Szóval, ha másért nem, akkor legalább a polcok miatt már érdemes ellátogatnunk ide.
Városfal antikvárium
Az üzlet 2009 szeptembere óta működik. A tulajdonos szerint a verseny élénkíti a piacot, szóval nem probléma, hogy ennyi antikvárium van a Múzeum körúton. „Virágozzék sok virág, működjön az, aki jobban csinálja”– mondta vidáman. Ildikó a következők miatt szavazott rájuk: „Nem drágább a többinél, a könyvek itt nem olyan katonás rendben állnak, mint pl. a Központi Antikváriumban, itt nyugodtan elvadászgathat az ember órákig. Különben a bolt illata fogott meg a legjobban. Nincs az az áporodott, dohos pinceszag, mint a többiben, hanem olyan illat van itt, mint a nagyapám lakásában volt annak idején.” A nagypapaszag mellett a másik vonzereje talán még az lehet ennek az antikváriumnak, hogy itt bakelitek, CD-k, DVD-k közül is válogathat a gyűjtő, vagy az egyszeri vásárló.
Aranycsillag Ezoterikus Antikvárium
A Bartók Béla úton található ezoterikus antikváriumot egyik munkatársunk pusztán érdekességként említette meg. Felkerekedtünk, és megnéztük magunknak. Mielőtt bementünk volna a boltba, leszólítottuk azt a két srácot, akik épp akkor jöttek ki a bizarrnak tűnő üzlet üvegajtaján, míg mi erőt gyűjtöttünk a spirituális könyvrégiségek feltérképezéséhez. Gergő szerint érdemesebb inkább internetről rendelni, ha ezoterikus könyvet akarunk venni, mert itt a kiszolgálás nem túl barátságos. Amikor rákérdeztünk, hogy akkor mégis miért épp itt vásárolt, elárulta, neten rendelt egy könyvet a barátnőjének, és mivel ő épp a szomszédban lakik, így ide kérte a szállítást. A mondottak alapján nem számítottunk túl sok jóra, de belépve azonnal megéreztük, milyen varázslatos egy hely ez az Aranycsillag. Az asztalon a cukorkák mellett egy halom 1993-as fénymásolt horoszkópújságot találtunk, a vitrinekben a könyvek mellett a Szűz Mária szobortól kezdve a kristálytalizmánokon keresztül szinte mindent láthattunk, épp csak döglött hódot nem. Szappanok, illóolajok, fülbevalók, nyakláncok, mágneses ezorezonátorok, buddhás, jézusos hűtőmágnesek, mindez persze a több száz ezokönyv mellett egy egészen kicsi, de rettenetesen zsúfolt üzletben. A két eladóhölgy viszont valóban nem volt túl készséges, amikor az antikváriumról kérdeztük őket, bár a bolt előtt elcsípett srác beszámolója alapján nem is számítottunk másra.
Amennyiben kíváncsiak kutyájuk, cicájuk, papagájuk horoszkópjára, vagy a Nyugalom hangjai című meditációs zenei válogatássorozatot szeretnék beszerezni, esetleg csak egy jézusos hűtőmágnesre vágynak, akkor mindenképpen el kell látogatniuk az Aranycsillagba, ahol kisebb árukapcsolással még az 1993-as horoszkópjukat is megvásárolhatják, ha netán elfelejtették volna, mi is történt Önökkel 19 évvel ezelőtt.
Elismerjük, hogy az internet talán nagyobb találmány volt, mint a híres Szputnyik, de néhanapján azért ellátogatni egy különleges antikváriumba, lenyomni azt a kilincset, megérinteni a polcról leemelt könyv lapjait, meginni azt a prágai pörkölésű kávét, közben érezni a könyvek illatát, sokkal nagyobb élmény tud lenni, mint néhány kattintás.