Ha ezeket a dalokat hallgatod, nem fáj annyira még a fejed sem

GettyImages-872539686

Kétségtelen, hogy a zene képes lehet megnyugtatni a fájó és zaklatott lelkünket. Egy új kutatás azonban azt is bizonyította, hogy bizonyos típusú zene segíthet abban is, hogy csökkentse a fizikai fájdalmat.

Amikor Adele keserédes balladája, a Someone like you a 2011-ben megjelent kislemezén debütált, millióknak nyújtott lelki vigaszt világszerte. A dal több mint egy évtizeddel később továbbra is az egyik legnépszerűbb a zenerajongók körében. Nem véletlenül, hiszen a hozzá hasonló művészek értenek ahhoz, hogyan szólaltassák meg a szív húrjait érzelmes dallamokkal, amelyek képesek kezelni a szívfájdalom és a veszteség miatt érzett gyötrődést is.

Ezek a dalok csökkentették a fájdalmat

Egy nemrég közzétett új tanulmány szerint kedvenc dalaink hallgatása csökkentheti a fájdalomérzetünket. A leghatékonyabb fájdalomcsillapítóknak pedig a keserédes és érzelmes emlékeket felelevenítő, szomorú dalokat találták.

Adele egyik dala világszerte millióknak nyújtott vigaszt a lelki fájdalmakra
Adele egyik dala világszerte millióknak nyújtott vigaszt a lelki fájdalmakraKevin Winter / Getty Images Hungary

Mindemellett a kutatók azt is kiderítették, hogy bár a gyógyszerek szerepét nem veszi át, de a zene segíthet csökkenteni akár a fejfájást is, ráadásul a zenehallgatásnak a pirulákkal ellentétben nincs semmilyen mellékhatása vagy kockázata. 

A kutatás végző orvosok 63 felnőttet kértek meg arra, hogy hozzák magukkal két kedvenc dalukat; az egyetlen kikötésük az volt, hogy a dalok hosszabbak legyenek három perc 20 másodpercnél. Fontos volt továbbá, hogy az egyik zeneszám egy régóta kedvelt dal legyen, a másik pedig egy olyan, amit egy lakatlan szigetre is magukkal vinnének. A vizsgálatban részt vevőknek továbbá meg kellett hallgatniuk hét pihentető, de általuk korábban nem ismert zeneszámot, és választaniuk is kellett egy számukra tetsző dalt közülük.

A zene fájdalomcsillapító hatása most már bizonyított tény
A zene fájdalomcsillapító hatása most már bizonyított tényJamie Grill / Getty Images Hungary

Minden résztvevő egy 7 perces blokkban hallgatta a zenét, miközben egy monitor képernyőjét kellett nézniük. Ez idő alatt megszólalt a két kedvenc zenéjük, a hétből az egyik pihentető hangszeres dal, illetve a három zene alapján készült egyveleg. Az egyik 7 perces blokkban a résztvevők csendben ültek, miközben a kutatók egy forró tárgyat rögzítettek a bal alkarjuk belső oldalára, ami ahhoz hasonló érzést váltott ki, mintha egy forró teáscsésze okozott volna fájdalmat.

Mindeközben az emberek arról számoltak be, hogy kevesebb fájdalmat éreztek akkor, amikor a kedvenc daluk hallgathatták, mint akkor, amikor az ismeretlen, pihentető dal szólt, vagy csak csendben ültek.

A dalok keveredéséből született dallamok sem csökkentették a fájdalmat, ami a kutatók szerint azt bizonyítja, hogy a zene sokkal több annál, mint egy elterelő hadművelet, ami eltéríti a figyelmet egy kellemetlen élményről.

A kutatók azt találták, hogy azok, akik keserédes és megindító dalokat hallgattak, kevesebb fájdalmat éreztek, mint amikor megnyugtató vagy vidám témájú dalokat hallgattak. A szakemberek szerint az eredmény mindenképpen figyelemre méltó, és magyarázatot ad arra, hogy miért hallgatunk ösztönösen keserédes, melankolikus vagy éppen spirituális zenét.

Jó, ha egy daltól kiráz bennünket a hideg

Azok az emberek, akik lehangoló, édes-bús dalokat hallgattak, többször számoltak be hidegrázásról, borzongató izgalomról, amit a kellemes zene hallgatása okozott a bőrükön. Ezt az érzést a kísérlet során tapasztalt égető fájdalom által kiváltott kellemetlenségnél jóval enyhébbnek tapasztalták. 

Az agyunk ráhangolódik a zenére, hogy kiszűrje a fájdalom által küldött üzeneteket
Az agyunk ráhangolódik a zenére, hogy kiszűrje a fájdalom által küldött üzeneteketGuido Mieth / Getty Images Hungary

Bár a kutatás erre nem terjedt ki, a szakemberek úgy vélik, hogy a zene által okozott hidegrázás lehet a fájdalomcsillapító hatás oka. A szakemberek azt feltételezik, hogy annak elkerülése érdekében, hogy az agyat túlterheljék a bennünket körülvevő ingerek, az agy kiszűri azokat, amelyeket feleslegesnek vagy irrelevánsnak tart. 

Ebben az esetben előfordulhat, hogy az agy ráhangolódik a zenére, és kiszűri a bejövő fájdalom „üzeneteit”. Ilyenkor megeshet, hogy bár testünk érzi a fájdalmat, elménkhez nem jut el a fájdalom érzékelése.

A test azon képessége, hogy felvegye az érzelmeket és érzéseket, segít felmérni, mennyire fontos a fájdalom abban a pillanatban. A kutatók képalkotó vizsgálattal megfigyelték, hogy a zene megváltoztatja az agyban lévő összekapcsolódásokat több olyan agyi régióban, amelyek részt vesznek a fájdalom, az emlékek és a szubjektív érzelmi állapotok feldolgozásában.

Amikor az emberek olyan zenét hallgatnak, amit élveznek, a mérések szerint ez 10 százalékkal csökkentheti a fájdalomérzetüket, ám ez a viselkedés bizonyos esetekben nem elég fájdalomcsillapító ahhoz, hogy elkerüljük a gyógyszeres kezelést vagy az orvosi vizsgálatot.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek