Bár régóta köztudott, hogy a sok vörös hús fogyasztása egészségkárosító hatású, egy friss kutatás, amelyet az American Journal of Clinical Nutrition (AJCN) című folyóiratban publikáltak, most kimutatta: a húsimádók akár már heti 2 adag fogyasztásával is növelhetik a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.
Ilyen káros a vörös hús
„Már heti 2 adag vörös húsnál is szerény, de statisztikailag szignifikáns kockázatnövekedést tapasztaltunk, és a kockázat tovább nőtt magasabb bevitel esetén” – számolt be Xiao Gu, a tanulmány vezető szerzője, a Harvard T. H. Chan School of Public Health posztdoktori munkatársa.
A tanulmány azt is megállapította, hogy a vörös hús (ami alatt a háziasított állatokból származó marhahúst, sertéshúst, bárányhúst és kecskehúst, valamint a feldolgozott élelmiszerekben és a hamburgerek többségében található ilyen húsokat értjük) egészséges növényi alapú fehérjeforrásokkal való helyettesítése csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.
A vörös hús nem csak a cukorbetegség szempontjából jelent kockázati tényezőt. Korábbi kutatások úgy találták, hogy túlzott fogyasztása növeli a szívbetegségek, a májbetegségek, az elhízás és a rák kialakulásának esélyét.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a feldolgozott vörös húsokat egyenesen az 1. csoportba tartozó rákkeltő anyagok közé sorolja, ami azt jelenti, hogy éppúgy rákot okozhatnak, mint az UV-sugárzás vagy a dohányzás.
A feldolgozatlan vörös húsok pedig a 2. csoportba tartozó rákkeltő anyagok közé tartoznak, ami arra utal, hogy „valószínűleg rákot okoznak”. Ide került például a számos üdítőitalban megtalálható aszpartám nevű mesterséges édesítőszer is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés