Ha néha-néha – mert a szükség úgy hozza – tudod tartani, és nem rohansz azonnal a vécére, mondjuk, egy vonaton, egy repülőn vagy a színház szünetében, abból még nem lehet baj, de ha tartósan nem akkor mész pisilni, amikor kéne, annak már egészségügyi problémái lehetnek. A pisi visszatartása húgyúti fertőzést okozhat – figyelmeztet egy egészségügyi szakértő.
A szakértő elmagyarázta, hogy a vizelet visszatartása károsíthatja a medencefeneket és számos problémához vezethet. Ha túl gyakran tartjuk magunkban a pisilést, a húgyhólyag izmai elveszíthetik az összehúzódási képességüket. Ez problémát okozhat akkor is, amikor már szeretnénk kiüríteni a húgyhólyagot, de nem megy, mert az izmok működése megváltozott. De nemcsak ez lehet a baj, hanem kellemetlen szárazságot (urogenitális atrófiát) és inkontinenciát is okozhat.
Kétpohárnyi vizelet és a húgyúti fertőzés
Egy egészséges hólyag legfeljebb két pohár vizeletet tud tárolni a nap folyamán, mielőtt telinek tekintendő, és üzenetet küld az agynak, ha körülbelül a negyede megtelt. Ha túl sokáig tartogatjuk a vizeletet, káros baktériumok halmozódhatnak fel, ami húgyúti fertőzést okozhat. Ezek általában kellemetlenek, fájdalmat okoznak vizelés közben, és állandó késztetést jeleznek arra, hogy vécére kell menni. Szakértők arra is felhívják a figyelmet, hogy ha egy húgyúti fertőzést nem kezelnek megfelelően, és a fertőzés továbbterjed, az életveszélyes szepszissé válhat.
Vannak árulkodó jelek
Az egészséges medencefenék fontos a húgyúti, bélrendszeri és szexuális egészség szempontjából, és vannak árulkodó jelek, amelyek arra utalnak, hogy valami nincs rendben. Ezek közé tartozik, ha szivárgást észlelünk köhögés, tüsszögés vagy testmozgás közben, vagy állandóan úgy érzi az ember, hogy vécére kell menni. De ha a medence területén szex közben fájdalmat érez valaki, az is utalhat arra, hogy húgyúti fertőzéssel van dolga.
Érdemes kerülni az alkoholt
Ha valaki csak gyanakszik arra, hogy valami nincs rendben odalenn, érdemes kerülnie az alkoholt, mivel ez egy természetes vízhajtó, amely növeli a vizelettel történő vízveszteséget. Az alkohol is irritálhatja a hólyagot, ami súlyosbíthatja a túlműködő hólyag tüneteit. Ha már megfigyelted magadon, hogy italozás közben nagyobb szükséged van a mosdóra, fontold meg az elfogyasztott italok számának csökkentését. Vagy az is megoldás lehet, ha beállítasz egy határt, amelynél már tudod, hogy nem szabad többet, mert eddig bírja a hólyagod.
A nőknek még veszélyesebb
A nőknek különösen figyelni kell, mert a menstruáció vége felé, az alacsonyabb ösztrogénszint miatt a medencefenék izmai a leggyengébbek, amitől úgy érezhetik, hogy állandóan arra van szükségük, hogy vécére járjanak. Jó hír viszont, hogy ezeket az izmokat lehet erősíteni, és idővel az állandó vizelési késztetés is megszűnik. A Kegel-gyakorlatok erősíthetik a medencefeneket és támogathatják a hólyagot, így elkerülhető a szivárgás és javítható a hólyag szabályozása. Ezek a gyakorlatok magukban foglalják a medenceizmok összehúzódását és ellazítását, tanácsos naponta háromszor elvégezni, legalább hat héten keresztül. Fontos szem előtt tartani, hogy mindenkinél másként hatnak a Kegel-gyakorlatok, például előfordulhat, hogy egyeseknél hatásosak a vizelet-visszatartás gyógyítására, míg másoknál csak megelőzésként, illetve szinten tartó edzésként tud működni.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés