Nincs határérték fölötti szennyezés a Salgó-patakban, mérgezésről nem eshet szó

GettyImages-877106402
Olvasási idő kb. 4 perc

A vízügyi hatóság április 16-án vett mintát a patakból, az azok alapján elvégzett vizsgálatok eredményei szerint sem a Salgó-, sem a Tarján-patakban nincsen határértéket meghaladó szennyezés.

Korábban a Greenpeace azt állította, rákkeltő anyaggal szennyezett víz folyik a Salgóban. Az ÉLTEX Kft. az üggyel kapcsolatos közleménye szerint a mérgezés szó használata irreális és hangulatkeltő, a patak vize pedig már a telephelyükre való belépési pont előtt is vinil-kloridot, diklór-etilént és arzént is tartalmaz.

„Megjegyeznénk, hogy a patakvízre vonatkozóan vinil-kloridra és diklór-etilénre nem állnak rendelkezésre határértékek, az arzénra vonatkozóan a mért értékek pedig megfelelnek a határértéknek” – fogalmaztak.

A víz szennyezésével kapcsolatos korábbi híradások tévesnek bizonyultak
A víz szennyezésével kapcsolatos korábbi híradások tévesnek bizonyultakIuliia Burmistrova / Getty Images Hungary

Összesen négy vízmintát vettek le a szakemberek: az ÉLTEX területén a földből feltörő vízből, az ÉLTEX és az Acufer telekhatárán földből feltörő vízből, a Salgó-patakból az ÉLTEX telephelye előtt 20 méterrel, illetve a Tarján-patakból kilométerekkel az ÉLTEX telephelye után.

Az eredmények a következők:

  • az arzén mennyisége a telephely előtt a vízben 3,3 mikrogramm/liter, azután 3 mikrogramm/liter, a határérték 20 mikrogramm/liter
  • a vinil-klorid mennyisége a telephely előtt 13,8, azután kevesebb mint 0,4 mikrogramm/liter, egészségügyi határérték nem áll rendelkezésre
  • a cisz-1,2-diklór-etilén mennyisége a telephely előtt 5,5, azután szintén kevesebb mint 0,5 mikrogramm/liter, egészségügyi határérték nem áll rendelkezésre.

A közlemény szerint a Greenpeace által „fellelt” befolyási pont ingatlanján korábban az acélárugyár salakkezelő létesítménye volt, ahol

többmillió köbméter salak darálása és osztályozása folyt, mielőtt feltöltésként felhasználták volna azt. A terület mellett, az ingatlanról északra lévő domb is egy salakhegy.

Mint kiderült, ennek szerepe lehetett a víz összetételének változásában,

Kohósalakon keresztül folyik a víz

Az ÉLTEX Kft tudomása szerint a volt acélárugyár területétől északra lévő városrész egyes területeiről összegyűjtött csapadékvizet az acélárugyár területén keresztül vezetik be a Salgó-patakba.  Az ÉLTEX Kft a volt acélárugyár köztudottan évszázados környezeti szennyezéssel és hatályban lévő kármentesítési kötelezéssel terhelt ingatlanjait vásárolta meg, átvállalva a kármentesítési feladatokat. A kármentesítés több lépésben történik, minden lépést a környezetvédelmi hatóság engedélyével lehet megtenni.

„A kármentesítési folyamatot megkezdtük, a teljeskörű tényfeltárást elvégeztük. Jelenleg a monitoring rendszer engedélyeztetése, kialakítása és a beavatkozási terv kidolgozása van folyamatban. A salakhegy ingatlanjára korábban teljeskörű tényfeltárái kötelezettséget írtak elő (a kármentesítés első lépése), de mivel azt az ÉLTEX Kft nem vásárolta meg, így annak a kötelezettségnek nincs jogutódja. A salakhegy hozzávetőlegesen többmillió köbméter kohósalakot tartalmaz.

A minták vastartalomra vonatkozó mérési eredményei, illetve a patakba való befolyási nyomvonalon látható sárgásvöröses lerakódások is arra utaló jelek, hogy a „szennyezés” a salakból származhat” – fogalmaztak.

Aláhúzzák, hogy a telephelyükről kilépő víz kevésbé szennyezett, mint az oda belépő, azaz nem innen ered a szennyezés: a telephelyen átfolyó patakvíz az ingatlanról történő távozást követően sokkal kisebb koncentrációban tartalmaz szennyező anyagokat, mint a befolyási oldalon.

Frissítés

Cikkünk megjelenését követően megkeresett minket a Greenpeace, a következőket szeretnék hozzáfűzni ahhoz:

  • a Greenpeace szerint az általuk március 18-án vett minták laboratóriumi vizsgálatának eredményeit nem cáfolják az egy hónappal a szennyezés után történt mérések,
  • a zöldszervezet nem állította, hogy az Éltex produkálja a szennyezést, hanem azt, hogy a telephelyéről folyt ki. A Greenpeace a szennyezés jelenlétekor ott volt a helyszínen, az Éltex telephelyéről történő kifolyásból vett mintát, és abban mutatott ki jelentős szennyeződést;
  • nem állította, hogy a szennyezés akkumulátortevékenységből származik, hanem hangsúlyozta, hogy a szennyező anyagok olyan telephelyről jutottak ki, amely korábban akkumulátor hulladékot tárolt;
  • a mérési eredmények elemzése után azt hozta nyilvánosságra, hogy mintavételei veszélyes anyag jelenlétét mutatta ki.

Részletes állásfoglalásuk a témában oldalukon olvasható

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek