A napok óta tartó hőség egészségügyi veszélyeiről már sokat írtunk, de az országos tisztifőorvos és a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ is minden adandó alkalommal figyelmeztet a folyadékpótlás szükségességére a kánikulában. Arról azonban ritkábban esik szó, hogy a túlzott vízfogyasztás is mérgezést okozhat.
A vízmérgezés nem vicc
Talán már mindenkinek a könyökén jön ki, hogy a 40 fok közeli hőmérséklet drasztikus hatással van a szervezetünkre, amelynek komoly munkájába kerül, hogy állandó szinten tartsa a belső hőmérsékletünket. Napi több liter vizet is kiizzadhatunk, ezért a bevitelnél napi 2,5-3 liter a minimum. Ugyanakkor maximumok is vannak, mert a vízmérgezés akár halállal is végződhet. Ilyen akkor alakul ki, ha a szervezet vízbevitele nagyobb, mint a vízleadása– figyelmeztet a WEBBeteg.
A folyadékpótlás sem mindegy, hogy mivel történik. A legjobb az ásványvíz, amivel az izzadsággal elpárolgó sókat is pótolhatjuk, de a gyümölcsteák, gyümölcslevek is ajánlottak. Kerülendők viszont a cukrozott üdítők, az alkohol és a koffeintartalmú italok, utóbbiak ugyanis vízhajtó hatásúak, vagyis fogyasztásuk után csak jobban fogunk izzadni, ami a vízháztartásunkat még inkább felborítja.
Érdemes mindig magunknál tartani innivalót, és folyamatosan kortyolgatni, nem szabad megvárni, hogy már gyötörjön a kínzó szomjúság. De mint mindent, ezt is túlzásba lehet vinni. Vízmérgezésről akkor beszélünk, ha valaki olyan nagy mennyiségű vizet visz be a szervezetébe, hogy attól felborul a sóháztartása: a különböző tápanyagok annyira felhígulnak, hogy nem tudják ellátni a feladatukat.
Rengeteg víz kell hozzá
Ez leginkább olyanoknál fordulhat elő, akik intenzíven sportolnak vagy kemény fizikai munkát végeznek a nagy melegben, és ezért szélsőségesen sok vizet isznak. Egy egészséges felnőttnek naponta több mint 7-8 liter vizet kellene meginnia ehhez.
Amikor a vér nátriumtartalma túl alacsony, a sejtek működése nem megfelelő. Ennek hátterében az áll, hogy a vízbevitel mértéke meghaladja a vese nátriumkiválasztó képességét. A krónikus vízmérgezés (yponatremia) esetén a nátriumszint csökken drasztikusan, és ha ez hirtelen történik, az nagyon súlyos tünetekkel: agyduzzanattal, kómával, esetlegesen akár halállal járhat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés