Vészharangot kongatnak: ezt várhatjuk a halálos vírusvariánstól, a legrosszabbra készülhetünk

virus-varians himlo
Olvasási idő kb. 3 perc

A WHO szerda este úgy döntött, az mhimlő halálos variánsa miatt globális egészségügyi vészhelyzetet jelent be. Ennek a vírusváltozatnak korábban sikerült megállítani terjedését, de most négy, korábban nem érintett országban terjed.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz azt követően döntött a nemzetközi egészségügyi jog szerinti legmagasabb szintű riasztás elrendeléséről, hogy szerda este független egészségügyi szakemberekkel tartott megbeszélést az mhimlő kapcsán tapasztalt legfrissebb jelenségek megvitatására – írja a CNN.

„Az mhimlő új kládjának kimutatása és gyors terjedése a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén, ezt követően vírusvariáns szomszédos, korábban mhimlő-megbetegedéseket nem jelentő országokban történő kimutatása, illetve a további terjedés lehetősége Afrikán belül és kívül nagyon aggasztó” - mondta.

Ez a vírusvariáns halálosabb a korábbiaknál
Ez a vírusvariáns halálosabb a korábbiaknálkontekbrothers / Getty Images Hungary

„A sürgősségi bizottság ülésezett, majd azt tanácsolta nekem, hogy nemzetközi aggodalomra okot adó közegészségügyi vészhelyzetnek nyilvánítsam a jelenlegi szituációt. Elfogadtam ezt a tanácsot” – indokolta döntését.

A vírusvariáns ellen össze kell fogni

Ilyen esetekben koordinált nemzetközi összefogásra is szükség lehet, mivel a megbetegedés átterjedhet a világ más tájaira is.

Szakértők szerint az, amit jelenleg Afrikában tapasztalnak, valószínűleg csak a jéghegy csúcsa, úgy vélik, valószínűleg nem is értjük még a vírus valódi terhét.

Az év eleje óta több mint 17 ezer mhimlő-megbetegedést és több mint 500 halálesetet jelentettek 13 afrikai országból az Afrikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ szerint, amely a járványt „nagyon magas kockázatú eseménynek” minősíti.

A korábbi nevén majomhimlőként ismert kór vírusos betegség, amely terjedhet emberről emberre is. A WHO szerint szoros érintkezés, például érintés, csók vagy szex, valamint szennyezett anyagok, például lepedők, ruhák és tűk révén terjedhet. A tünetek közé tartozik a láz, a fájdalmas kiütések megjelenése, a fejfájás, az izom- és hátfájás, a gyengeség és a nyirokcsomók megnagyobbodása.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek