A fertőző gombának már hat típusa ismert, a legutóbbit szingapúri tudósok mutatták ki kórházi betegek szervezetéből. Az eddigi tapasztalatok szerint a kórokozó a legyengült immunrendszerű páciensekre jelenti a legnagyobb veszélyt, és rendkívül magas halálozási aránnyal rendelkezik. A gombától ráadásul nagyon nehéz megszabadulni, mert igen gyorsan terjed, miközben ellenáll minden ma ismert kezelési módnak.
Megállíthatatlanul terjed a veszélyes gomba
A C. aurist még 2009-ben fedezték fel Japánban. Az addig ismeretlen gombafajt egy kórházi kezelés alatt álló 70 éves beteg külső hallójáratában találták meg. Akkor még nem volt teljesen egyértelmű, hogy mennyire kell aggódnunk miatta. Miután azonban az általa okozott fertőzés a világ több pontján is felütötte a fejét, egyértelművé vált, hogy nem szabad félvállról venni.
Bár a C. auris általában egészséges embereket kolonizál anélkül, hogy megbetegítené őket, súlyos fertőzést is okozhat – különösen a legyengült immunrendszerű embereknél.
A gombafaj által képviselt fenyegetést tovább növeli, hogy meglehetősen ellenálló: a jelenleg ismert gyógyszerek és kezelési módok hatástalanok vele szemben. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ahol megjelenik, ott szinte lehetetlen megszabadulni tőle.
A gombák hosszú időn, akár heteken keresztül képesek az emberi bőrön vagy más felületeken megtelepedni, majd elsősorban a légzés útján, valamint sebeken keresztül juthatnak a szervezetbe, de felismerésük komoly kihívást jelent – már csak azért is, mert a tünetek igen széles spektrumon mozoghatnak. Az orvosok gyakran már csak akkor tudják felállítani a diagnózist, amikor minden más lehetőséget kizárnak. Ilyenkor általában a magas fehérvérsejtszint árulkodik róla.
Bár a fertőzések összességében még mindig ritkának tekinthetők, az Egyesült Államokban és a világ más részein az elmúlt években megszaporodtak a megbetegedések.
Már a gomba hatodik típusa fertőz
Egy szingapúri kórház orvosai 2023 áprilisában egy rutinszerű szűrési program részeként bukkantak rá a legújabb C. auris törzset hordozó betegre. Az országban a korábbi esetek olyan emberekhez kötődtek, akik valahol máshol kapták el a fertőzést, ám saját bevallása szerint az érintett páciens egy kétéves időszakon belül nem utazott sehova, ami felkeltette az orvosok érdeklődését. A szakemberek ezért kutatókkal együttműködve kezdték tanulmányozni a kórokozó genetikáját, majd megállapították, hogy a korábban ismert öt csoport vagy klád egyikével sem egyezik. A csapat ezután két másik szingapúri, illetve egy bangladesi betegnél is igazolták az új típussal való fertőzöttséget.
A felfedezéshez hozzájárult, hogy ebben a négy esetben a fertőzés még kezelhető volt hagyományos módszerekkel. Mivel a fertőzések nem kapcsolódtak egymáshoz, a kutatók elképzelhetőnek tartják, hogy az új klád szép csendben már elkezdett terjedni Szingapúrban és a világ más részein.
„Nem tudják, hogy ez a verzió különbözik-e abból a szempontból a többi kládtól, hogy képes nagy járványokat okozni. De tekintettel a világszerte növekvő járványkitörésekre, egyértelmű, hogy a C. auris veszélyt jelent a közegészségügyre” – közölték a kutatók, megjegyezve, hogy további erőfeszítéseket kell tenni a fertőzések mielőbbi észlelése és megfelelő felügyelete érdekében.
Az Egészségügyi Világszervezet eközben egy rezisztens szuperbaktériumra figyelmeztet, amellyel szemben szintén tehetetlenek vagyunk. Erről itt olvashatsz bővebben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés