A kutatók a citromban találták meg azt a hatóanyagot, amely megakadályozhatja a vesekőképződést. A felfedezés segítségünkre lehet akár abban is, hogy műtéti eljárásnak vessük alá magunkat.
Citrommal a vesekő ellen
A citromlé régi, évszázados népi gyógymódnak számít a vesekő kezelésében. Sőt a tudósok előtt is régóta ismert, hogy a citromsav képes arra, hogy megkösse a veseköveket alkotó ásványi anyagokat. Ám a mérték nélküli, túlzásba vitt citromléfogyasztás számos egészségügyi problémát okozhat. Fokozhatja a refluxos panaszokat, károsíthatja a fogzománcot, ami akár fogszuvasodáshoz is vezethet.
Annak érdekében, hogy a kellemetlen mellékhatások elkerülhetők legyenek, a kutatóknak meg kellett találniuk a citromnak azt a hatóanyagát, amely a vesekő feloldásáért felelős. A Nanjingi Kínai Orvostudományi Egyetem gyógyszerészei patkánykísérletek során jöttek rá arra, hogy a citrom nanorészecskéi megakadályozzák a vesekövek kialakulását.
A folyamat lényege, hogy a gyümölcsben lévő hatóanyag felpuhítja a kristályokat, és nem is engedi azokat kövekké összeállni.
A tudósok azt állítják, hogy a módszer az emberek esetében is alkalmazható.
Sőt mi több, igazolták azt is, hogy a citromlében található extracelluláris hólyagszerű nanorészecskék a citromon kívül egyéb citrusfélékben, például a grépfrútban is megtalálhatók, de igazoltan jelen vannak a ginszengben és a pitypangban is.
Mi a vesekő?
A vesekő kemény, kristályos, ásványi sókból álló lerakódás a vesékben, összetételét tekintve sokféle lehet, főként kalciumtartalmú anyagokból áll. Mérete különböző, lehet homokszemnyi, de átmérője elérheti akár a több centimétert is. Gyakoriságát, előfordulását tekintve elmondható, hogy általában tíz emberből egynél alakul ki élete során.
A vesekőképződés egyik leggyakoribb oka, ha a vizelet oldatlan állapotban úgynevezett kristályképző anyagot, például kalciumot, oxalátot vagy húgysavat tartalmaz.
Ez elhízásból, magas vérnyomásból is kialakulhat, okozhatja köszvény, de akár bizonyos gyógyszerek is. A vesekőképződés lehet a genetika által kódolt, így, ha már van a betegségnek a családban kórelőzménye, célszerű erre figyelmet fordítani. Következménye lehet a manapság oly divatos fehérjében gazdag diétának vagy a túlzott sófogyasztásnak. Továbbá a nem megfelelő folyadékfogyasztással járó kiszáradás is vesekőképződést okozhat.
A vesekő akkor okoz panaszt, ha elindul
A vesekő önmagában nem okoz panaszt, a tünetek csak akkor jelentkeznek, ha a kő elmozdul a helyéről, és a húgyvezetékbe bekerül, ahol elzáródást okozhat, és megakadályozza a vizelet távozását. Ilyenkor erős, éles fájdalom sugárzik a bordák alá, az alhasba, az ágyék irányába; fájó, égő érzés jelentkezik vizelés közben, amiben akár a vér is megjelenhet. Gyakoribb lehet a vizelési inger, de az „elindult” vesekő okozhat hányást, hidegrázást, lázat és verejtékezést is. Ezekben az esetekben mindenképpen orvoshoz kell fordulni.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés