Így jelzi a bőröd, hogy már elérted a menopauzát

GettyImages-1456638962 (1)
Olvasási idő kb. 4 perc

A változókor idején számos testi, lelki változásra számíthatnak a nők. Ezek közül csak kevésbé ismert az a tény, hogy a változókor nem csupán a szaporodó ráncokkal rajzolja át a bőrünket. A kor előrehaladtával a szervezetben lévő fehérje csökkenése miatt például sokkal sérülékenyebbé válik a bőr, ami miatt gyakoribbak lesznek a kék-zöld véraláfutások.

Hőhullámok, hajhullás, szívritmuszavarok, fáradékonyság, libidócsökkenés, gyakori vizelési inger és felszaladt kilók – általában így jelez a test, ha elérkezett a klimax. Bár a menopauza több millió embert érint, azt azonban nem biztos, hogy sokan észreveszik, hogy a bőrük is átalakulhat a változókor során. Nézzük, melyek azok a szembetűnő jelek, melyeken a bőrünk keresztülmehet a menopauza idején.

Kisebb sérülések

Miután a menopauza első öt évében a bőr elveszíti kollagénállományának 30 százalékát, jóval több zúzódást észlelhetünk a testünkön, akár még a kisebb, jelentéktelennek tartott sérülésekből adódóan is. A kollagén az emberi testben legnagyobb arányban előforduló fehérje. Ez a szervezet ragasztójaként ismert anyag nemcsak a csontok, az inak, az ízületek és a porcok rugalmasságának és feszességének megőrzéséért, hanem a bőr és a kötőszövetek flexibilitásáért is felel. A kor előrehaladtával és az UV-sugárzás növekedésével csökken a szervezet saját kollagéntermelése, amitől a bőr elvékonyodik, és hajlamosabbá válik a zúzódásokra. 

A bőr kollagénszint-csökkenése természetes velejárója a változókornak
A bőr kollagénszint-csökkenése természetes velejárója a változókornakLiudmila Chernetska / Getty Images Hungary

Ezen kollagéntartalmú étrend-kiegészítők szedésével segíthetünk, ugyanis vizsgálatok igazolják, hogy a jobb felszívódás érdekében kisebb molekulákra bontott, úgynevezett hidrolizált kollagénkiegészítők sűríthetik a bőr kollagénjét.

Öregségi foltok

Az életkor változásával egyre gyakrabban jelenhetnek meg a test különböző részein apró, bőrfelszínbe simuló barna foltok. Ezek leggyakrabban a kézfejen, az arcon, a nyakon és a dekoltázson jelentkeznek, és valószínűleg a régebbi UV-károsodás következményeiből fakadnak. 

A foltok elkerülhetők fényvédővel kombinált niacinamidot vagy kojisavat tartalmazó krémek rendszeres használatával.

Megereszkedett bőr az arcon és a nyakon

Az arc vagy a nyak megereszkedett bőre a menopauza során bekövetkező kollagénvesztés másik következménye lehet. Ennek kezelésében segíthetnek a retinoltartalmú krémek, melyeket legjobb az éjszakai bőrápolási rutinba beiktatni. Kutatások bizonyítják, hogy ez az A-vitaminból származó öregedésgátló megvastagíthatja a bőr irharétegét, ezáltal hidratáltnak, simának és fiatalnak tűnik az arcbőr.

Száraz bőr

Természetes folyamat, hogy a menopauzával járó hormonális változások miatt a bőr egyre jobban kiszáradhat. Éppen ezért nagyon fontos, hogy már a változókort megelőzően reggel és este is hidratáljuk a bőrünket. Használjunk arcápoló krémet, valamint közvetlenül zuhanyozás vagy fürdés után kenjük be magunkat testápoló krémmel, hogy a bőrünk megköthesse a nedvességet.

A testápoló krémek segítségével bőrünkbe zárhatjuk a nedvességet
A testápoló krémek segítségével bőrünkbe zárhatjuk a nedvességetFlavia Morlachetti / Getty Images Hungary

Vékony haj

A menopauza során gyakran tapasztalt jelenség a haj elvékonyodása, valamint a test különböző részein lévő szőrzet megritkulása. Ennek oka, hogy a kor előrehaladtával csökken a szervezet ösztrogénszintje. A hajhullás különféle táplálékkiegészítőkkel vagy a fejbőrön helyileg alkalmazható természetes, illetve kémiailag előállított szerekkel megelőzhető.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek