Banálisnak vélheted ezt a tünetet, de vakság is lehet a vége

vakság tünet
Olvasási idő kb. 4 perc

Volt már olyan, hogy lebegő foltok, apró pöttyök jelennek meg a szemed előtt? Ne vedd félvállról a dolgot, mert komoly baj tünetei lehetnek, amit ha időben nem kezeltetsz, akár vakságot is okozhat.

A retinaleválás sokszor súlyos vagy maradandó látáskárosodást, akár vakságot is okozhat, ezért ha jelentkeznek a tünetei, sürgős ellátást igényel. A korszerű műtéti technikák segítségével az esetek döntő többségében jól kezelhető a betegség, de nagy lelki terhet ró a páciensre, hiszen nem lehet pontosan megítélni a kimenetelt, a látásjavulás mértékét. Sőt, akár többszöri műtéti ellátást is igényelhet – figyelmeztet a Budai Szemészeti Központ.

Vaksághoz is vezethet, ha ilyen tüneteket tapasztalsz

A retinaleválás a leggyakrabban akut panaszokat okoz: a leválás folyamata ugyanis fájdalommentes, ezért sokszor későn veszik észre az emberek. Leggyakrabban olyan tünetei lehetnek, mintha egy függönyt húznának le: fokozatosan csökken az oldalsó (perifériás) látás, hirtelen lebegő foltok, apró pöttyök jelennek meg, amelyek átsodródnak a látómezőn, de a fényvillanások, szikralátás, villámlátás sem ritka, főleg a periférián.

Mindez homályos látáshoz, látásvesztéshez vezet, de vakság is lehet a vége.

Gyanús tünetek esetén érdemes mielőbb orvoshoz fordulni, nehogy vakság legyen a vége
Gyanús tünetek esetén érdemes mielőbb orvoshoz fordulni, nehogy vakság legyen a végebojanstory / Getty Images Hungary

Ha ezeknek a tüneteknek valamelyikét észleljük magunkon, azonnal szemészhez kell fordulni. Ő pupillatágítót cseppent a szembe, hogy megvizsgálhassa a szemfeneket, így meg tudja állapítani, hogy van-e elváltozás (szakadás, vérzés) a retina területén.

A retinaleválásnak számos típusa van, amelyek közül a leggyakoribb az, amikor a retina egy bizonyos pontján szakadás alakul ki. Ennek fő oka, hogy a szemgolyó belsejét kitöltő anyag (üvegtest) bizonyos okok miatt zsugorodni kezd, és a húzó hatás miatt kiszakít egy területet a retinán

– magyarázta Cserháti Zoltán, a Budai Szemészeti Központ szakorvosa, aki szerint a levált retina helyreállítása a legbonyolultabb és legkomplexebb szemészeti műtéti feladatok közé tartozik. A kezelés kizárólag műtéti úton lehetséges, napjainkban a leggyakoribb eljárás az úgynevezett vitrectomia, amelynek során gázzal vagy szilikonolajjal töltik fel a szemgolyó belsejét, nyomást fejtve ki a retinára, amitől az visszafekszik az alapjára.

A gyógyulás körülbelül négy-hat hétig tart, de van akinél ez hosszabb időt vesz igénybe. A látás a műtétet követő hetekben-hónapokban javul, de a végleges eredményt nem lehet előre megmondani, mivel akár a műtét előtt, akár a műtétet követően kialakulhatnak olyan állapotok, szövődmények, amelyek befolyásolják a retina állapotát.

Az, hogy a látás milyen mértékben javul és milyen látás várható hosszú távon, attól függ, hogy a leválás milyen károsodást okozott a retina sejtjeiben, és azok hogyan fognak regenerálódni

– fejtette ki a szemész.

Ki van kitéve a retinaleválás kockázatának?

A retinaleválás leggyakoribb kockázati tényezői és okai:

  • öregedés (leggyakrabban a 60-70 éves korosztályt érinti),
  • súlyos szemsérülés,
  • családban előfordult retinaleválás,
  • szürke- vagy zöldhályog-műtét,
  • közepes és nagyfokú rövidlátás,
  • súlyos cukorbetegség,
  • koraszülötteknél is gyakori,
  • ritkán különböző vírusfertőzéseket követően is előfordulhat.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek