18

Csak felnőtteknek

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet. Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését a gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartozik.

Vaginizmus: amikor szinte lehetetlenné válik a behatolásos szex és a tamponhasználat

GettyImages-1407771711
Olvasási idő kb. 3 perc

A vaginizmussal élő nők mindennapjait nehezíti meg furcsa állapotuk, amely nemcsak azt teszi lehetetlenné, hogy szexuális életet éljenek, hanem menstruációjukban is limitálja választási lehetőségeiket.

A vaginizmus kialakulása nem köthető egyértelműen egyetlen okhoz: az érintettek közt vannak, akik attól tartanak, túl szűk a vaginájuk, mások rossz szexuális tapasztalathoz vagy egy kellemetlen nőgyógyászati vizsgálathoz kötődő traumájuk miatt szenvednek. Kialakíthatja a vaginizmust az is, ha valaki a szexualitást szégyenteljes, bűnös cselekedetnek ítéli meg, illetve egyes fájdalmas betegségek után is beköszönthet az állapot.

De mi is a vaginizmus?

A vagina önkéntelenül összeszorul, amikor bármilyen tárgy közeledik felé: a legrövidebben és legegyszerűbben így fogalmazható meg, mit jelent ez az állapot. Lehet szó itt akár egy tamponról, egy vizsgálati eszközről, szexuális játékszerről vagy éppen nemi szervről. 

A vaginizmus a test automatikus reakciója, melyet a félelem vált ki: bármi is akarna behatolni a testbe, így akadályozza meg azt, az érintett nőnek pedig semmilyen kontrollja nincsen afölött, ami történik,

így nem lehet megkérni arra, ugyan, ernyedjen már el egy kicsit.

A tipikus tünetek a következők:

  • Nehezen tudsz tampont használni.
  • Szexuális aktus során a behatolás nehézségekbe ütközik.
  • Égő, szúró fájdalmat érzel behatolásos közösülés közben.
A vaginizmus nemcsak a szexet nehezíti meg, hanem a kapcsolat életben tartását is
A vaginizmus nemcsak a szexet nehezíti meg, hanem a kapcsolat életben tartását isvalentinrussanov / Getty Images Hungary

Csak behatoláskor derül ki

Arra, hogy izgalomba tudsz-e jönni, semmiféle hatása nincsen az állapotnak: csak és kizárólag a behatolást teszi lehetetlenné, és akkor is jelentkezhet, ha korábban semmiféle problémád nem volt azzal. Az elsődleges vaginizmussal élőknél kezdettől megjelennek a gondok, de a másodlagos vaginizmusra az jellemző, hogy a korábban átélt felhőtlen élmények után válik a szexuális egyesülés lehetetlenné. Ennek gyakran előfutára az, hogy az együttlét fájdalmas.

Ha erre az állapotra gyanakszol, akkor is mindenképp fel kell keresned egy nőgyógyászt, hogy megbizonyosodhasson, nem valamilyen fertőzés vagy esetleg hüvelyszárazság okozza azokat a tüneteket, amelyek alapján te vaginizmusra gyanakodsz.

Párterápiára is szükség lehet
Párterápiára is szükség lehetAsiaVision / Getty Images Hungary

Így gyógyul az érintettek szexualitása

A pszichoterápia mellett szükség van a vagina tágítására is, amelyhez egyrészt Kegel-gyakorlatokat ajánlanak, másrészt pedig manuális tágítást. Ehhez léteznek különböző körméretű, kifejezetten a vaginizmussal élők számára kialakított tágító eszközök, amelyeket huzamosabb ideig használnak az érintettek, egyre nagyobb körméretűre váltva.

Az állapottal kapcsolatosan fontos annak tudatosítása is, hogy az érintettek nem tehetnek vaginizmusukról, épp ezért a partnerrel is nyíltan érdemes beszélni a helyzetről, annak megoldási lehetőségeiről. Egy kapcsolatban komoly nehézségeket okozhat a vaginizmus, ezért fontos, hogy az érintettek kezelésben is részesüljenek.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek