Az osztrák környezetvédelmi hivatal laboratóriumában 15 limonádét és 5 jeges teát vizsgáltak meg, amelyek különböző márkáktól és gyártóktól származtak, és élelmiszerboltokban kaphatók. A vizsgálatot spektroszkópiás módszerrel végezték, és 0,025 és 0,5 milliméter közötti méretű mikroműanyag-részecskéket kerestek bennük.
Majdnem minden üdítőben megtalálható a veszélyes anyag
A 20 minta közül 17-ben – vagyis az italok 85 százalékában – különböző típusú mikroműanyagokat találtak. Átlagosan 5,6 részecskét mutattak ki literenként, míg a legszennyezettebb italban ez az érték 22,7 darab/liter volt. Bár ez utóbbi termék valószínűleg egy külső szennyeződés miatt tartalmazott ennyi műanyagot, amely a gyártási folyamat során történhetett. Érdekes módon ugyanattól a gyártótól származott, mint a legkevésbé szennyezett üdítőital.

A vizsgált palackok mindegyike az élelmiszeriparban elterjedt polietilén-tereftalátból (PET) készült, a kupakok polietilénből (PE), a címkék pedig többségében polipropilénből (PP) álltak. Ugyanezek a műanyagok voltak a leggyakrabban kimutathatók a vizsgálat során.
Emellett számos más lehetséges szennyeződési forrás is felmerül, ezek származhatnak a gyártási folyamatból – például tömlőkből vagy tömítésekből –, illetve a felhasznált alapanyagokból is. Hiszen a cukor, az aromák vagy a szirupok is csomagolva érkeznek az üzemekbe.
Az egyik mindennapi szokással is műanyagot juttathatsz a szervezetedbe. Tudd meg az alábbi cikkünkből, hogyan.

A túlzásba vitt rágógumizás olyan, mintha 15 hitelkártyát ennénk meg évente. A következmények rendkívül súlyosak lehetnek.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés